Pan Nakano i kobiety

Hiromi Kawakami
6.3 /10
Ocena 6.3 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Pan Nakano i kobiety
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.3 /10
Ocena 6.3 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Sklep ze starzyzną prowadzony przez pana Nakano i jego siostrę, panią Masayo, to miejsce w równym stopniu nieprzystające do szaleńczo pędzącej rzeczywistości co jego ekscentryczni właściciele. Pan Nakano, pani Masayo, zatrudniona do pomocy Hitomi i jej permanentnie niedoszły chłopak Takeo są jak rodzina i tak jak w rodzinie czasem z rozbrajającą czułością dbają o siebie nawzajem, a czasem nieumyślnie się ranią... Integralną częścią tego świata są stali i przypadkowi klienci sklepu, którzy jakby od niechcenia opowiadają swoje historie, związane zazwyczaj z kupowanymi przedmiotami.
Data wydania: 2012-07-11
ISBN: 978-83-7747-718-2, 9788377477182
Wydawnictwo: W.A.B.
Seria: Don Kichot i Sancho Pansa
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 240

Autor

Hiromi Kawakami Hiromi Kawakami
Urodzona w 1958 roku w Japonii (Tokio)
Powieściopisarka i eseistka, laureatka wielu japońskich wyróżnień literackich (poza nagrodą Akutagawy otrzymała także nagrodę Shikibu Murasaki oraz nagrodę Pascala za najlepszy debiut). Ukończyła biologię na Uniwersytecie Ochanomizu w Tokio. Jej pro...

Pozostałe książki:

Nadepnęłam na węża Manazuru Sensei i miłość Niedźwiedzi bóg
Wszystkie książki Hiromi Kawakami

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Pan Nakano i kobiety"

19.09.2012

Książka "Pan Nakano i kobiety" to nie tylko moje pierwsze spotkanie z twórczością Hiromi Kawakami, ale także z literaturą japońską w ogóle. Gdy nadarzyła się ku temu okazja, postanowiłam sięgnąć po najnowszą (wydaną w Polsce ) pozycję z dorobku pisarskiego tejże autorki, co okazało się trafnym wyborem :) "Pan Nakano i kobiety" to jedna z tych książ... Recenzja książki Pan Nakano i kobiety

Moja opinia o książce

Opinie

@jatymyoni
2020-11-11
3 /10
Przeczytane L. japońska Czytadła

Cenię sobie pisarzy japońskich. Niestety pani Hiromi Kawakami nie przekonała mnie do siebie. Kupiłam książkę po podwójnej przecenie i była tyle warta. Ja bym dała podtytuł „Obrazki ze sklepu ze starociami”. W sklepie ze starociami należącym do pana Nakano zatrudnia się młoda dziewczyna Hitomi. Pracuje tam też młody mężczyzna Takeo i częstym gościem jest siostra pana Nakano, pani Masayo. Wokół tej czwórki rozgrywa się coś na wzór akcji, a raczej oderwanych scen. Narratorką jest Hitomi, która opisuje swoją pracę w tym sklepie. Wszyscy bohaterowie tej powieści są jakby wyrwani z kontekstu. Nic o nich nie dowiemy się poza dość płytkimi dialogami. Można doszukać się w niej opowieści o samotności i tęsknocie za miłością, ktoś pragnie bliskości, a inny jej się boi. Pojawia się też motyw seksu, o którym się nie mówi, seksu jako czynności pozbawionej uczuć. Czytając ją, zastanawiałam się, czy akcja tej powieści nie mogłaby się rozgrywać na przedmieściach Rzymu, czy na przykład Paryża, gdzie podobne sklepy istnieją. Oczywiści musiałyby się zmienić potrawy, które konsumują bohaterowie powieści i opisom ich poświęcone jest dość dużo miejsca, oraz sprzedawane towary. Reszta właściwie, poza zmianą nazwisk mogłaby pozostać. Problemem jest dla mnie główna bohaterka Hitomi, która według mnie zachowuje się irracjonalnie, jak „dziecko we mgle”. Dla mnie była postacią nijaką, przeźroczystą, o której po przeczytaniu powieści wiem tyle, co przed przeczytanie, czyli nic.
Dla mnie był...

× 19 | link |
IW
2020-05-05
5 /10
Przeczytane

Uwielbiam taką niespieszną prozę o rzeczach pozornie błahych, o sprawach zwykłych i niezwykłych. Japońska proza ma to do siebie, że jest taka "dostojna". Może nie jest to arcydzieło na miarę Murakamiego, niemniej jednak warto przeczytać, chociażby dla tej "dziwności".

| link |
LI
2020-05-29
6 /10
Przeczytane literatura azjatycka literatura piękna
@vonHuuss
2019-12-30
7 /10
Przeczytane 2017 Posiadam Literatura japońska [gat] Dramat / Obyczajowe
@lucecita
2012-09-19
8 /10
@kemhide
2013-01-06
5 /10
Przeczytane
@jestemzabujana
2012-12-09
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“"Zastanowiłam się przez chwilę i zupełnie bez sensu, ile kobiet go kochało. Nie potrafię zrozumieć kobiet, którym podobają się mężczyźni, jacy nie podobają się mnie. Jak też one są w ogóle w s...”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl