Antoni Gaudi. Czarodziej architektury

Przemysław Słowiński
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Antoni Gaudi. Czarodziej architektury
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

CZŁOWIEK, KTÓRY WYMYŚLIŁ ARCHITEKTURĘ DWUDZIESTEGO PIERWSZEGO WIEKU. WIZJONER. ARTYSTA. ŚWIĘTY. Projekty stworzone przez Gaudiego sprawiają wrażanie jakby nie były poddane siłom grawitacji. Zdarzały mu się budynki, w których nie przewidział ani jednego kąta prostego. Sztuka była dla niego sposobem ewangelizacji. Twierdził, że artysta jest jedynie kontynuatorem dzieła Boga – „Wielkiego Architekta”. Obiekty architektoniczne katalońskiego mistrza przypominają raczej żywe organizmy niż dzieła ludzkich rąk. Na początku swojej kariery, dla pieniędzy projektował dosłownie wszystko – od kiosków z papierosami do bram wjazdowych. Na wystawie światowej w Paryżu w 1878 roku Europa zachwyciła się projektami Gaudiego; osiedlami domków dla spółdzielni pracowniczej z Matarό i …witryną sklepu fabrykanta rękawiczek. Barceloński przemysłowiec Eusebi Güell docenił geniusz Gaudiego i sfinansował wiele jego odważnych projektów. Choć za życia Gaudiego władze Barcelony nie potrafiły dogadać się z artystą, to właśnie jego prace po latach stały się najbardziej rozpoznawalnymi wizytówkami stolicy Katalonii. Żadna wycieczka nie ominie fantastycznego Ogrodu Güell, Casa Batlló i opus magnum artysty – bazyliki Sagrada Familia. Tej świątyni od 1914 roku Gaudi poświęcił się zupełnie, zamieszkał nawet na jej terenie. Po tym jak wpadł pod tramwaj, sanitariusze nie rozpoznali go i przewieźli do hospicjum dla ubogich. Nikomu nie przyszło do głowy, że wielki architekt i wizjoner ubiera się jak włóczęga. TWORZYŁ JAK GENIUSZ. ŻYŁ JAK ŚWIĘTY. ZMARŁ JAK ŻEBRAK. GAUDI.
ISBN: 978-83-8079-389-7, 9788380793897
Wydawnictwo: Fronda

Autor

Przemysław Słowiński Przemysław Słowiński
Urodzony w 1959 roku w Polsce (Wrocław)
Z wykształcenia prawnik, wykonywał wiele zawodów, m.in. malarza, górnika, barmana, agenta ubezpieczeniowego. Autor książek biograficznych.

Pozostałe książki:

Bohaterowie Auschwitz Rocky. Biografia legendarnego boksera Największe tajemnice czyśćca. Błogosławieństwo oczyszczającego ognia Bestia : historia Mike'a Tysona Co Polska i Polacy dali światu Mroczny PRL: Niewyjaśnione zabójstwa Powstanie Warszawskie w 100 przedmiotach Słynne agentki. Kobiety w służbie wywiadów Erik Jan Hanussen. Jasnowidz Hitlera Naturalnie wolno strzelać Biografia Ulrike Meinhof Szeryf z miasta bezprawia. Wyatt Earp i inne legendy Dzikiego Zachodu Wielkie ucieczki Polaków 33 Żydów, którzy wpłynęli na losy świata. Od Mojżesza do Kevina Mitnicka Antoni Gaudi. Czarodziej architektury Bars&Melody. Pierwsza biografia Bohaterowie i zdrajcy. Polacy w służbach różnych wywiadów Caryca. Hołd ruski. Caryca. Tom 1. Moskiewskie gody Caryca. Wyspa straceńców Charles Lindbergh. Samotny orzeł Doktor Szu Kamienne biografie. Znane budowle świata i ich zadziwiające historie Kobiety despotów Mike Tyson "Czarna Bestia" i jego ringowi rywale Mroczny PRL. Wielkie afery Najlepsze anegdoty o sławnych ludziach Największe skandale w świecie filmu. 18 historii dozwolonych od 18 lat Największy : opowieść o Muhammadzie Alim Nikola Tesla. Władca piorunów Saleta. Łowca adrenaliny Skąd nasz ród. Wielka Lechia i inne teorie i pseudoteorie pochodzenia Polaków Sprawa Dreyfusa i inne głośne procesy Tygrys : opowieść o Jacku Dempseyu Urodzony, by walczyć. Historia Stanleya Ketchela, najlepszego polskiego pięściarza wszech czasów Władca piorunów. Nikola Tesla i jego genialne wynalazki Władcy umysłów. Biografie niezwykłych ludzi, którzy wymyślili XXI wiek Zwierzęta na wojnie Żołnierze Wyklęci. Sześciu z tysięcy Amerykańska buntowniczka. Burzliwe życie Jane Fondy Antoni Gaudi. Kapłan piękna z Barcelony Benedykt XVI. Przerwany pontyfikat Boginie zła czyli kobiety okrutne, żadne władzy i występne Bracia Kliczko. Z kozackiego rodu... Będziemy już tylko dla siebie Dlaczego nie jesteśmy bogaci Dragi i wojna Dyktatorzy i ich kobiety. Seks, władza i pieniądze Dzieciobójczynie Edith Piaf i Marcel Cerdan. Opowieść o tragicznej miłości Fałszerz. Han van Meegeren, człowiek który oszukał Goeringa Fryderyk Chopin poeta fortepianu Geniusze szyfrów Karawana renegatów. Od Hieronima Radziejowskiego do Jerzego Urbana Kobiety wywiadu Lech Kaczyński. Wspomnienie Muhammad Ali. Zmierzch giganta 1942–2016 Nie uśmiecha się życie do wilków Niepokorny bard. Opowieść o Włodzimierzu Wysockim Okna czasu. Krótkie życie Bruce`a Lee Otto Skorzeny. Pierwszy komandos Trzeciej Rzeszy Plejada oszustów Rocky. Rzecz o Rocky'm Marciano Sekrety szulerów Sławni ludzie w anegdocie Słynne fortuny III RP Tajemnice karcianych oszustów. Od A do Zet Uciekinier Wielcy ludzie w anegdocie Włodek Lubański
Wszystkie książki Przemysław Słowiński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Jest kolorowo

11.09.2018

Pisanie biografii to chyba trudna sztuka. Ciągłe lawirowanie pomiędzy literaturą faktu, książką popularno-naukową i powieścią fabularną. Jak nie zanudzić czytelnika suchymi informacjami, a przy tym nie zabrnąć w literacką fikcję? Panom Słowińskim, z całą pewnością udało się odnaleźć złoty środek i napisali świetną książkę nietylko o życiu Gaudiego,... Recenzja książki Antoni Gaudi. Czarodziej architektury

@jatutylkoczytam@jatutylkoczytam

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@eR_
2019-12-19
6 /10
Przeczytane Współpraca

Antoni Plàcid Guillem Gaudí i Cornet (ur. 25 czerwca 1852 w Reus, zm. 10 czerwca 1926 w Barcelonie) – kataloński architekt i inżyniersecesyjny słynący z wyjątkowych projektów, tercjarz franciszkański, Sługa Boży Kościoła katolickiego. Za wikipedią, krótka notka o jednym z najsłynniejszych architektów XX wieku, ale nie tylko. Jako nowość wydano niedawno dzieło opisujące jego życie, jak i projekty. Nosi ono tytuł”Antoni Gaudi. Czarodziej architektury”.



O książce można dowiedzieć się że:
Zdarzały mu się budynki, w których nie przewidział ani jednego kąta prostego. Sztuka była dla niego sposobem ewangelizacji. Twierdził, że artysta jest jedynie kontynuatorem dzieła Boga – „Wielkiego Architekta”.
Obiekty architektoniczne katalońskiego mistrza przypominają raczej żywe organizmy niż dzieła ludzkich rąk. Na początku swojej kariery, dla pieniędzy projektował dosłownie wszystko – od kiosków z papierosami do bram wjazdowych. Na wystawie światowej w Paryżu w 1878 roku Europa zachwyciła się projektami Gaudiego; osiedlami domków dla spółdzielni pracowniczej z Matarό i …witryną sklepu fabrykanta rękawiczek.
Barceloński przemysłowiec Eusebi Güell docenił geniusz Gaudiego i sfinansował wiele jego odważnych projektów. Choć za życia Gaudiego władze Barcelony nie potrafiły dogadać się z artystą, to właśnie jego prace po latach stały się najbardziej rozpoznawalnymi wizytówkami stolicy Katalonii. Żadna wycieczka nie ominie fantastycznego Ogrodu Güell, Casa Batlló i o...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Antoni Gaudi. Czarodziej architektury. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2025 nakanapie.pl