Spadochroniarz Hitlera

Gilberto Villahermosa
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Spadochroniarz Hitlera
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Życie i bitwy Rudolfa Witziga, zdobywcy fortu Eben-Emael. Biografia Rudolfa Witziga (1916-2001), oficera niemieckich sił powietrznodesantowych. Sławę zyskał już w maju 1940 roku, gdy jako młody porucznik zaplanował i poprowadził operację zdobycia fortu Eben-Emael w Belgii. To strategiczne zwycięstwo było pierwszą w historii akcją przeprowadzoną przez niemieckich strzelców spadochronowych, korzystających z szybowców desantowych i posługujących się ładunkami kumulacyjnymi. Spadochroniarze odnieśli spektakularny sukces, nagłośniony przez hitlerowską machinę propagandową. Witzig, który nigdy nie został członkiem partii nazistowskiej, walczył również m.in. na Krecie, w Afryce Północnej, w czerwcu 1944 roku we Francji, potem w krajach bałtyckich i pod koniec wojny w Holandii. Zakończył wojnę w stopniu majora. Za walki w Prusach Wschodnich w 1944 roku został odznaczony osobiście przez Hitlera Krzyżem Rycerskim Krzyża Żelaznego z Liśćmi Dębu i jest jednym z zaledwie piętnastu spadochroniarzy, którzy otrzymali ten order. Ci, którzy uważają, że o drugiej wojnie światowej powiedziano już wszystko, powinni przeczytać znakomitego Spadochroniarza Hitlera Villahermosy. To opowieść o Rudolfie Witzigu, niemieckim saperze spadochronowym, bardziej cenionym przez przeciwników Niemiec za męstwo i sprawność niż ktokolwiek inny z jego elitarnego bractwa żołnierzy. - Peter G. Tsouras, redaktor książek Niemieckie wojska pancerne na froncie wschodnim i Walczyliśmy w piekle
Data wydania: 2016-08-30
ISBN: 978-83-8062-035-3, 9788380620353
Wydawnictwo: Rebis
Seria: Byliśmy żołnierzami
Kategoria: Historia
Stron: 464

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Spadochroniarz Hitlera nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@ryszpak
2020-01-07
6 /10
Przeczytane A.D. 2020 Biografie i autobiografie Posiadam W kolejce II wojna - Europa

 Villahermosa opisuje w książce genezę, powstanie i rozwój wojsk spadochronowych w III Rzeszy. Przez pryzmat osoby Rudolfa Witziga oczywiście. Towarzyszymy mu w Eben-Emael, na Krecie, w Afryce, na froncie wschodnim i w końcu w Europie Zachodniej. Książka ta to takie kompendium wiedzy o oddziałach Fallschirmjaegerów, z wieloma wypowiedziami dowódców zarówno Wehrmachtu jak i wojsk alianckich. Jest sporo zdjęć, bibliografia bogata.
 Autor stara się nie trzymać niczyjej strony, raz chwali Armię Radziecką, raz gani ZSRS za wieloletnie przetrzymywanie w katorżniczych warunkach jeńców niemieckich. A potrafi i zacytować Witziga dziwiącego się, jak można oskarżać generała Studenta o zbrodnie wojenne... Delikatnie sugeruje również zapoczątkowane przez Adenauera powolne wypieranie ze świadomości odpowiedzialności za zbrodnie Wehrmachtu...
 
 Książka trochę mnie rozczarowała. Ale tylko trochę. Pewnie wynika to z faktu, że główny bohater nie za bardzo chciał dzielić się wspomnieniami z innymi, względnie jego rodzina nie powiedziała autorowi wielu rzeczy (pomimo tego, że wg autora Rudolf Witzig zamierzał napisać książkę i sporo materiałów po nim zostało). Zamiast wspomnień spadochroniarza mamy prawie monografię niemieckich wojsk spadochronowych. Ale może to i lepiej. 
 
 Dla fanów historii, wojskowości pozycja bardzo ciekawa. Reszcie może być ciężko. 

× 4 | link |
@PonuryDziadyga
2021-12-26
6 /10
Przeczytane 2018

Cytaty z książki

O nie! Książka Spadochroniarz Hitlera. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl