Złote żniwa. Rzecz o tym, co się działo na obrzeżach zagłady Żydów

Jan Tomasz Gross
5.8 /10
Ocena 5.8 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów
Złote żniwa. Rzecz o tym, co się działo na obrzeżach zagłady Żydów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5.8 /10
Ocena 5.8 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów

Opis

Rzecz o tym, co działo się na obrzeżach Zagłady Żydów Wstrząsająca historia ludzkiej chciwości.

Grupa polskich chłopów, a przed nimi stos ludzkich kości - porażające zdjęcie, które stało się pretekstem do napisania tej książki. Czego szukano w masowych grobach nieopodal byłego obozu w Treblince? Złotych zębów, biżuterii, pieniędzy?

Autorzy Złotych żniw zadają pytania dotyczące ludzkiej chciwości.
Od nas zależy, czy i jak na nie odpowiemy.

Złote żniwa to esej historyczny Jana Tomasza Grossa i Ireny Grudzińskiej-Gross. Wybitni polscy intelektualiści zajmują się przemilczanym aspektem stosunków polsko-żydowskich w czasie drugiej wojny światowej. Zaskakuje odwaga, z jaką autorzy podchodzą do zasadniczego tematu książki: roli chciwości Polaków i innych narodowości wobec Żydów podczas Zagłady.

Esej porusza tematy drażliwe i bolesne: przejmowanie żydowskiego mienia przez Polaków, współudziału w tym procederze polskich środowisk prawniczych czy granatowej policji. Autorzy opisują przerażającą sytuację Żydów na polskich wsiach, pytają o rolę Kościoła katolickiego w kształtowaniu zachowań wiernych. Nie stronią od ostrych moralnych i historycznych ocen, wyrazistego, bezpośredniego języka i nie ukrywają swoich emocji. Czyni to z lektury tej książki głębokie intelektualne i moralne przeżycie.
Data wydania: 2011-03-09
ISBN: 978-83-240-1522-1, 9788324015221
Wydawnictwo: Znak
Stron: 232
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Jan Tomasz Gross Jan Tomasz Gross
Urodzony 1 sierpnia 1947 roku w Polsce (Warszawa)
W roku 1965 rozpoczął naukę na Uniwersytecie Warszawskim. Aresztowany za udział w wydarzeniach marcowych w 1968 roku, po zwolnieniu, wraz z rodzicami, wyjechał z Polski. Studia kontynuował w Stanach Zjednoczonych. W 1975 uzyskał doktorat na uniwersy...

Pozostałe książki:

Strach. Antysemityzm w Polsce tuż po wojnie Złote żniwa. Rzecz o tym, co się działo na obrzeżach zagłady Żydów Sąsiedzi. Historia zagłady żydowskiego miasteczka ...bardzo dawno temu, mniej więcej w zeszły piątek Opowieści kresowe 1939–1941. Żydzi i Sowieci Rok 1989. Koniec społeczeństwa nieobywatelskiego Sąsiedzi i inni Wybory 22 X 1939 Hanna Szumańska-Grossowa. Wiersze i inne fragmenty Upiorna dekada W czterdziestym nas Matko na Sibir zesłali Wokół "Sąsiadów" : polemiki i wyjaśnienia
Wszystkie książki Jan Tomasz Gross

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Złote zęby spod ziemi

22.04.2012

„Złoty ząb wydarty trupowi będzie zawsze krwawił, choćby już nikt nie pamiętał jego pochodzenia”* „Złote żniwa. Rzecz o tym, co działo się na obrzeżach zagłady Żydów” to jedna z tych książek, o których mówiło się dużo jeszcze przed samym wydaniem. Jej publikacji towarzyszyła atmosfera skandalu, opartego na braku akceptacji dla poruszanego przez Ja... Recenzja książki Złote żniwa. Rzecz o tym, co się działo na obrzeżach zagłady Żydów

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@madzia74
@madzia74
2011-03-27
8 /10
Przeczytane

Pierwszy mój kontakt z książką o tematyce żydowskiej. Myślę, że warta przeczytania. Zmusza do refleksji. Już cytat zawarty na początku książki nastraja i porusza wyobraźnię: "Złoty ząb wydarty trupowi będzie zawsze krwawił...". Polecam, chociażby dla poszerzenia wiedzy.

| link |
@haitanka
2023-05-01
8 /10
Przeczytane
@Zorg
@Zorg
2022-02-08
1 /10
@rimland
2021-12-29
1 /10
Przeczytane Historia XX wiek/ Polityka
@MargaritaCzyta
2021-01-18
7 /10
Przeczytane Literatura wojenna - Fakty
@ocelot
@ocelot
2013-10-08
8 /10
Przeczytane
@z_kultury_
2012-04-22
1 /10
Przeczytane
@antylesna_dziwozona
@antylesna_dziwozona
2011-07-03
8 /10
Przeczytane Posiadam
@sun
2024-08-26
10 /10
Przeczytane literatura polska

Cytaty z książki

Jedyna droga do ocalenia dla Żydów prowadzi poprzez zetknięcie z ludnością miejscową. Żydzi niemający sposobności albo środków ani zdolności, by taki kontakt nawiązać, bądź też ci, których zaskoczy tempo zdarzeń, są skazani na śmierć – z wyjątkiem nielicznych, którzy przeżyli do końca wojny w obozach.
Jeśliby wziąć pod uwagę liczbowe wskaźniki zbrodni popełnionych na Żydach przez ludność miejscową, to zarówno liczba zamordowanych, jak i wartość zrabowanych dóbr materialnych stanowią tylko ułamek strat i krzywd wyrządzonych Żydom przez niemiecką Rzeszę.
Masowe zabijanie odbiera śmierci jej uroczystą jednostkowość. Co więcej, są to kości żydowskie. Obojętność fotografowanych bierze się z braku uznania śmierci, której te kości są znakiem. Gdyby to były nasze kości, nasza śmierć znaczyłaby ofiarę, poświęcenie, męczeństwo. Ale ta śmierć ich nie dotyczy. Układają te czaszki w rządek, jak się układa plony, dynie albo arbuzy.
Mordowanie Żydów było zjawiskiem na tyle powszechnym, że traktowano te czyny jako swoistą, szokującą co prawda, ale normalność.
Na każdym etapie Zagłady podejmowano decyzje, i jest to proces nasycony osobistą inicjatywą wykonawców, którzy nie byli po prostu trybikami wielkiej machiny funkcjonującej wedle z góry narzuconych i dobrze znanych reguł. Co w sumie oznacza, że siłą sprawczą w procesie tej masowej zbrodni – w stopniu o wiele większym, niż zwykliśmy o tym myśleć – była wolna wola, działanie i inicjatywa mnóstwa ludzi, którzy brali w niej udział.
Dodaj cytat