Sensei i miłość

Hiromi Kawakami
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Sensei i miłość
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Książka jak lekcja szczęścia Tsukiko Omachi jest samotną trzydziestoośmioletnią kobietą. Wolne dni przesypia. Regularnie chodzi do baru pana Satoru. Sensei Harutsuna Matsumoto, były nauczyciel języka japońskiego, dobiega siedemdziesiątki, ale dzięki górskim wędrówkom wciąż jest w doskonałej formie. Kolekcjonuje zużyte baterie, pisze haiku, lubi od czasu do czasu zasmakować hazardu. Pewnego dnia w barze pana Satoru tych dwoje składa takie samo zamówienie. Od tamtej pory los nieustannie ich ze sobą styka. Z czasem Sensei staje się dla Tsukiko kimś więcej niż tylko życiowym przewodnikiem. A wtedy na horyzoncie pojawia się jej miłość sprzed lat - Takashi Kojima... Ta książka jest jak lekcja szczęścia. Kawakami pisze o drobnych gestach i niepozornych rzeczach, które rozjaśniają życie. / "Le Figaro litteraire" Kawakami ma prawdziwy talent do opisywania szarej rzeczywistości, marzeń i wspomnień, potrafi niezwykle przekonująco pokazać pragnienie miłości. / "Publishers Weekly" Z recenzji powieści Pan Nakano i kobiety: Kawakami pisze tak umiejętnie i tak dyskretnie buduje napięcie, że (zachodni) czytelnik podświadomie czeka na jakieś spektakularne wydarzenie lub nagły zwrot akcji. Nic podobnego jednak - na szczęście! - nie następuje. Pisarka skupia się na drobiazgach, bo drobiazgi częściej niż gwałtowne burze emocji wzbogacają nasze życie (i literaturę). I stąd właśnie płynie przyjemność obcowania z tą prozą. / "Der Spiegel" U Kawakami nie spotkamy przepracowanych kandydatów do karoshi, nie usłyszymy zgiełku, ani nie doświadczymy innego chaosu niż ten uczuciowy. I może nie zobaczymy jakiejś innej Japonii, lecz na pewno taką, jaką lubimy poznawać, czytając japońską literaturę. Japonię pełną ciszy, powściągliwości i poezji. / Marta Mizuro, "Zwierciadło" Powieść Kawakami przypomina film Dym Wayne'a Wanga - ta sama powolna narracja, to samo skrępowanie w wyrażaniu uczuć i ten sam pomysł na zamknięcie prawie całej akcji w małym sklepiku. [...] Autorka nawleka drobiazgi, miniobserwacje, spojrzenia na sznurek narracji, aż ni z tego, ni z owego okazuje się, że mamy do czynienia z poważną opowieścią o miłości. / Leszek Bugajski, "Newsweek" Pan Nakano i kobiety to powieść, której znaczenie wyłania się spomiędzy drobnych wydarzeń, tak jak codzienne spokojne życie pośród bibelotów w "Sklepie Nakano". I dla tej właśnie zapomnianej zwyczajności istnienia warto sięgnąć po książkę Kawakami. / Milena Schefs, "Nowe Książki" Wspaniała powieść o wielkim szczęściu kryjącym się w drobiazgach. / "Berner Zeitung"
Data wydania: 2013-05-08
ISBN: 978-83-7747-844-8, 9788377478448
Wydawnictwo: W.A.B.
Seria: Don Kichot i Sancho Pansa
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 240

Autor

Hiromi Kawakami Hiromi Kawakami
Urodzona w 1958 roku w Japonii (Tokio)
Powieściopisarka i eseistka, laureatka wielu japońskich wyróżnień literackich (poza nagrodą Akutagawy otrzymała także nagrodę Shikibu Murasaki oraz nagrodę Pascala za najlepszy debiut). Ukończyła biologię na Uniwersytecie Ochanomizu w Tokio. Jej pro...

Pozostałe książki:

Niedźwiedzi bóg Pan Nakano i kobiety Sensei i miłość Nadepnęłam na węża Manazuru
Wszystkie książki Hiromi Kawakami

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Sensei i miłość

14.08.2013

Nie pamiętam, kiedy ostatnio miałam w rękach książkę przedstawiającą kulturę Kraju Kwitnącej Wiśni. Dziwię się nawet, że tak rzadko sięgam po tego typu książki, ponieważ zdecydowanie mogę zaliczyć się do grona osób, które przepadają za japońskim światem i chciałyby wiedzieć więcej na jego temat. Literatura o takiej tematyce nie jest jednak moim pri... Recenzja książki Sensei i miłość

@Rebellish@Rebellish

Liryczna opowieść o różnych odcieniach miłości i szczęścia... Polecam!!

27.05.2013

Hiromi Kawakami to japońska pisarka i krytyk literacki. Nie miałam sposobności poznać jej książek, dlatego kiedy pojawił się okazja przeczytania „Sensei i miłość” jej autorstwa, bardzo się ucieszyłam. Jest to opowieść o relacji dwójki pozornie różnych osób, które połączy wyjątkowa więź. Omachi Tsukiko to 37-letnia kobieta wiodąca uporządkowany tryb... Recenzja książki Sensei i miłość

@kasandra@kasandra

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Asamitt
2019-12-23
6 /10
Przeczytane ✈ Wymienione/Sprzedane Klimaty Orientu

 Kawakami serwuje nam łagodnie snującą się opowieść. O relacjach dwóch samotnych osób, o ich przyjaźni, rzeczach zwykłych, codziennych i w końcu o miłości, która chyba zazwyczaj pojawia się w zaskakujących momentach.
 Między bohaterami toczy się wymiana zdań, ale to takie zwykłe rozmowy toczące się głownie przy jedzeniu w jednym z odwiedzanych barów. Dlaczego tak wiele dzieje sie wokół kulinarnego tematu? Dla Japończyków pożywienie to istota życia, od niego wszystko się zaczyna. Dokładnie stajesz się tym czym się karmisz, więc nie może być byle jakie i jakoś tam przygotowane. Życie wymaga zachowania określonego ceremoniału w każdej dziedzinie.
 
 Wydaje mi się, że ktoś kto nie rozumie mentalności japońskiego społeczeństwa może uznać tą książkę zwyczajnie za nudną, ale mnie dała wytchnienie i pozwoliła inaczej spojrzeć na pewne sprawy. W naszym społeczeństwie spieszymy się w pracy, spieszymy sie w domu, nawet na spotkaniu ze znajomymi myślami wybiegamy już na kilka godzin w przód przez to mało czerpiemy z tego co jest teraz i dla nas. Stąd bierze się nasze nieszczęście.
 Nie ma tu gwałtownych zmian, przeżywanych emocji. Wszystko niby toczy się równo, a jedynie subtelności w zachowaniu lub wypowiadanych słowach mogą świadczyć o niuansach w zmianie stosunków. 

× 5 | link |
@makola22
@makola22
2014-03-26
10 /10
Przeczytane

Jak dla mnie super :)

| link |
MA
@Madmad35
2021-02-11
6 /10
Przeczytane
@vonHuuss
@vonHuuss
2019-12-30
9 /10
Przeczytane Literatura japońska [gat] Dramat / Obyczajowe 2015
@Annette_Cinnamon
@Annette_Cinnamon
2013-11-26
6 /10
Przeczytane
@Rebellish
@Rebellish
2013-08-02
8 /10
Przeczytane
@kasandra
@kasandra
2013-05-27
10 /10
Przeczytane Posiadam

Cytaty z książki

O nie! Książka Sensei i miłość. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat