Śmierć krytyka

Martin Walser
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Śmierć krytyka
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Śmierć krytyka, najnowsza książka Walsera, to znakomita, demaskatorska powieść o przemyśle literackim i niejawnych mechanizmach jego funkcjonowania, przez część niemieckiej opinii publicznej uznana za antysemicki pamflet na Marcela Reicha-Ranickiego. Pisarz Hans Lach jest podejrzany o zamordowanie Andre Ehrl-Koniga, gwiazdora krytyki literackiej, który w programie telewizyjnym \"Godzina rozmowy\" wyśmiał jedno z jego dzieł i tego samego wieczoru zniknął bez śladu. Komisarz Wedekind wierzy w winę pisarza, jednak przyjaciel podejrzanego i znawca hermetyzmu Michael Landolf stara się na własną rękę wyjaśnić okoliczności zniknięcia krytyka.
Data wydania: 2002
ISBN: 978-83-88807-19-0, 9788388807190
Wydawnictwo: SIC!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Śmierć krytyka? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@oliwa
2019-11-13
5 /10
Przeczytane

Lektura męcząca nie tylko przez swą hermetyczność, ale także przez język, którym została napisana.
Swego czasu powieść ta wzbudziła w Niemczech niemałe zamieszanie, a nawet zarzuty o antysemityzm. Jej bohaterem jest wieloletni „papież niemieckiej krytyki”, Marcel Reich-Ranicki (tu jako Ehrl-Konig). Konig znika po jednym ze swoich programów, a oskarżony o jego morderstwo zostaje pisarz Hans Lach, którego krytyk ostatnio bezlitośnie zjechał. Jeden (jedyny?) z przyjaciół pisarza zaczyna śledztwo, które nie tyle zmierza do ustalenia alibi Lacha, ile jest aktem oskarżenia przeciwko krytykowi. W tle przewija się barwny kalejdoskop postaci z literackiego światka. Jak możemy przypuszczać, miały one swoje pierwowzory w rzeczywistości, ale polskiemu czytelnikowi trudno to ocenić i trudno się tym bawić. Krytyk zostaje przedstawiony jako równie bezwzględny i arbitralny w swych ocenach, co śmieszny i odrażający jako człowiek. Dość powiedzieć, że własna żona oskarża go o sekretne zamawianie butów, które dodają mu wzrostu i niepowstrzymaną ejakulację. Powieść ta musiała sprawić dużo satysfakcji wrogom Reich-Ranickiego w Niemczech, natomiast z zewnątrz trudno ocenić proporcje pomiędzy frustracją a uzasadnioną zjadliwością autora. Choć powieść niejednokrotnie zaskakuje błyskotliwością myśli, w ogólnym odbiorze jest nieprzystępna i męcząca.

× 2 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Śmierć krytyka. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl