Słynne agentki. Kobiety w służbie wywiadów

Przemysław Słowiński
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Słynne agentki. Kobiety w służbie wywiadów
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Barwny korowód kobiet, które zasłynęły dzięki swojej działalności wywiadowczej. Są wśród nich agentki, które zajmowały się szpiegostwem z pobudek patriotycznych, jak Elżbieta Zawacka lub Noor Ynayat Khan, ale i takie, które stały się narzędziem uprawiających politykę mężczyzn. Jedne szukały przygody, jak Elsbeth Schragm'ller czy Coco Chanel, inne łatwej drogi do fortuny, jak Karolina Rzewuska (Sobańska), jeszcze inne zemsty, jak Violette Szabo czy Izabella Horodecka. Sprawdzoną metodą zdobywania tajnych informacji był seks, o czym doskonale wiedzieli agenci wszystkich wywiadów świata. Ale kobieta - szpieg to nie tylko seks. Historia wywiadu i kontrwywiadu pełna jest pań podejmujących niebezpieczne zadania i ryzykujących życie.
1. Luna od Kościoła. Julia Brystygierowa;
2. Drapieżna kotka. Mathilde Carre;
3. Agentka 00Sex. Anna Chapman;
4. Nie wierz nigdy kobiecie... Zofia Darowska-Beynar;
5. "Teresa" od wyroków. Izabella Horodecka;
6. V-98. Blanka Kaczorowska;
7. Seks, kłamstwa i samobójstwo. Christine Keeler;
8. Księżniczka. Noor Inayat Khan;
9. Tajemnica "Krwawej Julki". Helena Mathea-Służewska;
10. Marie Springer. Zofia Rapp;
11. Szpieg w krynolinie. Karolina Rzewuska;
12. "Fraulein Doktor". Elsbeth Schragmuller;
13. Historia z nożem w sercu. Krystyna Skarbek (Christine Granville);
14. Wyryjcie jej imię z dumą. Violette Szabo;
15. Na szafocie. Benita von Falkenhayn;
16. Najdzielniejsza z dzielnych. Elżbieta Zawacka;
17. Oko bóstwa. Margaretha Zelle (Mata Hari).
Data wydania: 2014
ISBN: 978-83-7835-302-7, 9788378353027
Wydawnictwo: Videograf
Stron: 288
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Przemysław Słowiński Przemysław Słowiński
Urodzony w 1959 roku w Polsce (Wrocław)
Z wykształcenia prawnik, wykonywał wiele zawodów, m.in. malarza, górnika, barmana, agenta ubezpieczeniowego. Autor książek biograficznych.

Pozostałe książki:

Bohaterowie Auschwitz Rocky. Biografia legendarnego boksera Największe tajemnice czyśćca. Błogosławieństwo oczyszczającego ognia Bestia : historia Mike'a Tysona Co Polska i Polacy dali światu Mroczny PRL: Niewyjaśnione zabójstwa Naturalnie wolno strzelać Biografia Ulrike Meinhof Powstanie Warszawskie w 100 przedmiotach Słynne agentki. Kobiety w służbie wywiadów Erik Jan Hanussen. Jasnowidz Hitlera Szeryf z miasta bezprawia. Wyatt Earp i inne legendy Dzikiego Zachodu Wielkie ucieczki Polaków 33 Żydów, którzy wpłynęli na losy świata. Od Mojżesza do Kevina Mitnicka Antoni Gaudi. Czarodziej architektury Bars&Melody. Pierwsza biografia Bohaterowie i zdrajcy. Polacy w służbach różnych wywiadów Caryca. Hołd ruski. Caryca. Tom 1. Moskiewskie gody Caryca. Wyspa straceńców Charles Lindbergh. Samotny orzeł Doktor Szu Kamienne biografie. Znane budowle świata i ich zadziwiające historie Kobiety despotów Mike Tyson "Czarna Bestia" i jego ringowi rywale Mroczny PRL. Wielkie afery Najlepsze anegdoty o sławnych ludziach Największe skandale w świecie filmu. 18 historii dozwolonych od 18 lat Największy : opowieść o Muhammadzie Alim Saleta. Łowca adrenaliny Skąd nasz ród. Wielka Lechia i inne teorie i pseudoteorie pochodzenia Polaków Sprawa Dreyfusa i inne głośne procesy Tygrys : opowieść o Jacku Dempseyu Urodzony, by walczyć. Historia Stanleya Ketchela, najlepszego polskiego pięściarza wszech czasów Władca piorunów. Nikola Tesla i jego genialne wynalazki Władcy umysłów. Biografie niezwykłych ludzi, którzy wymyślili XXI wiek Zwierzęta na wojnie Żołnierze Wyklęci. Sześciu z tysięcy Amerykańska buntowniczka. Burzliwe życie Jane Fondy Antoni Gaudi. Kapłan piękna z Barcelony Benedykt XVI. Przerwany pontyfikat Boginie zła czyli kobiety okrutne, żadne władzy i występne Bracia Kliczko. Z kozackiego rodu... Będziemy już tylko dla siebie Dlaczego nie jesteśmy bogaci Dragi i wojna Dyktatorzy i ich kobiety. Seks, władza i pieniądze Dzieciobójczynie Edith Piaf i Marcel Cerdan. Opowieść o tragicznej miłości Fałszerz. Han van Meegeren, człowiek który oszukał Goeringa Fryderyk Chopin poeta fortepianu Geniusze szyfrów Karawana renegatów. Od Hieronima Radziejowskiego do Jerzego Urbana Kobiety wywiadu Lech Kaczyński. Wspomnienie Muhammad Ali. Zmierzch giganta 1942–2016 Nie uśmiecha się życie do wilków Niepokorny bard. Opowieść o Włodzimierzu Wysockim Nikola Tesla. Władca piorunów Okna czasu. Krótkie życie Bruce`a Lee Otto Skorzeny. Pierwszy komandos Trzeciej Rzeszy Plejada oszustów Rocky. Rzecz o Rocky'm Marciano Sekrety szulerów Sławni ludzie w anegdocie Słynne fortuny III RP Tajemnice karcianych oszustów. Od A do Zet Uciekinier Wielcy ludzie w anegdocie Włodek Lubański
Wszystkie książki Przemysław Słowiński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Słynne agentki. Kobiety w służbie wywiadów aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Catta
2022-01-08
7 /10
Przeczytane U M&J Przeczytane w T. Ciekawa postać

Słynne agentki - z czasów obydwu wojen (z pierwszej - Elsbeth Schragmuller i Margaretha Zelle), długiego powojnia (Anna Chapman i Christine Keeler) i jedna z XIX wieku (Karolina Rzewuska). W służbie różnych państw. Rozdziały ułożone w kolejności alfabetycznej, nie chronologicznej, zbiór otwiera zatem Julia Brystygierowa.

Niedociągnięcia korekty nieco irytują. Anna Chapman urodziła się w 1982 roku, nie w 1882, a statek, na którym pracowała Krystyna Skarbek, nazywał się Ruahine, nie Rahuine. Być może w kolejnym wydaniu zostały poprawione.

Autor ewidentnie darzy sympatią jedne postacie, a antypatią inne (Brystygierowa). Co stawia pod znakiem zapytania wyczerpanie znamion reportażu historycznego. Co do samej Brystygierowej, podziela pogląd o jej sadystycznych skłonnościach, który z kolei podważa Jarosław Molenda w "Uwikłanych".

Wspaniale przedstawił autor natomiast sylwetki mało znanych mi wcześniej przepięknych postaci o tragicznych życiorysach - Noor Inayat Khan i Violette Szabo.

Odnośnie do Heleny Matejanki (Mathea-Służewska) - w lipcu 2013 roku IPN umorzył śledztwo w jej sprawie. Postanowienie jest dostępne w internecie. Z sentencji wynika, że nie była funkcjonariuszką Gestapo, a w zakresie współpracy z okupantem umorzenie jest skutkiem depenalizacji przepisu art. 1 pkt 2 dekretu z 31.08.1944 roku o wymiarze kary dla faszystowsko-hitlerowskich zbrodniarzy winnych zabójstw i znęcania się nad ludnością cywilną i jeńcami oraz dla zdrajców...

× 6 | link |
@Vemona
2019-11-14
4 /10
Przeczytane Autobiografia/biografia/wspomnienia 2016 Historia Oddałam Popularnonaukowe Literatura faktu

Niestety, bardzo przykre rozczarowanie, liczyłam na ciekawą lekturę, interesują mnie losy kobiet, ale nie znoszę wciskania ideologii. Wystarczy, jeśli autor napisze, jak było, nie potrzebuję jego komentarzy.
Już w pierwszym rozdziale dotyczącym Julii Brystygierowej z treści wynikało, że straszniejsza była, zdaniem autora, jej praca nad deprecjonowaniem kościoła, niż fakt, że znęcała się nad więźniami. A stwierdzenie "... miała czelność pisać opowiadania dla polskich dzieci..." - wyraźnie mówi o opinii, nie o fakcie. Wiele jest w książce podobnych kwiatków, podobnie jak nie trzymania się tematu, rozdział o Benicie von Falkenhayn mówi prawie wyłącznie o Georgu Sosnowskim, który ją zwerbował, zdecydowanie lepiej postać ta została opisana w "Igły: Polskie agentki, które zmieniły historię" Marka Łuszczyny.
Coś mi się wydaje, że choć autor popełnił jeszcze kilka pozycji, to ja mu już podziękuję.

| link |
JU
@Justyna_6
2019-08-11
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Słynne agentki. Kobiety w służbie wywiadów. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat