Simona: Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak

Anna Kamińska
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 17 ocen kanapowiczów
Simona: Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 17 ocen kanapowiczów

Opis

Mówili o niej „Czarownica” — bo gadała ze zwierzętami oraz miała kruka terrorystę, który kradł złoto i atakował rowerzystów. Ponad trzydzieści lat żyła w drewnianej leśniczówce pośrodku Puszczy Białowieskiej, bez wody i prądu. Spała w łóżku z rysiem i mieszkała pod jednym dachem z oswojonym dzikiem. Była naukowcem, ekologiem, autorką nagradzanych filmów i słuchowisk radiowych. Aktywnie działała na rzecz najstarszego lasu w Europie. Uważała, że należy żyć prosto i blisko przyrody. Wśród zwierząt znalazła to, czego nigdy nie doświadczyła od ludzi. Ostatnia Kossakówna. Córka Jerzego, wnuczka Wojciecha, prawnuczka Juliusza — trzech malarzy rozmiłowanych w polskim krajobrazie i historii. Bratanica Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec. Miała być synem i czwartym Kossakiem. Tak jak przodkowie, dźwigać sztalugi i znane nazwisko. Wybrała własną drogę… Co takiego spotkało ją w Krakowie, że zdecydowała się na ucieczkę? Dlaczego została wydziedziczona? Wreszcie — czy w „dziczy” odnalazła szczęście? Simona autorstwa Anny Kamińskiej to fascynujący portret buntowniczej pasjonatki i silnej, nietuzinkowej kobiety. Opowieść o bezkompromisowym szukaniu swojego miejsca w świecie i o zrzucaniu ciężaru wielkiego nazwiska. Historia upadku starej, artystycznej rodziny oraz tego, jak szara rzeczywistość PRL-u wymazywała barwny świat krakowskiej arystokracji.
Data wydania: 2015-06-18
ISBN: 978-83-08-05523-6, 9788308055236
Wydawnictwo: Literackie
Stron: 336
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Anna Kamińska Anna Kamińska
Urodzona w 1980 roku w Polsce (Żyrardów)
Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Publikowała m.in. w „Gazecie Wyborczej”. Autorka książek: Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych (2010) oraz bestsellerowych biografii: Haliny Krüger-Syrokomskiej Halina (2019), Wandy Rutki...

Pozostałe książki:

Miastowi Białowieża szeptem Halina. Dziś już nie ma takich kobiet. Opowieść o himalaistce Halinie Krüger-Syrokomskiej Kotański. Bóg Ojciec. Konfrontacja Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz
Wszystkie książki Anna Kamińska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Simona: Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@ziellona
2020-10-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane 21 - Biografie

Biografia - nie biografia. Opowieść - nie opowieść. Biografia wyjątkowa. Wyjątkowej kobiety.
Choć słowo "wyjątkowa" czu "nietuzinkowa" jest tu niedociągnięciem semantycznym.
Simona Kossak. miała być czwartym Kossakiem. Miała być chłopcem i pięknie malować. Ostatecznie - jak utalentowane ciotki - pisać. A ona spakowała manelei zamieszkała w sercu puszczy Białowieskiej. Skupiła się na zoopsychologii, czego nie tknął się dotychczas żaden Kossak.

Biografia pióra Anny Kamińskiej napawała mnie obawą. Polecił mi ją bowiem kolega - idealista. I szczerze mówiąc spodziewałam się raczej zachwytów nad ekologicznym życiem, opisu malutkiej kobietki i gloryfikacji jej pochodzenia. A oto znalazłam rzetelny i dobrze napisany opis zycia w Krakowie w Kossakówce, zycie w Białowieży i biografie kobiety, która miała swoje zdanie i nie wahała się go uzyć. Kobiety piekielnie mocnej i twardej.

Nie przepadam za biografiami, bo zazwyczaj są mniej lub bardziej suchym opisem faktów. W tej opowieści tak nie jest - bo jest to opowieść. Opowieść zmieniająca styl zależnie od okoliczności (bo Kraków Kossaków, a Białowieża bez prądu to jednak dwa różne światy). Opowieść nie stroniąca od opisu historii przykrych i niemiłych (rodzinne stosunki Simony na przykład), bo te historie ukształtowały Simonę.
Pani Kamińska wykonała ogromną pracę, aby spróbować nakreślić profesor Simonę KOssak taką jaka była. NIektórzy ją kochali, inni nienawidzili. Z pewnością nie była też grzeczną dzie...

{}× 14 | link |
@jatymyoni
2020-06-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Audiobook Biografie, autobiografie, pamiętniki Przyrodnicze

Kiedyś fascynowała mnie rodzina Kossaków. Zaczęłam od „Dziedzictwa” Zofii Kossak, Później książki M. Samozwaniec , a także inne. W młodości zakochana byłam w poezji Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Interesowałam się zawsze malarstwem Kossaków. Gdy zobaczyłam książkę o następnej kobiecie z rodziny Kossaków, od razu zaczęłam czytać.
Wspaniała biografia nietuzinkowej kobiety. Czy można być przeciętnym w rodzinie Kossaków? Zaciekawiła mnie pierwsza część książki, Jak to jest żyć i dorastać w „takiej” rodzinie? Zapomnieliśmy takie słowa jak „kinderschtuba” i że „ryby i dzieci głosu nie mają”. Ciekawe jak zrywając z rodziną i uciekając od niej , z latami coraz bardziej upodobniała się do członów rodziny. Czy przez cały czas podświadomie starała się udowodnić sobie i rodzinie, że jest mądrą, wartą szacunku kobietą, zasługującą na swoje nazwisko? Udowodniła , że nawet żyjąc w środku Puszczy Białowieskie, w chacie bez prądu i wody można być słyszanym i docenianym jako naukowiec. Jej walka o Puszczę Białowieską zasługuje na szacunek. .
Łatwiej czasami żyć ze zwierzętami niż z ludźmi.
Książka świetnie napisana i udokumentowana, z pazurem. Biografia, którą warto przeczytać i poznać Simone Kossak.

{}× 7 | Komentarze (2) | link |
@bea-ta
2019-11-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Biblioteka domowa przeczytane 2015

„Gdybym posłuchała rad osób, które uważałam za mądrzejsze od siebie, to dzisiaj byłabym zwykłym mieszczuchem krakowskim, zgorzkniałym w tym całym światku, jaki tam był, i miałabym niespełnione marzenie, że mogłam mieć zupełnie inne życie.”

Nie przepadam za biografiami. Obawiam się, zwłaszcza w sytuacjach, gdy mało znam osobę portretowaną i/lub autora biografii, że autor narzuci, bądź będzie próbował narzucić mi swoje sympatie lub niechęci, że zamiast obiektywizmu, dostanę autorską ocenę postaci czy faktów. I że tak naprawdę to nie będzie to krok zbliżający mnie do poznania danej osoby, ale spotkanie z autorską impresją na jej temat :). W tym wypadku moje obawy okazały się bezpodstawne. Było to moje pierwsze spotkanie z Simoną Kossak i z Anną Kamińską. Oba uważam za udane :). Mrówcza praca autorki sięgającej do bardzo różnorodnych źródeł pomagających stworzyć opowieść o życiu (a może bardziej: odtworzyć życie) niezwykłej kobiety, niezwykły takt i unikanie tego, czego nie lubię (a o czym wyżej:)), zaowocowały lekturą zadziwiająco lekką i przyjemną w odbiorze.

Książka opowiada o Simonie Kossak, córce ostatniego Kossaka, która nie poszła śladem panów Kossaków, ani pań z Kossaków, a odważyła się iść za swoimi marzeniami, bardzo odmiennymi od pasji tej artystycznej rodziny. Opowiada o kobiecie silnej, nieprzeciętnej, fascynującej. O kobiecie, która miała odwagę żyć inaczej.

PS
Nie sposób, przy lekturze "Simony...", nie zapytać siebie, co zrobiliśmy ze...

{}× 3 | link |
@Ewik
2019-01-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Przed przeczytaniem tej książki o Simonie wiedziałam niewiele - właściwie to nic. I bardzo cieszę się, że na nią trafiłam, bo wpłynęła na mój sposób myślenia i podejście do życia. Bardzo polecam.

{}× 2 | link |
@nemesis
2021-12-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@Czytanna
2021-04-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@razemfajnie.pl
2021-02-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@margota13
2020-11-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@jorja
2020-11-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@haudek
2020-07-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane 2015-Książki
@Tamaryszek
2020-06-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Biografie/autobiografie/wspomnienia/listy Świat braci mniejszych Domowa biblioteczka
@Evita
2020-05-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Z biblioteki Biografie/dzienniki/wspomnienia
@klaudia.wakulowska
2020-02-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Biblioteka 2016
@MgorzataM
2019-11-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane X: Zwierza X: Auto/biografia, pamiętnik, wywiad Y: 2016
@Jjolka
2018-03-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Simona: Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl