Sąsiedzi. Historia zagłady żydowskiego miasteczka

Jan Tomasz Gross
5.7 /10
Ocena 5.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Sąsiedzi. Historia zagłady żydowskiego miasteczka
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5.7 /10
Ocena 5.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Tragedia tysiąca sześciuset Żydów z Jedwabnego zamordowanych 10 lipca 1941 roku przez swoich sąsiadów, choć znalazła epilog w łomżyńskim sądzie w maju 1949 roku, nie weszła do historiografii drugiej wojny światowej.

Książka wypełnia tę lukę w oparciu o relacje niedoszłych ofiar, świadków i uczestników pogromu. Autor zapytuje czy w świetle dramatu w Jedwabnem nie należałoby zrewidować rozmaitych ustaleń dotyczących historii Polski drugiej połowy dwudziestego wieku.
Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-61388-00-5, 9788361388005
Wydawnictwo: Pogranicze
Kategoria: Historia Polski
Stron: 152
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Jan Tomasz Gross Jan Tomasz Gross
Urodzony 1 sierpnia 1947 roku w Polsce (Warszawa)
W roku 1965 rozpoczął naukę na Uniwersytecie Warszawskim. Aresztowany za udział w wydarzeniach marcowych w 1968 roku, po zwolnieniu, wraz z rodzicami, wyjechał z Polski. Studia kontynuował w Stanach Zjednoczonych. W 1975 uzyskał doktorat na uniwersy...

Pozostałe książki:

Strach. Antysemityzm w Polsce tuż po wojnie Złote żniwa. Rzecz o tym, co się działo na obrzeżach zagłady Żydów ...bardzo dawno temu, mniej więcej w zeszły piątek
Wszystkie książki Jan Tomasz Gross

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Sąsiedzi. Historia zagłady żydowskiego miasteczka? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@MAD_ABOUT_YOU
2019-11-20
Przeczytane 1j) Literatura polska 1a) Od znajomych 1n) Holokaust 1ź) 2017-2019 1ł) Historia: Polska 5) NOTATKI

Po raz pierwszy nie wystawiam oceny książce. Dlaczego? Może dlatego, że jest to temat najmniej przeze mnie zgłębiony i nie umiem dostatecznie odnieść się do rewelacji zamieszczonych w pracy pana Grossa. Oczywiście bardzo dobrze orientuję się w całym tym szumie jaki książka wywołała, wiem też, że wielu polskich historyków zupełnie nie zgadza się z jego poglądami i zostało to opisane przynajmniej w kilku pozycjach. Wielu udowadnia Grossowi nieścisłości, bazowanie na niesprawdzonych i nieudokumentowanych rzetelnie informacjach, dlatego ja powstrzymam się tutaj od oceny.
Oczywiście ci, którzy choć trochę interesują się historią holokaustu (i wojny), wiedzą, że nie ma tylko ludzi dobrych i kryształowych. Wojna rządzi się swoimi prawami, aby ją przetrwać robi się najróżniejsze rzeczy. Każda bowiem historia ma swoje mroczne, wręcz haniebne karty, ale nie mnie o tym wyrokować. Pozostawiam to pod rozwagę innych.NOTATKI WŁASNE:

1. Jedwabne: 19 km od Łomży, na skrzyżowaniu doliny Biebrzy i Narwi. W czasie okupacji tereny te zajęła Armia Czerwona.

2. "Proces Ramotowskiego": 8 stycznia 1949 UB aresztowało 15 mężczyzn. 16 i 17 maja 1949 w sądzie w Łomży odbył się proces 21 współoskarżonych Bolesława Ramotowskiego, którzy, według zeznań Szmula Wasersztajna złożonych przed pracownikami żydowskiej komisji historycznej w Białymstoku 5 kwietnia 1945, byli odpowiedzialni za wymordowanie ludności żydowskiej z Jedwabnego.
12 osób skazano, resztę uni...

{}× 4 | link |
@Sargento_Garcia
2019-11-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane literatura faktu Historia

Książka ciężka, gdyż porusza temat o którym nie chcemy mówić i pamiętać: udział polaków w grabieniu majątków i zagładzie żydów w czasie II wojny światowej.
Autor wywołał nas Polaków do tablicy i "pokazał palcem" że nie jesteśmy takim kryształowym narodem, że nie tylko pomagaliśmy i ratowaliśmy żydów w czasie holokaustu, ale również czynnie uczestniczyliśmy w eksterminacji tego narodu.
Nie można wszystkich mierzyć jedna miarą: w czasie wojennej zawieruchy byli Polacy, Niemcy, żydzi, Czesi, Węgrzy etc etc z których wyszła bestia, ale byli również przedstawiciele tych narodów gotowi poświecić wszystko dla ratowania jednostki.

Moim zdaniem warto tą książkę przeczytać i wyrobić sobie własne zdanie zarówno na temat jak i na sposób jego przedstawienia.

{}× 3 | link |
JA
2014-10-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10
Przeczytane
@MayaxS
2013-06-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Sąsiedzi. Historia zagłady żydowskiego miasteczka. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl