Sny puszyste migdałowe

Ludwik Bronisz-Pikało
Sny puszyste migdałowe
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

 Zbiór opowiadań Ludwika Bronisz-Pikały przygotowany z okazji Międzynarodowego Roku Ludzi Niepełnosprawnych nawiązuje do tematyki  tomiku 'Światło w mroku", który wyróżniono Harcerską Nagrodą Literacką jako "wybitną książkę roku podejmującą współczesną problematykę świata dziecięcego...".

Dotychczasowe powieści i opowiadania adresował autor do młodszych czytelników, obecny zbiór stanowić może interesującą lekturę również dla dorosłego odbiorcy.

Autor zdaje się mówić, że cierpienie nigdy nie jest tak wielkie, by nie można było z nim żyć. A ponieważ natura nie rozdziela go sprawiedliwie, wszystko jest w rękach człowieka. Wpisana również w motto "nadzieja w Człowieku" nie wynika z przekonania, iż pełnosprawni członkowie społeczeństwa, wiedzeni uczuciem litości, ułatwiać będą los niepełnosprawnym, a jest przejawem apoteozy sił duchowych człowieka, głębi uczuć, wrażliwości, gotowości służenia innym. Wartości te reprezentowane przez bohaterów czynią ich lepszymi od ludzi sprawnych fizycznie, lecz jakże często niemal kalekich psychicznie. Rodzi się zatem pytanie, kto w gruncie rzeczy jest niepełnosprawny.

Bogactwo realiów życia, głębia psychologiczna postaci, autentyzm zdarzeń, wynikają nie tylko ze sprawności warsztatowej, wspomaga je wydatnie doświadczenie życiowe autora. Konspiracyjne harcerstwo, partyzantka (syn pułku), szlak bojowy od Warszawy do Berlina, potem, pomimo inwalidztwa w wyniku odniesionych ran, udział w odbudowie kraju na Ziemiach Odzyskanych, a po powrocie do rodzinnego Lublina i studiach prawniczych - praca na najtrudniejszych odcinkach: organizacja przedsiębiorstw uspołecznionych, elektryfikacja rolnictwa, praca przy budowie Fabryki Samochodów Ciężarowych, potem budownictwo, sądownictwo, komunikacja... W życiorysie autora ma więc zapewne swe źródło apoteoza aktywności życiowej dominująca w opowiadaniach tego tomiku.

Być potrzebnym - o tym w gruncie rzeczy marzą bohaterowie. Być użytecznym dla społeczeństwa - pracować, być komuś niezbędnym - kochać. Inne życie jest kalekie, niepełne.

Czy rzeczywiście śnią o takim pełnym życiu? Czy np. niewidomemu urealnia się ono we śnie dotykalnie, puszyście? Czy codzienne rozczarowania nadają snom smak migdałowy? 
Data wydania: 1982
Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
Stron: 159
dodana przez: 8dzientygodnia

Autor

Ludwik Bronisz-Pikało
Urodzony 9 lutego 1926 roku
Polski prozaik, autor utworów dla młodzieży, działacz ZHP. Ukończył studia na Wydziale Prawa i Nauk Społecznych KUL. W 1944 był żołnierzem Armii Krajowej. W latach 1944-1945 służył w Ludowym Wojsku Polskim. W latach 1957-1981 był pracownikiem kol...

Pozostałe książki:

"017" nadaje Legenda o nieuchwytnym Murzyn: Powieść o Ryszardzie Postowiczu Pierwsza skrzydlata. Opowieść o lubelskich "Łosiach" Sny puszyste migdałowe Strzały w drodze t.1 Strzały w drodze t.2 Światło w mroku
Wszystkie książki Ludwik Bronisz-Pikało

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Sny puszyste migdałowe aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Sny puszyste migdałowe. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl