Sny wojenne

Marek Harny
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Sny wojenne
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Magdalena – od czasu kiedy nabrała podejrzeń, że może być córką hitlerowskiego oprawcy, kata jej rodzinnego miasta – nie może znaleźć spokoju. Myśl ta nie opuszcza jej przez długie lata, odbierając radość i komplikując życie. Nad bohaterami inspirowanej faktami powieści wisi cień zbrodniarza wojennego Heinricha Nordmanna. Decyduje on o losach wielu z nich, niektórzy opętani są obsesyjnym pragnieniem zabicia mordercy, bo uważają, że tylko wymierzenie sprawiedliwości na własną rękę przywróci światu sens moralny, a im – równowagę ducha. Postać ta, mająca swój pierwowzór w rzeczywistości, może być równocześnie postrzegana w wymiarze symbolicznym. Autor nie daje prostych odpowiedzi, mnoży za to pytania, które nigdy nie stracą aktualności, o odpowiedzialność za przodków, o źródła zemsty i wybaczenia, o granice moralności i przede wszystkim o świadomość konsekwencji czynów. Nazwiska występujących w książce osób, z wyjątkiem powszechnie znanych postaci historycznych, zostały wymyślone. Jednak podobieństwo powieściowego Heinricha Nordmanna do zbrodniarza wojennego Heinricha Hamanna, który w latach 1939–1943 kierował komisariatem granicznym Policji Bezpieczeństwa w Nowym Sączu, a następnie aż do stycznia roku 1945 był szefem Gestapo w Krakowie, jest nieprzypadkowe. Człowiek ten po wojnie ukrywał się w RFN, w 1960 został tam aresztowany i sześć lat później skazany na dożywocie, po dalszych dwudziestu latach wyszedł na wolność, by w 1993 umrzeć w domu spokojnej starości w Bad Neuenahr. Marek Harny urodził się w 1946 roku w Zabrzu. Dorastał w Nowym Sączu. W latach 1966–1968 odbywał zasadniczą służbę wojskową i jako szeregowy żołnierz wziął udział w inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację, czego ślady można znaleźć w napisanej wiele lat później powieści Dwie kochanki. Po ukończeniu zaocznych studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Warszawskim pracował w prasie. Najdłużej (1989–2017) w „Gazecie Krakowskiej”. Zdobyte w tej pracy obserwacje spożytkował m.in. w książkach kryminalno-sensacyjnych. Od roku 1989 mieszka w Krakowie.
Data wydania: 2018-09-20
ISBN: 978-83-8123-328-6, 9788381233286
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Stron: 520

Autor

Marek Harny Marek Harny
Urodzony 11 września 1946 roku w Polsce (Zabrze)
Marek Harny, właściwie Marek Lubaś – polski pisarz. Autor dzieciństwo spędził w Nowym Sączu. Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1989 roku mieszka w Krakowie, pracuje w Gazecie Krakowskiej. Debiutował w 1975 roku tomem opowiada...

Pozostałe książki:

Opowiadania letnie, a nawet gorące Lekcja miłości Pismak Opowieści wigilijne W imię zasad Dziecko września Sny wojenne Samotność wilków Trupy Polskie Urodzony z wiatru Wszyscy grzeszą Zdrajca Kraina naszej tęsknoty Opowiadania szkolne Dwie kochanki Unieś mnie, wielki ptaku Wolontariuszka
Wszystkie książki Marek Harny

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Sny wojenne aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@eR_
2019-12-19
7 /10
Przeczytane Współpraca

II wojna światowa jest na tyle ważnym wydarzeniem w dziejach świata, że na jej temat powstało mnóstwo materiałów. Nie tylko analiz, jak w ogóle doszło do tragedii, czy biografii najważniejszych przywódców, ale i książek, których akcja jest w jakimś stopniu związana z tym konfliktem. A więc powieści obyczajowe, kryminały, romanse, czy nawet humorystyczne podejście do tego tematu. Ostatnio trafiłem na powieść, która ukazuje wojnę w naszym kraju, a konkretnie pewne wydarzenie, które zmieniło życie wielu ludzi.

Z okładki możemy się dowiedzieć, że:
Magdalena – od czasu kiedy nabrała podejrzeń, że może być córką hitlerowskiego oprawcy, kata jej rodzinnego miasta – nie może znaleźć spokoju. Myśl ta nie opuszcza jej przez długie lata, odbierając radość i komplikując życie. 
Nad bohaterami inspirowanej faktami powieści wisi cień zbrodniarza wojennego Heinricha Nordmanna. Decyduje on o losach wielu z nich, niektórzy opętani są obsesyjnym pragnieniem zabicia mordercy, bo uważają, że tylko wymierzenie sprawiedliwości na własną rękę przywróci światu sens moralny, a im równowagę ducha.

Autor nie daje nam jednoznacznej odpowiedzi na pytania które stawia. Raczej dostajemy nowy zestaw, w którym najważniejsze brzmi, jak sami zachowalibyśmy się w podobnej sytuacji i czy zemsta, nawet na największym zbrodniarzu pozwala na ukojenie?
Jak się dowiedziałem, mimo tego że większość osób występujących w tej książce, to postaci fikcyjne, inspirowane jednak prawdziwymi osob...

| link |
@Emma81
@Emma81
2020-02-06
8 /10
Przeczytane

"... Nordmann nienawidził wszystkich Żydów, ale najbardziej on nienawidził takich Żydów, co czytali. Bo on czuł, ze najgroźniejsi są tacy, co czytają. On ich tak nienawidził, tych Żydów, co czytali, że on ich wymordował pierwszych, zanim kazał wymordować całą resztę. On ich tak nienawidził, że jak już ich zabili i zakopali, a ziemią jeszcze się ruszała, bo niektórzy nie byli dobrze zabici, to on skakał po tej ziemi i wrzeszczał: Macie, nażryjcie się błota, wy żydowskie świnie!"
"Zbliża się do niej powoli, nadeptując na leżących. Patrzy na jej wypukły brzuch. Z bliska zauważa, że dziewczyna jest w ciąży. Też sobie wybrała czas, myśli. Czeka, aż Żydówka umilknie, i przykłada jej do brzucha lufę pistoletu.
- Jeszcze nie rozumiesz, głupia Żydówko, że nie będzie żadnych synów?"

Tak żywe obrazy okresu wojennego roztacza przed czytelnikiem Marek Harny. Mnie osobiście podczas spotkania z tą książką przechodziły ciarki i łzy stawały w oczach.
"Sny wojenne" to nie jest książka lekka, porusza tematy, które są wciąż bolesne i budzą kontrowersje. Autor zabiera nas na proces zbrodniarza wojennego, a przy okazji cofamy się wstecz i przeżywamy zbrodnie, których dokonał. Poznajemy też nieprzypadkowo Magdalenę, która zrobi bardzo wiele, aby we wspomnianym procesie uczestniczyć i poznać wreszcie prawdę o swoim pochodzeniu. Dziewczyna ma bowiem niejasne przeczucie, że Nordmann może być jej ojcem.
Mnie osobiście książka " wcisnęła" w fotel. Nie potrafię sobie wyobraz...

| link |
@Czytanna
2021-04-19
7 /10
Przeczytane
@Anna_Natanna
2022-05-31
7 /10
Przeczytane
@justyna8166
2021-01-12
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Sny wojenne. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl