Śmierć gazet i przyszłość informacji

Bernard Poulet
Śmierć gazet i przyszłość informacji
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Prasa ma swoje muzeum, którego siedziba mieści się w Waszyngtonie, w pięknym budynku, w połowie drogi między Białym Domem i Kapitolem; zostało otwarte 11 kwietnia 2008 r. i kosztowało 435 mln dolarów. Zadaniem Newseum, bo tak brzmi jego nazwa, jest uświadomienie zwiedzającym, jak bardzo wolna prasa jest niezbędna do właściwego funkcjonowania demokracji. Jakże chwalebne intencje! Jednakże wiele osób doszukiwało się tu raczej nieprzyjemnego zbiegu okoliczności, a mianowicie podobieństwa do jednego z ostatnich hołdów, jaki oddaje się kombatantom tuż przed śmiercią ostatniego żołnierza.
fragment

W ostatnich latach coraz częściej pojawia się w debacie publicznej problem stopniowego zaniku znaczenia prasy drukowanej. Bernard Poulet, doświadczony francuski dziennikarz i redaktor naczelny opiniotwórczych gazet, przygląda się uważnie tej tendencji. Jego obserwacje nie ograniczają się jednak do analizy rynku prasy i spekulacji na temat jej przyszłości. Poulet zastanawia się nad dalekosiężnymi skutkami zmiany obiegu informacji, mogącymi fundamentalnie wpłynąć na funkcjonowanie całej przestrzeni publicznej. Czy koniec prasy drukowanej oznacza kres obecnej koncepcji cywilizacji? Czy czeka nas nowe zdefiniowanie istoty demokracji?

Na całym świecie prasa, podstawa obiegu informacji i debaty publicznej, walczy o przetrwanie. Redakcje gazet wykrwawiają się, zwalniają dziennikarzy i zamykają biura, by domknąć malejące budżety. Jednocześnie kwitnie komunikacja w internecie: blogom, portalom, serwisom społecznościowym przybywa użytkowników. Oferta coraz większa, lecz coraz mniej informacji. Świat bez prasy można sobie wyobrazić bez trudu. Czy równie łatwo można sobie jednak wyobrazić bez gazet sprawnie i uczciwie działającą demokrację? Takiego rozwiązania nikt jeszcze nie próbował, lecz lepiej zacząć o nim poważnie myśleć, przekonuje Bernard Poulet i gorączkowo szuka środków zaradczych.
Edwin Bendyk
Data wydania: 2011-01-01
ISBN: 978-83-7536-237-4, 9788375362374
Wydawnictwo: CZARNE
Stron: 272

Autor

Bernard Poulet Bernard Poulet Bernard Poulet — ur. w 1946 roku w Lyonie. Absolwent Institut d'Etudes Politiques w Grenoble. Karierę dziennikarską rozpoczynał w Agence France Presse, Associated Press i "Le Matin de Paris". W latach 1984–86 był redaktorem działu zagranicznego "Nouv...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Śmierć gazet i przyszłość informacji? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

KO
@komestor
2014-10-20

Wedle raportów sporządzonych dla serwisu Press.pl od 2005 do 2013 roku dzienna sprzedaż ogólnopolskich dzienników spadła z 1,6 miliona egzemplarzy do zaledwie 900 tysięcy. Spadek sprzedaży dotknął zarówno obecne na rynku od wielu lat tytuły, jak i nowo powstałe gazety, dotknął na równi dzienniki ogólnoinformacyjne, jak i specjalistyczne. Sytuacja wygląda nieco lepiej w przypadku tygodników opinii, gdzie zajmująca pierwsze miejsce „Polityka” zanotowała w 2013 roku wzrost sprzedaży o 4% w stosunku do roku poprzedniego. Wśród tygodników lokalnych jako jedyny wzrost sprzedaży zanotował „Obserwator Lokalny” (0,03%). Zgodnie z danymi zgromadzonymi przez serwis Wirtualnemedia.pl kryzys nie ominął też czasopism młodzieżowych, dziecięcych i telewizyjnych. Wśród poradników i prasy specjalistycznej tylko nieliczne tytuły zanotowały niewielki wzrost sprzedaży. Wszystkie te dane wskazują na znaczący spadek zainteresowania prasą w Polsce. Co więcej, analogiczne informacje znajdziemy na temat rynków prasowych większości pozostałych państw. Jeszcze kilka lat temu mogliśmy nazywać to „chwilowym zastojem”, jednak obecnie coraz częściej padają stwierdzenia, że gazety po prostu umierają. Dlaczego? Czy da się temu zapobiec? Jak będzie wyglądać nasza rzeczywistość bez gazet? Na te pytania starał się odpowiedzieć Bernard Poulet w swojej książce pod tytułem Śmierć gazet i przyszłość informacji. ...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Śmierć gazet i przyszłość informacji. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl