Sceny z życia małżeńskiego

Ingmar Bergman
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Sceny z życia małżeńskiego
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Mistrzowskie studium rozpadu małżeństwa i wnikliwy psychologiczny portret kobiety, mężczyzny i ich miłości.
Marianne i Johan od dziesięciu lat są szczęśliwym małżeństwem. Żyją w zgodzie, prowadzą spokojne, mieszczańskie życie, wychowując dwójkę dzieci. Jednak z czasem w ich idealnym związku coś zaczyna się psuć. W relacjach pojawia się coraz więcej napięć, narasta wyobcowanie i niezrozumienie. Po latach zastajemy ich w zupełnie innej sytuacji. Każde inaczej poradziło sobie z kryzysem, a ze zgliszcz ich związku zaczyna się wyłaniać dwoje nowych ludzi.

Sceny z życia małżeńskiego to literacki zapis słynnego filmu Ingmara Bergmana, w którym reżyser ukazał swoją znakomitą znajomość życia małżeńskiego i ludzkiej psychiki.
Data wydania: 2021-10-26
ISBN: 978-83-8202-390-9, 9788382023909
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 180
dodana przez: ReginaCatta
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Pozostałe książki:

Fanny i Alexander ; Z życia marionetek Piąty akt Przedstawienia Trzy dzienniki Laterna magica
Wszystkie książki Ingmar Bergman

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Ne me quitte pas

17.11.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Nienawiść skryta za idealnym uśmiechem. Małżeństwo. Kulturalni, troskliwi, rozmawiający ze sobą. Materialnie też niczego im nie brakuje. Wydają się promienni i szczęśliwi. W ich konwersacjach nie pojawiają się brzydkie słowa. Marianne i Johan to małżeństwo z dziesięcioletnim stażem, mają dwoje dzieci, pracę i szczęśliwy dom. Okazuje się jedn... {} Recenzja książki Sceny z życia małżeńskiego

@Zaneta@Zaneta {}× 3

Moja opinia o książce

Opinie

@posrodkwiatowicieni
2021-11-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Miłość być może jest jednym z najwspanialszych uczuć, a jednocześnie najtrudniejszym. To jedno z najbardziej uniwersalnych pojęć i najważniejsza składowa związku. Mówi się, że życie weryfikuje miłość i związki, że tam, gdzie zaczyna się codzienność, kończy się to co wspólnie tworzymy. A czasem kończymy to sami. Pozorna stabilizacja i spełnienie ulegają destrukcji. I chyba nikt inny jak sam Bergman, nie potrafi tej destrukcji pokazać. Każdy niuans, zmiana, wszystkie gierki i wojny psychologiczne są jak prawdziwe. Bergman stworzył intymny, podszyty emocjami obraz relacji, która oscyluje między miłością a nienawiścią, pocieszeniem a przemocą, pokojem domowym i wojną rodzinną. Skłania czytelnika do uwierzenia, że różnice między Marianne i Johanem są nie do pogodzenia, a jednocześnie sprawia, że tli się w nas iskierka nadziei, że uda się wszystko naprawić. Ciężko się czyta o zawiedzonych nadziejach, o upadku wspólnego życia, o wygasającej miłości, szczególnie jeśli są tak dobrze opisane. A fakt, że książka to same dialogi, wszakże, to spisany scenariusz, sprawia, że można poczuć klimat filmowy, że w czytelniku włącza się filtr teatralny. Bergman jest niewątpliwe świetnym obserwatorem i psychologiem, a jego słowa są szczere, wręcz ludzkie. I niby to tylko sześć scen spisanych przez autora, a zawierają jakby całe życie, wszystkie obawy i strachy. Bo być może największym problemem naszych czasów jest to, że przy ogromnej ilości wiedzy, często zostajemy emocjonalnymi analfabetami...

{}× 3 | link |
@ZaaQazany
2021-12-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10
Przeczytane

Trzy gwiazdki dla Bergmana. Kontrowersja?

Stoję przed dylematem. Nie wiem, czy ocenie podlega „Sceny z życia małżeńskiego” jako dzieło czy jako książka, którą Bergman, hmmm, napisał.
Jako dzieło? Rewelacyjne studium przypadku. Głębia wglądu na poziomie mistrzowskim. Na tapet trafia relacja małżeńska w jej wielu wymiarach. Na światło dzienne wychodzi ukrywany konflikt, z którym muszą sobie poradzić. W zasadzie nie jest istotą czy wygrają, czy przegrają. Przechodza przez to na swój sposób. Może nawet czasem zbyt zimno, na „skandynawską” modłę. A może tak wygląda głębia przeżywania emocjonalnego Bergmana. Nie wiem. Natomiast szczegóły przyprawiają o dreszcze, a całość zmusza do refleksji. Szczególnie gdy na karku ma się dobrych kilkadziesiąt lat i patrzysz na wykreowana sytuację przez pryzmat własnego życia. Bergman tworzy narrację, którą postrzegam jako majstersztyk treści nawet w świetle postępu nauk społecznych dnia dzisiejszego. Wirtuoz grania formą w minimalnej formie. Nie pozostaje mi nic, jak zachwycać się. Zachwycać się, ale filmem w reżyserii Bergmana „Sceny z życia małżeńskiego” z 1974. Cenię wkład wniesiony przez aktorów, Liv Ullmann i Erlanda Josephsona. Gwiazdek 10 i chapeau bas dla Bergmana-reżysera-scenarzysty.
Natomiast teraz wracając do wydania książkowego, którego reedycja ukazała się w roku 2021 (pierwsze było w 1975 roku) po emisji w jednej ze stacji serialu o identycznym tytule, wydanego na podstawie twórczości Bergmana. Serial w danym ...

{} | link |
@przyrodazksiazka
2021-11-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Po książkę sięgnęłam po prostu z ciekawości. Chwycił mnie tytuł, gdyż byłam ciekawa, czy małżeństwa jakie ja znam znajdą tutaj swoje odzwierciedlenie. I dokładnie jak za sprawą magicznej różdżki właśnie w tej małżeńskiej historii natrafiłam na taką. Małżeństwo doskonałe, wszystko u nich cud miód malina, a po dłuższym czasie, dla męża nowa dziewczyna. Ten cios sprawił, że nic nie wróciło na właściwe tory. Tak zawsze bywa, gdy tylko jednemu z małżonków zależy. Jednak to nie koniec ich historii. Przedstawiłam wam tylko jej zalążek, byście sami mogli zdecydować, czy ten temat was interesuje.
Tutaj wszystko jest przedstawione w postaci scen, byśmy dokładnie mogli ujrzeć ich zachowanie, reakcje na wydarzenia, poznać myśli i odkryć jak na te same sytuacje oboje zareagują. Ewidentnie widać tutaj inny sposób widzenia obojga płci.
Przyznam się troszkę wam, że nie spodziewałam się takiego obrotu sprawy. Ich emocje były tu widoczne jak na dłoni. Nieraz mówili co innego, a po opisie ich zachowania było widoczne, że nie przyznają się do porażki. Czasem chcieli pokazać, że są twardzi, czy też ulegli. W ten sposób wzajemnie się odbierali, jednak my wiedzieliśmy, że wcale tak nie było. Być może problemem tutaj było ten brak zrozumienia i szczerości między nimi. Kobieta idealnie odczytała swoje przeczucie. Wcześniej wciąż coś jej nie pasowało, wiedziała, że nastąpiła zmiana, tylko nie potrafiła jej umiejscowić. Natomiast on nie umiał o tym porozmawiać. Być może gdyby w momencie, k...

{} | link |
CZ
2021-11-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10

To krótka książka po którą sięgnęłam z ciekawości, ponieważ sama jestem świeżo po ślubie. Chciałam wiedzieć jak to wygląda u innych osób, na co mogę zwrócić uwagę i czego ewentualnie się wystrzegać. Małżeństwo to zupełnie inny poziom zażyłości.

IG: Czytomanka

👉Mistrzowskie studium rozpadu małżeństwa i wnikliwy psychologiczny portret kobiety, mężczyzny i ich miłości. Marianne i Johan to małżeństwo od dziesięciu lat. Dobrze się dogadują, wiodą spokojne życie, mają dwójkę dzieci i piękny dom. Z czasem wychodzą coraz nowsze nieporozumienia i nie wiedząc kiedy oddalają się od siebie. Po latach stali się zupełnie innymi ludźmi. Jak to się skończy? Czy istnieje idealne małżeństwo? Czy małżeństwo skończyło się rozwodem?

👉Książkę pochłonęłam dosłownie w 3 h. Śmiało mogę powiedzieć, że lepszej książki nie czytałam z takiego gatunku. Ludzka psychika jest niesamowicie zawiła, a to jak człowiek radzi sobie w danej sytuacji jest niezwykłe, ponieważ każdy przeżywa wszystko na swój sposób. Dobrze zobaczyć problem oczami drugiego człowieka, to sprawia, że człowiek może się rozwijać i nie zamykać we własnej skorupie.
Szczerze, ale naprawdę szczerze polecam!

❗Ocena: 10/10

{} | link |
@Zaneta
2021-11-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“Człowiek jest absolutnie samotny. Wszystko inne jest złudzeniem. (...) Nie spodziewaj się niczego oprócz zła. Jeśli zdarzy się coś przyjemnego - tym lepiej. (...) Nie będziesz rozczarowana, ki...”
{}× 1
#
“Czuliśmy się trochę osamotnieni i wytrąceni. Więc postanowiłem, że będziemy trzymać się razem. Wcale nie byliśmy w sobie zakochani, tylko smutni.”
{}× 1
#
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl