Seksbomby PRL-u

Krzysztof Tomasik
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Seksbomby PRL-u
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Opowieści o aktorkach, które rozpalały żądze Polaków – Kalinie Jędrusik, Barbarze Brylskiej, Katarzynie Figurze, Grażynie Szapołowskiej i Beacie Tyszkiewicz – ilustrują niezwykle ciekawe zdjęcia i dokumenty świetnie obrazujące epokę. „Ten wybór nie wyczerpuje zagadnienia – tłumaczy we wstępie autor książki Krzysztof Tomasik. – Początkowo wytypowałem dziesięć aktorek, ale szybko okazało się, że temat jest zbyt rozległy, a życiorysy pań zbyt fascynujące, by można je było zmieścić w jednym tomie. Potrzebna była selekcja, zrobiona przeze mnie arbitralnie, bo przecież możliwy byłby inny zestaw. Ten ostateczny jest chyba zrozumiały – Jędrusik, Tyszkiewicz, Brylska, Szapołowska i Figura to naprawdę ważne nazwiska, królowe ekranu przez kilkadziesiąt lat. Każda z nich wykreowała inny typ bohaterki, ale wszystkie stały się obiektami masowej wyobraźni, przede wszystkim odtwórczyniami ról kobiet skoncentrowanych na miłości i seksie. Przy okazji omawiania ich historii chciałem opowiedzieć o funkcjonowaniu erotyki w PRL-u, zastanowić się nad istniejącym wówczas systemem gwiazd kina, ale też przyjrzeć się przemianie ustrojowej po 1989 roku i temu, jak wpłynęła na życie i karierę moich bohaterek. (…) Dlaczego PRL? Powodów było wiele, ale zdecydował fakt, że to niesamowicie ciekawa, zamknięta już epoka, która wciąż nie została dobrze zbadana i opisana. Także w aspekcie filmowym, a przecież był to czas, gdy polskie kino miało kilka okresów niebywałego rozkwitu. Dziś też funkcjonuje w przestrzeni publicznej określenie seksbomba, niemniej przestało odnosić się do aktorek, bo kino nie kreuje już symboli seksu. Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych mogło się wydawać, że pojawiły się następczynie bohaterek tej książki, ale z dużego ekranu zniknęły dość szybko”. Ta książka to dla jednych (starszych) czytelników podróż do czasów młodości, do wspomnień… Dla młodszych zaś – niezwkły sposób na zapoznanie się z niezwykle ciekawym zjawiskiem przebijania się seksu na ekrany i dobrze napisaną częścią historii polskiego kina – w niezwykle atrakcyjnej formie.
Data wydania: 2014-09-24
ISBN: 978-83-64700-08-8, 9788364700088
Wydawnictwo: Marginesy
Stron: 464

Autor

Krzysztof Tomasik Krzysztof Tomasik
Urodzony 8 lutego 1978 roku w Polsce
Krzysztof Tomasik – publicysta i biograf. Pisze o polskim kinie, historii mniejszości seksualnych i popkulturze w PRL-u. Autor książek Homobiografie (2008, 2014), Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u (2012, 2018), Seksbomby PRL-u (2014), Demony se...

Pozostałe książki:

Homobiografie Poli Raksy twarz Demony seksu Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u Mulat w pegeerze Seksbomby PRL-u Bóg nie opuścił Ukrainy Dialog leczy rany. Abp Światosław Szewczuk w rozmowie z Krzysztofem Tomasikiem Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u, wydanie II Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka Tęczowa rewolucja. Rozmowy Les/Gej/Bi/Trans
Wszystkie książki Krzysztof Tomasik

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Seksbomby PRL-u aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Vemona
2019-11-11
6 /10
Przeczytane 2016 Mam Autobiografia/biografia/wspomnienia Proza polska

To dobra książka. Podobało mi się, że autor nie skupił się na sensacjach z życia prywatnego bohaterek, a przedstawił ich dokonania zawodowe.
W pierwotnej wersji miał zamiar napisać o 10 aktorkach, szkoda, że z konieczności się ograniczył, bo ciekawa jestem, kogo jeszcze miał na myśli.
Nie za bardzo zgadzam się z wyborem, o ile Kalinę Jędrusik można by nazwać seksbombą, choć w mojej opinii jest kimś więcej, o tyle ani Beaty Tyszkiewicz, ani Barbary Brylskiej nie określiłabym tym mianem.
Fakt, że były atrakcyjne, stanowiły ozdobnik na ekranie i brały udział w scenach nagości - nie czyni z nich seksbomb, przynajmniej w moim pojęciu.
Grażyny Szapołowskiej nie lubię, więc właściwie jedynie Katarzyna Figura jest w moich oczach rasową przedstawicielką tytułowego określenia.

× 1 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Seksbomby PRL-u. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat