Skrzypce Goebbelsa

Yoann Iacono
6.2 /10
Ocena 6.2 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów
Skrzypce Goebbelsa
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.2 /10
Ocena 6.2 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów

Opis

Przejmująca opowieść o rozdarciu pomiędzy pasją a brutalnością wojny

Skrzypce wydają się żywe. Czuje, że blokują jej ruchy i hamują zasięg gestów. Nejiko Suwa – młoda japońska artystka – nie potrafi nad nimi zapanować. Prezent od ministra propagandy III Rzeszy, który miał scementować przymierze między Japonią a hitlerowskimi Niemcami, szybko staje się dla niej ciężarem.

Koncertując w pogrążonych w wojnie miastach, Nejiko zmaga się z podarowanym jej prezentem. Nie potrafi osiągnąć wymarzonej harmonii. Czy jest zbyt młoda na tak dojrzały instrument? A może brakuje jej talentu? Próbując ujarzmić przeklęte skrzypce, szuka ich poprzedniego właściciela i odkrywa zaskakującą prawdę.

Dusza skrzypiec brzmi jak przerażone krzyki, wycie i szlochy, jak przenikliwy pisk kół hamującego na szynach pociągu, jak rozpaczliwe wołania o pomoc wszystkich dusz uwięzionych w ciałach.

Skrzypce Goebbelsa to opowieść skomponowana na tle horroru wojny, pełna przejmujących wątków i dramatów. Skomplikowane relacje, talent, miłość wystawione zostają na próbę, a bohaterka każdego dnia zastanawia się, jak daleko może się posunąć w swoich decyzjach.
Data wydania: 2022-04-14
ISBN: 978-83-277-1992-8, 9788327719928
Wydawnictwo: WAM
Stron: 288
dodana przez: Catta

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Historia z perspektywy artysty

4.06.2022

"Skrzypce Goebbelsa" to książka, po której spodziewałam się zupełnie czegoś innego. Kiedy zaczęłam ją czytać, miałam wrażenie, że szybko mi się znudzi, że to nie jest historia dla mnie. Choć bardzo intrygują mnie tematy dotyczące II Wojny Światowej, styl autora mnie delikatnie zniechęcił do lektury. Spodziewałam się może czegoś bardziej... fabular... Recenzja książki Skrzypce Goebbelsa

@werka751@werka751 × 3

Muzyka i wojna

18.06.2022

"Skrzypce kierują jej dłonią, struny wibrują w rytmie jej serca, emocje wzrastają w tym samym tempie co napływające wspomnienia, zupełnie jak gdyby Japonia z czasów jej dzieciństwa była również inspiracją dla instrumentu." Muzyka i wojna ... Poznajcie niezwykłą książkę o "skrzypcach Goebbelsa". "Skrzypce Goebbelsa" Yoann Iacono to powieść oparta... Recenzja książki Skrzypce Goebbelsa

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@mewaczyta
2022-07-09
6 /10
Przeczytane 🍃 Współprace 🍃

„Czymże jest więc muzyka? Krótkim dźwiękiem przecinającym ciszę? Czy też długą ciszą pomiędzy dwiema melodiami?"

Skrzypce ofiarowane przez Goebbelsa miały być wielkim wyróżnieniem, by docenić talent młodej japońskiej skrzypaczki — Nejiko Suwy. Teoretycznie, bo w rzeczywistości prezent od ministra propagandy III Rzeszy był symbolem przyjaźni między dwoma państwami i narzędziem do szerzenia propagandy. A to rękami kobiety, która chciała jedynie grać. Która ciągle oszukiwała siebie uważając, że nie jest częścią hitlerowskiej machiny wojennej. Która nie radziła sobie z pogardliwymi komentarzami innych muzyków i która nie potrafiła porozumieć się ze skrzypcami o niewiadomym pochodzeniu.

Powieść Yoanna Iacono to przede wszystkim opowieść o wojnie, propagandzie i muzyce. O miłościach mniejszych oraz większych czy dylematach moralnych.

Zaskoczyła mnie ilość politycznych szczegółów, które bazowały na faktach, ale miały w sobie fikcję literacką. Zawiodło mnie zbyt mało emocji w tekście. Spodobał mi się natomiast wewnętrzny konflikt Nejiko, który trwał, trwał i trwał zmieniając swoje formy. Jaki z tego wniosek? „Skrzypce Goebbelsa" to powieść dobra, ale nie moja. Może się podobać, może nawet oczarować, a jednak moje serce pozostało na nią obojętne. W pamięci prawdopodobnie zostanie mi jedynie estetyczne wydanie książki i nic więcej, więc... Z jednej strony straciłam przez nią czas, z drugiej nie był on spędzony źle.

przekł. Justyna Polony-Poluk
...

× 7 | link |
@ilona_m2
2022-06-22
3 /10
Przeczytane

Mogłaby to być historia szyta na miarę bestsellera, gdyż temat jest chodliwy, a opis zachęcający. Jednak już od pierwszych stron wyraźnie czuć, że mamy do czynienia z debiutem i to debiutem nieprzemyślanym.
Lubię, gdy historia oparta jest na autentyzmie, ale nie znoszę, gdy fakty historyczne zaczynają dominować, a losy głównej bohaterki zostają gdzieś w tyle. W obecnym kształcie powieść przypomina mi bardziej szkic, zarys z którego ma dopiero powstać pełnokrwiste dzieło. Sama forma jest niezwykle trudna do przebrnięcia. Autor serwuje nam fragmenty historycznych opracowań przepisane niemalże żywcem, a następnie po nim suche fakty z życia samej skrzypaczki, co nijak się ze sobą nie chce kleić. Łatwo można wyczuć, że autor nie do końca zapanował nad koncepcją jaką obrał i chęcią połączenia kilku perspektyw na raz. Osobiście brakuje mi tu inwencji twórczej, tchnięcia ducha i nazwania emocji, opisania ich. W obecnym kształcie mamy pomieszane ze sobą wyłącznie fragmenty życiorysu bohaterki oraz tła historycznego przepisanego z historycznych opracowań. Jak widać nie potrzeba posiadać inwencji twórczej i sama umiejętność "przepisywania" wystarczy, aby wydać swoje dzieło.
Trudno mi było osiągnąć jakiekolwiek zainteresowanie, a książkę porzuciłam w połowie chcąc oszczędzić sobie nerwów.

× 1 | link |
@z_ksiazka_w_plecaku
2022-05-27
8 /10

Uwielbiacie książki z historią w tle? Ja bardzo i coraz częściej po takie właśnie sięgam. „Skrzypce Goebbelsa” to francuski debiut Yoanna Iacono, który jest powieścią opartą na prawdziwej historii.

Autor zabiera nas w przeszłość, do roku 1943, gdzie poznajemy Ministra edukacji i propagandy III Rzeszy. Joseph Goebbels, bo o nim jest mowa przekazuje dziewczynce, która ma zaledwie kilkanaście lat skrzypce. Ale nie są to to zwykłe skrzypce. Mówiono, że mają one duszę i skrywają krwawą tajemnicę. Jaką? Skrzypce, nie były też zwykłym prezentem. One i ich właścicielka stały się przymierzem pomiędzy Niemcami i Japonią.

Na początku młoda Nejiko ucieszyła się z faktu, że to właśnie do niej trafił ten instrument. Ale szybko okazało się, że nie potrafi go ujarzmić w konsekwencji czego niemiecka orkiestra nie jest z niej zadowolona. Stopniowo skrzypaczka popada coraz to w większy obłęd. Za cel w życiu stawia sobie odnalezienie pierwszego właściciela skrzypiec. Czy się jej to uda? Czy instrument jest darem czy przekleństwem?

Książkę czyta się szybko, ale nie jest to lekka lektura. Jak każda zresztą, której akcja dzieje się w czasie II Wojny Światowej. Jest na pewno dla nas lekcją historii.

W powieści mamy nie tylko opis przeżyć młodej skrzypaczki. Jej bólu, tęsknoty za tym co było przed Wojną. Tęsknotą za spokojem. Chęci poznania prawdy o instrumencie. Autor opisał tu z szczególną dbałością życie w czasie ...

| link |
@madbed
2022-07-05
6 /10
Przeczytane

"Skrzypce Goebbelsa" to historia o japońskiej skrzypaczce Nejiko Suwa, mieszkającej w Paryżu w czasie II wojny światowej.
Czas upływa jej na okiełznaniu podarowanych jej skrzypiec Stradivariusa przez ministra IIIRzeczy. Gest ten miał zwięczyć przymierze między Japonią, a hitlerowskimi Niemcami.
Nejiko czuje ogromny ciężar na sobie, boi się zrobić krok by nie popełnić błędu.
Czy uda jej się nawiązać połączenie ze skrzypcami?
Czy nie czuje tego bo jest za młoda?
Czy zwyczajnie nie ma talentu?
Jaką tak naprawdę jest osobą?

Skrzypce to podobno instrument, który odpowiednio "pieszczony" poddaje się swojemu właścicielowi. Odniosłam wrażenie, że ta książka jest właśnie o tym.
Bohaterka stoi przed dylematem, który ją przytłacza. Z jednej strony nazisci są źli, a z drugiej jest ich ulubienicą, nie przeszkadza jej spędzać z nimi czas, gościć się i korzystać.
Ciężko mi coś więcej napisać o tej książce.
Nie wywołała u mnie żadnych głębszych emocji i zapewne na długo nie pozostanie w mojej pamięci.

Wam proponuję samemu przekonać się. Być może dla Was okaże się bardziej emocjonująca i ciekawa.

| link |
@emilka1984
2022-06-23
6 /10

Najiko Suwa, słynna japońska skrzypaczka czas II wojny światowej spędziła w Paryżu, ucząc się gry na instrumencie od najlepszych. Jako ulubienica nazistowska, pewnego dnia, od Goebbelsa otrzymuje skrzypce Stradivariusa, piękne z duszą, ale czyjąś duszą i Najiko nie potrafi z jakiegoś powodu znaleźć z nimi harmonii. Za radą pewnego lutnika chce dowiedzieć się jakiego pochodzenia są jej skrzypce i kto na nich grał.

Ciężko mi opisać tę książkę. Może nie to że liczyłam na więcej, u mnie książka wywołała emocje, ale byłam tak wściekła na główną bohaterkę, że miałabym ochotę nią potrząsnąć. Mimo tego, iż wiedziała co się dzieje, nie przeszkadzało jej to przejmować prezentów od nazistów, grać dla nich, spędzać czas w ich towarzystwie. Znając pochodzenie skrzypiec, nie przejęła się tym i robiła wszystko żeby ich nie oddać. Może była znakomitą skrzypaczką, ale dla mnie to przede wszystkim kobieta pozbawiona uczuć, emocji, wyrachowana, dbająca tylko o swoje dobro.

Polecam, jestem ciekawa Waszego zdania na temat tej krótkiej powieści.

| link |
@maria
2022-12-09
8 /10
Przeczytane retro/ vintage rok 2022 eBooki historia/ powieść historyczna
@MgorzataM
2022-08-27
6 /10
Przeczytane Y: 2022 X: Muzyka! Z: Uwolnione
@Malgorzata_Zenka
@Malgorzata_Zenka
2022-08-18
5 /10
Przeczytane
@papierowamagnoolia
2022-06-18
8 /10
Przeczytane
@werka751
@werka751
2022-06-04
6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Skrzypce Goebbelsa. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat