Śmierć w Żelazowej Woli

Tomasz Sobieraj
5.8 /10
Ocena 5.8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Śmierć w Żelazowej Woli
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5.8 /10
Ocena 5.8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Są tacy, którzy dla muzyki gotowi są zabić.Na terenie parku-muzeum w Żelazowej Woli dochodzi do zbrodni. Podczas codziennego obchodu terenu ochroniarz Emil Marchewka znajduje ciało młodego pianisty, który tego dnia koncertował w dworku Chopinów. Zmarły trzyma w ręku kartkę z tajemniczym szyfrem. Aspirant Ireneusz Fatalny wraz ze swoim pomocnikiem Edwardem Nurzałą rozpoczyna dochodzenie w sprawie tragicznej śmierci. Niespodziewanie nawet dla samego siebie z alternatywnym śledztwem rusza również… ochroniarz Marchewka, wspomagany przez uroczą bibliotekarkę Kasię Mannę. Wydaje się jasne, że najważniejszym motywem zbrodni jest owiany tajemnicą, zaginiony siedemnasty polonez autorstwa Fryderyka Chopina.

Ale kto byłby na tyle szalony lub zdesperowany, by dla niego zabić? Wkrótce okaże się, że podejrzanych miłośników muzyki poważnej jest więcej, niż można by się spodziewać…
Data wydania: 2023-02-21
ISBN: 978-83-8313-379-9, 9788383133799
Wydawnictwo: Novae Res
Stron: 424
dodana przez: landrynkowa

Autor

Tomasz Sobieraj Tomasz Sobieraj Jest człowiekiem lubiącym patrzeć na świat z dystansu, choćby przez okno biura jednej z firm budowlanych, w której na co dzień pracuje. We wcześniejszym okresie życia swe skłonności do refleksji przejawiał, komponując piosenki i pisząc teksty. Obecn...

Pozostałe książki:

Śmierć w Żelazowej Woli Kiosk na środku rzeki
Wszystkie książki Tomasz Sobieraj

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Są tacy, którzy dla muzyki gotowi są zabić"

15.03.2023

Jeśli zacznę od nazwy wsi na Mazowszu, Żelazowa Wola, i poproszę o pierwsze skojarzenie, to usłyszę? Chyba nie może być inaczej. Fryderyk Chopin. Ta niewielka miejscowość położona na północny wschód od Sochaczewa nad rzeką Utratą była świadkiem narodzin wielkiego mistrza fortepianu. Tam też autor powieści, Tomasz Sobieraj, umieścił fabułę swoje kr... Recenzja książki Śmierć w Żelazowej Woli

Dzieło Chopina, a motyw zbrodni

24.04.2023

Jak to mówi Olga z Wielkiego Buka: „Polska kryminałem stoi”. Podpisuję się pod tym stwierdzeniem obiema rękami. Między innymi dlatego sięgnęłam po „Śmierć w Żelazowej Woli” spodziewając się bardzo dobrej książki z ciekawym motywem. Czy spełniła ona moje oczekiwania? Niektórzy dla muzyki byliby zdolni zabić… Pewnego dnia na terenie parku-muzeum w ... Recenzja książki Śmierć w Żelazowej Woli

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@krukrenata
2023-03-22

Komedia kryminalna nie tylko dla melomanów! Powieść spodoba się czytelnikom lubiącym połączenie fascynującej zagadki, ciekawych postaci z żartobliwym spojrzeniem na obyczajowość małego miasteczka.

Żelazowa Wola jest odwiedzana przez wielu turystów i miłośników muzyki z kraju i z zagranicy. Tu przyszedł na świat Fryderyk Chopin, tu też znajduje się park i muzeum, w którym odbywają się cykliczne koncerty. Właśnie w tym niezwykłym, wręcz magicznym miejscu, dochodzi do morderstwa – ginie Jaś Drewnicki – młody, ambitny artysta – wschodząca gwiazda polskiej pianistyki, grający tego dnia recital Chopinowski. Jego ciało znajduje pracownik ochrony parku Emil Marchewka. Kto mógł targnąć się na życie spokojnego muzyka u progu kariery? I dlaczego w jego ręku znaleziono karteczkę z zaszyfrowaną wiadomością, a za pasem broń?

Rozwikłania motywów zbrodni podejmuje się z pozoru niedbały aspirant Ireneusz Fatalny. Ma jednak konkurencję, ponieważ dociec prawdy próbuje również ochroniarz Marchewka, któremu pomaga inteligentna, mająca niesamowitą smykałkę do rozwiązywania zagadek, bibliotekarka Kasia… Intryga się komplikuje, a ślepe uliczki, nieprzewidziane przeszkody skutecznie utrudniają wykrycie sprawcy morderstwa.

Powieść napisana lekko, zabawnie, z dużą dozą ironicznego podejścia do rzeczywistości. Jej niewątpliwym atutem jest wplecenie w akcję drobiazgów ze świata muzyki – ciekawa jestem czy rzeczywiście apartamenty hotelowe w...

× 1 | link |
@etiudyliterackie
2023-03-21
6 /10

„To jest przecież Chopin … jakże go nie słuchać!”

Byliście kiedyś w Żelazowej Woli, miejscu narodzin naszego wspaniałego kompozytora Fryderyka Chopina? To właśnie tu rozgrywa się akcja kryminału Tomasza Sobieraja.
Przepiękny park, w nim mały dom, w którym w okresie letnim odbywają się koncerty, a dźwięki wypływające z fortepianu słychać na obszernym terenie, kiedy spacerujesz alejkami wśród zieleni. To miejsce idealne, aby podumać, zasłuchać się, nie tylko w muzyce Chopina, ale również wsłuchać w siebie. To właśnie tu dochodzi do morderstwa… Młody pianista. który kilka godzin wcześniej zakończył swój recital zginął. Ochroniarz owego parku- muzeum w ręku artysty znalazł kartkę z szyfrem… o co w tym wszystkim chodzi? Po czasie okazuje się, że motywem zbrodni są zaginione nuty poloneza Chopina…

Sięgnęłam po tę książkę z wielkim uśmiechem na twarzy, który niestety z biegiem zdarzeń z niej schodził. Pomysł na fabułę wydał mi się znakomity, połączenie muzyki poważnej, którą uwielbiam z kryminałem, po prostu rewelacja, ale nawet muzyka mojego ukochanego Chopina nie sprawiła, że przepadłam, że ta historia pochłonęła mnie bez pamięci.
Miałam wrażenie jakby autor podszedł do tematu trochę groteskowo. Moje wątpliwości zaczęły się w momencie, kiedy poznawałam nazwiska bohaterów: komisarz Fatalny, ochroniarz Marchewka, dyrektor muzeum Niedzisiejszy, do tego pan Gapa i Lekkoduch, a wszytko wieńczy Kasia Manna…Zaczęłam się zastanawiać, czy miała być to w takim...

| link |
@aniabex
2023-03-06
7 /10

No tego się nie spodziewałam biorąc się za kryminał o dość upiornej okładce.. Jak się okazało nie taki Chopin straszny, jak go malują😊. „Śmierć w Żelazowej Woli” to zabawna synteza romantyzmu europejskiego z polską błyskotliwością ludową i subtelnym, ale jednak ciętym dowcipem – komedia kryminalna otulona dźwiękami niepowtarzalnych i łatwo rozpoznawalnych utworów niekwestionowanego nowatora w dziedzinie twórczości fortepianowej Fryderyka Chopina.

Witajcie więc w Żelazowej Woli, małej wsi z wielką atrakcją turystyczną. To tu, w miejscu niezwykłym i magicznym, na terenie parku-muzeum dochodzi do zbrodni. Ochroniarz obiektu, Emil Marchewka, podczas codziennego obchodu znajduje zwłoki wschodzącej gwiazdy polskiej pianistyki, młodego muzyka, który tego dnia dawał koncert w dworku Chopinów. Do akcji, z wypiekami na twarzy, trzymając fason, wkracza miejscowa policja. Ci zawodowcy, choć na takich nie wyglądają, jak wpadną w „ciąg logiczny” potrafią w skomplikowane rozważania. I ta ich kulejąca zdolność kojarzenia faktów, i ubogie wyszkolenie z taktyki terenowej, nie przysłania jednak wrodzonego talentu do parcia na sukces. Wszystko gra i buczy w rytmie owianego tajemnicą, zaginionego siedemnastego poloneza autorstwa Fryderyka Chopina.

„Śmierć w Żelazowej Woli”, to lekki, muzyczny i zgrywny kryminał z nutą zaskoczenia, lotną melodią, dźwięczną i harmonijną modulacją od zabawy do majestatyczności, niespiesznym tempem, pełną gamą typowo polskiej zmyślności, kakofo...

| link |
@tatiana
@tatiana
2023-06-03
4 /10
Przeczytane
@fascynacja_ksiazka
2023-04-24
6 /10
Przeczytane
@biegajacy_bibliotekarz
2023-03-13
6 /10
Przeczytane Kryminały

Cytaty z książki

O nie! Książka Śmierć w Żelazowej Woli. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat