Rzymskie graffiti seksualne, erotyczne i miłosne

Andrzej Wypustek
Rzymskie graffiti seksualne, erotyczne i miłosne
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Niniejsza publikacja wybitnego badacza starożytności, w tym obyczajowości i życia prywatnego Greków i Rzymian, dotyczy ciekawego aspektu badań nad rzymskim antykiem. Graffiti zachowane na murach zniszczonych przez Wezuwiusz Pompejów i Herkulanum budzą w ostatnich latach coraz większe zainteresowanie badaczy, stanowią bowiem unikalną kopalnię wiedzy na temat życia codziennego, funkcjonowania społeczeństwa, uwarunkowań ekonomicznych oraz przemian kulturowych na terenie Cesarstwa Rzymskiego w I wieku n.e.
W obszernym rozdziale wstępnym książki autor przedstawia zarys historii badań i charakterystykę antycznych graffiti, które pod wieloma zasadniczymi względami różnią się od ich współczesnych odpowiedników. Szczególnie interesująco prezentują się liczne napisy dotyczące erotyki, seksu i miłości. Książka zawiera opatrzony komentarzem, dosłowny przekład wszystkich ważniejszych świadectw tego rodzaju. Pogrupowane zostały wedle kategorii na napisy zawierające inwektywy seksualne, motywy humorystyczne, wątki homoseksualne, komentarze odnoszące się do prostytucji i na koniec wyznania miłosne. W drugiej części omówiony został ich kontekst kulturowy i historyczny. Całość pracy zamyka obszerna, aktualna bibliografia seksualnych napisów z miast Wezuwiusza.
Data wydania: 2020-12-18
ISBN: 978-83-66546-35-6, 9788366546356
Wydawnictwo: naukowe Sub Lupa
Stron: 248
dodana przez: Dusza

Autor

Andrzej Wypustek Andrzej Wypustek polski historyk, specjalizujący się w historii starożytnej; nauczyciel akademicki związany z Uniwersytetem Wrocławskim.

Pozostałe książki:

Magia antyczna Bogowie, herosi i wybrańcy August i Rzym: pamięć, rytuały i praktyki życia codziennego Within the Circle of Ancient Ideas and Virtues. Studies in Honour of Professor Maria Dzielska Imperium szamba, ścieku i wychodka
Wszystkie książki Andrzej Wypustek

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Rzymskie graffiti seksualne, erotyczne i miłosne aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Rzymskie graffiti seksualne, erotyczne i miłosne. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl