Za tamtą górą. Wspomnienia łemkowskie

Antoni Kroh
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Za tamtą górą. Wspomnienia łemkowskie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Opowieść o Łemkach, od wieków żyjących w Beskidzie Sądeckim i Niskim, w latach 1945–1946 przesiedlonych w trybie „dobrowolno-przymusowym” na Ukrainę, zaś w 1947 roku, podczas akcji „Wisła”, deportowanych i rozproszonych na Ziemiach Zachodnich. Czytamy o tych, którym z niemałym trudem udało się wrócić, choć już nie na swoje, o odnajdywaniu się w nieprzyjaznych realiach PRL, pierwszych koncertach zespołu „Łemkowyna”, łemkowskich zlotach – Watrach, przywiązaniu do tradycji, kultury, języka. Autor pisze o sprawach nieprostych – lustro łemkowskie odbija także polskie problemy.
Data wydania: 2016
ISBN: 978-83-244-0449-0, 9788324404490
Wydawnictwo: ISKRY
Stron: 300

Autor

Antoni Kroh Antoni Kroh
Urodzony 16 sierpnia 1942 roku w Polsce (Warszawa)
Antoni Kroh – polski pisarz, etnograf, tłumacz, badacz i kurator wystaw poświęconych kulturze ludowej Karpat. Do jego najważniejszych prac należy książka Sklep potrzeb kulturalnych (pierwsze wydanie 1999) oraz nowe tłumaczenie Losów dobrego żołni...

Pozostałe książki:

Sklep potrzeb kulturalnych – po remoncie Sklep Potrzeb Kulturalnych Królowe nie mają nóg To jest zjawisko, i na to nie ma rady Z polskiego na nasze, czyli prywatny leksykon współczesnej polszczyzny Za tamtą górą. Wspomnienia łemkowskie Bajki Ezopa O Szwejku i o nas Praga Przewodnik Praga. Przewodnik Prywatny leksykon współczesnej polszczyzny, t.1 Starorzecza Tatry i Podhale Wesołego Alleluja Polsko Ludowa! Zaczarowana szynka Łemkowszczyzna
Wszystkie książki Antoni Kroh

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Za tamtą górą. Wspomnienia łemkowskie aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@migaczynka
2021-05-06
7 /10
Przeczytane Kultura

Cytaty z książki

O nie! Książka Za tamtą górą. Wspomnienia łemkowskie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl