Sekretne życie krów

Rosamund Young
5.6 /10
Ocena 5.6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Sekretne życie krów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5.6 /10
Ocena 5.6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Krowy są tak samo różnorodne jak ludzie. Bywają niezwykle inteligentne albo niezbyt rozgarnięte, sympatyczne, uważne, agresywne, potulne, pomysłowe, nudne, dumne albo wstydliwe. Potrafią kochać, bawić się oraz przyjaźnić ze sobą, miewają humory i pokazują, gdy są z czegoś szczególnie niezadowolone. Rosamund Young przez wiele lat obserwowała życie krów na swojej rodzinnej farmie – miejscu, które uchodzi za ideał zrównoważonej hodowli, szacunku i miłości do zwierząt. Swoje spostrzeżenia opisała w książce „Sekretne życie krów”. To lektura obowiązkowa!
Data wydania: 2017-10-11
ISBN: 978-83-8015-814-6, 9788380158146
Wydawnictwo: Czarna Owca
Stron: 128

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Krowa jaka jest, każdy widzi. Ale czy na pewno?

23.08.2020

Jakie to było przyjemne przeczytać książkę pisaną sercem, pozbawioną uniesień nad błyskotliwymi umysłami naukowców, którzy przeprowadzają różne eksperymenty i testy na zwierzętach. Serio. Ktoś może powiedzieć, że w zasadzie nie trzeba być hodowcą, naukowcem czy znawcą krowiego tematu, żeby wiedzieć, że poszczególne zwierzęta różnią się między so... Recenzja książki Sekretne życie krów

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@OutLet
2019-12-30
7 /10
Przeczytane Przybyło w 2017

Zanim zasiadłam do tej lektury, przeczytałam tutaj kilka jej recenzji. I dziwię się przemądrzałemu tonowi, jakim są napisane. To nie wina autorki, że zapanowała moda na książki o umownym tytule „Sekretne/duchowe życie czegoś/kogoś tam/gdzieś” ani że wydawnictwa wyczuły pismo nosem i chcą na tym zarobić. Ponadto nieuzasadnione są pretensje, że nie jest to podręcznik czy innego rodzaju opracowanie naukowe, ponieważ Rosamund Young nie miała ambicji takowego napisać – daje to wyraźnie do zrozumienia już na początku, gdy w słowie od autorki używa sformułowania: „Snując niniejszą opowieść…” I właśnie cała narracja utrzymana jest w takim gawędziarskim tonie, co nie jest – moim zdaniem – wadą. Autorka zaznacza również, że interpretacja opisanych zachowań zwierząt to jej interpretacja. Dzieli się swoimi obserwacjami z wielu lat pracy i bytowania ze zwierzętami na rodzinnej farmie. Jak można mieć pretensje o humanizowanie czy antropomorfizację krów, jeśli autorka wyjaśnia, że pisze o nich jak o osobach, bo za takie je uważa? O co więc chodzi krytykantom? Krytykujemy dla samego krytykowania czy może nieuważnie Państwo przeczytali?
Dużo tu serdeczności, prawdziwej uwagi poświęconej zwierzętom, przekonania o tym, że należy je traktować podmiotowo. Zrozumienia rzeczy oczywistej – że zwierzęta hodowane z przeznaczeniem na ubój również mają prawo żyć i rozwijać się w godnych i optymalnych warunkach. Także dla konsumentów, ponieważ np. to, czym karmimy zwierzęta i ile stresu im fundujemy,...

× 3 | Komentarze (1) | link |
EK
@EwaK.
2022-06-01
4 /10
Przeczytane


Krowa każdy widział, a jak nie widział - sięga po „Sekretne życie krów”, żeby się więcej o krowim życiu, zwyczajach i sekretach dowiedzieć. Kupiłam, przeczytałam i nic specjalnego się o krowach nie dowiedziałam. Bo to, że poszczególne osobniki różnią się od siebie i że mają różne charakterki, to nic odkrywczego. Nie rozwinęło mnie też poznanie drzewa genealogicznego i koligacji Grubaśki, Grubaśki II, Bonnet, Małej Bonnet, Christmas Bonnet, Baby Jane i innych bydlęcych piękności. Nie rozumiem też jednej rzeczy. Jeśli autorka i jej rodzina tak bardzo kochają swoje krowy, poznają je, szanują, gloryfikują ich zwyczaje, piszą o nich wiersze, traktują jak ludzi, a wręcz jak przyjaciół, pomagają przejść żałobę, to czy łza im się w oku nie kręci, gdy taką krowią przyjaciółkę prowadzą do ubojni? Przecież taka Grubaśka miała matkę, braci, kuzynów, ciocie, wujków, znajomych, osierociła dzieci. Chętnie bym o tym przeczytała.

"Sekretne życie krów" to bardziej opis farmy autorki, niż książka o krowie jako takiej. Opowiastki niespecjalnie ciekawe, a anegdotki mało zabawne. Wcale nie gorsze historyjki o krowach opowiada zaprzyjaźniona gospodyni, właścicielka stada 5 krów, u której będąc na wakacjach kupuję mleko. I skąd w cieniutkiej książeczce o krowach znalazło się tyle miejsca na świnie, konie, owce, kury? Już i tak tych stron o krowach niewiele, a teraz jeszcze mniej zostaje?
Proponuję też zmianę tytułu na „Co nie jest dla mnie sekretem na mojej farmie”.

× 2 | link |
@HaWanka
@HaWanka
2021-07-03
6 /10
Przeczytane pomysł na prezent wydanie tradycyjne
@Chassefierre
2020-08-23
7 /10
Przeczytane Popularno- i okołonaukowe Wszystko o zwierzątkach!
@herbutanna
2019-11-04
4 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Sekretne życie krów. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl