Sklep Potrzeb Kulturalnych

Antoni Kroh
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Sklep Potrzeb Kulturalnych
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Pełen ironii, ale też sentymentów, zbiór brawurowych literacko opowieści o Podhalu i góralszczyźnie autorstwa Antoniego Kroha - wybitnego etnografa i tłumacza.
Jak trafić do Sklepu Potrzeb Kulturalnych? Co się stanie, gdy krzyż na grobie Kikli przewróci się na północ? Kto wymyślił taniec zbójnicki? Co to jest praesens etnographicum? O tym pisze Antoni Kroh (ur. 1942), literat i etnograf, tłumacz i historyk kultury, obserwator życzliwy, choć niepozbawiony dystansu i zmysłu krytycznego.
Sklep Potrzeb Kulturalnych to wspomnienia autora z Bukowiny Tatrzańskiej, wysłanego w góry przez matkę z powojennej, spalonej Warszawy. Antoni Kroh snuje wciągające opowieści, przytacza liczne anegdoty, o Podhalu realnym i mitycznym, postrzeganym jako odwieczna krynica polskości.

Ta książka jest też próbą odpowiedzi na pytanie o współczesny kształt góralszczyzny i kultury ludowej w ogóle - jak zmieniało się Podtatrze w ciągu ostatnich stu lat i po co nam dzisiaj mit śwarnego harnasia.
Data wydania: 2010-03-25
ISBN: 978-83-7648-362-7, 9788376483627
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Stron: 276
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Antoni Kroh Antoni Kroh
Urodzony 16 sierpnia 1942 roku w Polsce (Warszawa)
Antoni Kroh – polski pisarz, etnograf, tłumacz, badacz i kurator wystaw poświęconych kulturze ludowej Karpat. Do jego najważniejszych prac należy książka Sklep potrzeb kulturalnych (pierwsze wydanie 1999) oraz nowe tłumaczenie Losów dobrego żołni...

Pozostałe książki:

O Szwejku i o nas Sklep potrzeb kulturalnych – po remoncie Za tamtą górą. Wspomnienia łemkowskie Wesołego Alleluja Polsko Ludowa! Z polskiego na nasze, czyli prywatny leksykon współczesnej polszczyzny
Wszystkie książki Antoni Kroh

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Sklep Potrzeb Kulturalnych aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@bea-ta
2019-12-01
7 /10
Przeczytane przeczytane 2016

Z ogromną przyjemnością dałam się ponieść tej opowieści o Podhalu. Opowieści, w której zadziwienie dziecka przeplata się z wiedzą etnografa, a spojrzenie na „góralszczyznę” dalekie od stereotypów i idealizowania bohaterów przesiąknięte jest miłością do gór i do ludzi je zamieszkujących.

Góry towarzyszą mi od dziecka. Widzę je z moich okien. Ale Tatry z przyległościami poznawałam dopiero w dorosłym życiu. Najpierw bardziej od strony zdeptywania gór, niż poznawania ludzi wśród nich mieszkających - z góralszczyzną zetknęłam się później, poprzez rodzinę mojego męża. Szybko zrozumiałam, że "góral" często oznacza nie tylko przynależność do określonej grupy etnograficznej, ale często jest też określeniem charakteru:).

Spotkanie z góralszczyzną, jakim uraczył mnie Kroh przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Przybliżenie mieszkańców Podhala (i nie tylko), chociaż autor jest etnografem i zawodowo zajmował się kulturą mieszkańców Karpat, odbyło się w sposób lekki, przyjemny, nie pozbawiony autoironii, a nade wszystko ciekawy. Odnalazłam tu motywy znane mi dotąd tylko z opowieści rodzinnych, przeczytałam o historiach, wydarzeniach i smaczkach kulturowych, o których dotąd nie słyszałam.

Książka jest mieszaniną wspomnień, wiedzy etnografa i człowieka kochającego góry. Z początku więcej jest wspomnień, bogatych w spostrzeżenia i zadziwienia chłopca, który wcześniejsze lata spędził w Warszawie. Stopniowo coraz więcej jest w niej etnografa. Ale cały czas, mimo odbrą...

× 4 | link |
@Kasia1382
2008-07-22
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Sklep Potrzeb Kulturalnych. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl