Tajemnica czasu

Carlo Rovelli
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Tajemnica czasu
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Czas jest naprawdę zagadkowy. A Carlo Rovelli jak nikt inny potrafi rozświetlać naukowe zagadki w sposób, który nam wszystkim otwiera oczy na zupełnie nowe światy – światy skryte w gąszczu tajemnych wzorów fizyki teoretycznej.

• Obraz czasu przed Newtonem

• Obraz czasu po Einsteinie

• Czas cieplny

• Gdzie się podziała teraźniejszość?

• Czy czas rzeczywiście spowalnia się i przyspiesza?

• Dlaczego wszechświat miał dawniej mniejszą entropię?

• Czy istnieją kwanty czasu?

Z czasem jest jak z płatkiem śniegu na dłoni – stopniowo, gdy mu się przyglądasz, roztapia się pomiędzy palcami i znika. Tradycyjnie myślimy o czasie jako o czymś podstawowym, linearnym, co płynie jednostajnie i niezależnie od wszystkiego innego. Przeszłość jest ustalona, przyszłość pełna możliwości… Wszystko to okazało się nieprawdziwe.

To, co nazywamy „czasem”, jest złożonym zbiorem struktur. Poddając czas coraz dokładniejszej i głębszej analizie, kawałek po kawałku, odarliśmy go z kolejnych warstw. Właśnie o tym jest ta książka. Ale nie tylko. W bezczasowym świecie musi przecież istnieć coś, co prowadzi do wykształcenia się takiego czasu, do jakiego przywykliśmy – z jego porządkiem, przeszłością różną od przyszłości i gładkim płynięciem. Nasz czas musi się jakoś wokół nas wyłaniać, przynajmniej dla nas i w naszej skali.
Data wydania: 2019-01-16
ISBN: 978-83-7229-807-2, 9788372298072
Wydawnictwo: Feeria
Stron: 208
dodana przez: withmybooks

Autor

Carlo Rovelli Carlo Rovelli
Urodzony 3 maja 1956 roku we Włoszech (Verona)
Włoski fizyk teoretyczny, profesor Université d'Aix-Marseille. Prowadzi zespół badający zagadnienia grawitacji kwantowej, teorię względności oraz wykłada historię nauki. W 2015 roku jego niewielka książka "Seven Brief Lessons on Physics", przybliżaj...

Pozostałe książki:

Rzeczywistość nie jest tym, czym się wydaje Reality Is Not What It Seems Siedem krótkich lekcji fizyki The Order of Time Helgoland. Znaczenie kwantowej rewolucji
Wszystkie książki Carlo Rovelli

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Tajemnica czasu nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@zuszka60
2020-07-26
8 /10

Kolejna książka Carlo Rovelli, tym razem na temat czasu. I po raz kolejny autor udowadnia, że książka temat naukowy wcale nie musi być trudna i skomplikowana. Książka uświadamia, jak wiele już wiemy o wszechswiecie, a jednocześnie jak dużo jeszcze przed nami pytań bez odpowiedzi.

× 9 | link |
@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
8 /10
Przeczytane Posiadam Fizyka_1

Carlo Rovelli to chyba najbardziej poetycko nastawiony do swojej pracy współczesny fizyk. W argumentacji popularnych opracowań o kwantowaniu grawitacji, czerpie garściami z własnych estetycznych poszukiwań. Posiada rozległą wiedzę o literaturze, filozofii i sztuce. Jego najnowsza książka „Tajemnica czasu” jest dopracowana pod kątem dygresyjności, umieszczonych mott do rozdziałów, nawiązań do myśli nie tylko fizyków. Lektura tej książki MUSI dać i humanistom satysfakcję wyszukanym stylem opowiadania o czasie tak, jak rozumieją go fizycy. To duża sztuka sugestywnie połączyć ścisłe pojęcia i obrazową narrację w jednej książce. Po prostu dostajemy fizyczny odpowiednik „W poszukiwaniu straconego czasu” Prousta (to dzieło pojawia się na kartach książki, więc nie jest to tylko moja analogia).

Pomijając wszystkie świetnie podane ustalenia formalne o czasie, Rovelli sporo miejsca w książce poświęcił na przedyskutowanie ludzkiego odczucia upływu czasu, szczególnie w drugiej połowie. Zastanowił się nad jego wymiarem egzystencjalnym, czerpiąc garściami z myśli buddyzmu i hinduizmu. Chyba specyfika spojrzenia Wschodu wydaje się istotna fizykowi, nawet tak prywatnie. Odmalowane impresje ludzkiej tymczasowości istnienia w strumieniu czasu, lęki i poszukiwania odpowiedzi umysłem ścisłym, dopełniają odwieczne pytania pisarzy i filozofów. Całość, choć ma charaktery antropocentryczny, dotyka istoty czasoprzestrzennego poczucia siebie i tego, co na zewnątrz naszej świadomości.

...

× 1 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Tajemnica czasu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl