Rzeczywistość nie jest tym, czym się wydaje

Rovelli Carlo
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Książka Rzeczywistość nie jest tym, czym się wydaje
Książka Rzeczywistość nie jest tym, czym się wydaje
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

„Dzięki temu człowiekowi fizyka stała się sexy… Mówią o nim następny Stephen Hawking” – The Times Magazine Oto fascynujące spojrzenie na skomplikowaną naturę wszechświata. Z czego składa się świat? Czy istnieją czas i przestrzeń? Czym dokładnie jest rzeczywistość? Carlo Rovelli, fizyk teoretyczny, poszukuje odpowiedzi na te pytania przez całe swoje życie. Teraz w niezwykle przystępny i jednocześnie elegancki sposób opisuje, jak naukowe postrzeganie rzeczywistości zmieniało się przez lata i co dziś sądzą fizycy na temat struktury wszechświata. Zaczynając od fizyki klasycznej, poprzez kolejne intrygujące teorie fizyczne dochodzi do centrum swoich zainteresowań – grawitacji kwantowej, która bada kwantową naturę przestrzeni i czasu, poszukując punktów stycznych między mechaniką kwantową i teorią względności. Oto kosmos, wspaniały świat pełen nieodkrytych, bajecznych możliwości.
Data wydania: 2017
ISBN: 978-83-7229-685-6, 9788372296856
Wydawnictwo: Feeria
Stron: 288

Autor

Rovelli Carlo Rovelli Carlo
Urodzony 3 maja 1956 roku we Włoszech (Verona)
Włoski fizyk teoretyczny, profesor Université d'Aix-Marseille. Prowadzi zespół badający zagadnienia grawitacji kwantowej, teorię względności oraz wykłada historię nauki. W 2015 roku jego niewielka książka "Seven Brief Lessons on Physics", przybliżaj...

Książki Rovelli Carlo

Wszystkie książki Rovelli Carlo

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Rzeczywistość nie jest tym, czym się wydaje aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@zuszka60
2020-07-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10

Książka popularno-naukowa napisana bardzo przystępnym językiem (mój kontakt z fizyką zakończył się w LO - klasa humanistyczna). Fizyka kwantowa przedstawiona przez autora pochłonęła mnie jak najciekawsza historia. Carlo Rovelli sięga głęboko do historii fizyki - od tego zaczyna książkę. Pasjonująca lektura.

{}× 7 | Komentarze (1) | link |
@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Fizyka_2 Astronomia_3

Fizyka od kilku dekad poszukuje kwantowej grawitacji, będącej swoistym świętym Graalem tej nauki. Dominujące dwie kandydatki do tego miana, to teoria strun (dokładniej M-teoria) i pętlowa kwantowa grawitacja ( loop quantum gravity -LQG). Jednym z trzech twórców tej drugiej wizji rzeczywistości jest Carlo Rovelli.

W najnowszej, wydanej po polsku, popularnej książce „Rzeczywistość nie jest tym, czym się wydaje”, Rovelli spróbował pokazać kluczowe idee najbardziej fundamentalnej struktury rzeczywistości. Poszukiwanie najgłębszej tkanki otaczającego nas świata interesowało myślicieli już od starożytności, gdzie chociażby Demokryt z koncepcją atomu, dokonał pierwszej rewolucyjnej syntezy natury świata. Zadał sobie pytanie – ‘czy można materię dzielić w nieskończoność?’. Kolejnymi byli Kopernik, Galileusz, Newton, Faraday, Maxwell, Einstein, Heisenberg i Dirac. Z osiągnięć tych badaczy, Rovellli wydobył tylko te płodne idee, które zbliżały nas do rozwiązania zagadki rzeczywistości.

W środkowej części książki, fizyk zaprezentował trzy XX-wieczne fundamenty aktualnego opisu świata. Pierwszą była rewolucja szczególnej teorii względności. To jedyny fragment, który oceniam średnio (str. 79-85). Chyba nie zrozumiałbym względnej równoczesności zdarzeń, gdybym naukę tej teorii zaczynał właśnie tą książką. Za to druga i trzecia rewolucja – ogólna teoria względności i mechanika kwantowa, to brawurowy opis sedna, podany bez zbędnych ozdobników. Być może początkujący, we wsp...

{} | link |

Co czytać po książce “Rzeczywistość nie jest tym, czym się wydaje”- Rovelli Carlo

Książka Tajemnica czasu
Tajemnica czasu Rovelli Carlo
{}8/10
Czas jest naprawdę zagadkowy. A Carlo Rovelli jak nikt inny ...
Książka Creme de la Kreml
Creme de la Kreml Wacław Radziwinowicz
{}7.7/10
Co robi rosyjski spadochroniarz, gdy szczęśliwie wyląduje na...
Książka Błękitny umysł Myśl na odwrót, działaj na opak, poznaj nieznane!
Błękitny umysł Myśl na odwr... Klaudia Pingot
{}7/10
Koncepcja błękitnego umysłu, której poświęcona jest ta ksi...
Książka Dramat Numer Trzy
Dramat Numer Trzy Jacek Matecki
{}8/10
Minął rok od ukazania się głośnej książki Jacka Mateckiego C...
Książka Moscoviada. Powieść grozy
Moscoviada. Powieść grozy Jurij Andruchowycz
{}7.4/10
"Moscoviada. Powieść grozy" to opowieść o jednym dniu z życi...

Cytaty z książki

O nie! Książka Rzeczywistość nie jest tym, czym się wydaje. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe