SPQR. Historia starożytnego Rzymu

Mary Beard
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
SPQR. Historia starożytnego Rzymu
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Zaskakująca, napisana ze swadą historia starożytnego Rzymu.

SPQR to skrót, którym Rzymianie określali swoje państwo: Senatus PopulusQue Romanus (senat i lud rzymski). Starożytny Rzym w dalszym ciągu definiuje nasze wyobrażenia o świecie i o nas samych, od szczytnych teorii po wulgarne żarty. Stanowi fundament zachodniej kultury i polityki.

SPQR to świeże spojrzenie na rzymską historię. Mary Beard, zaliczana do czołowych filologów klasycznych na świecie, zgłębia nie tylko, w jaki sposób niewiele znacząca italska wioska zdołała podporządkować sobie olbrzymie terytoria na trzech kontynentach, ale też – co sami Rzymianie myśleli o sobie i swych dokonaniach i dlaczego wciąż są dla nas ważni. Autorka w niniejszej opowieści, zakończonej na roku 212, kiedy to cesarz Karakalla obdarował wszystkich wolnych mieszkańców imperium obywatelstwem rzymskim, ukazuje sylwetki Rzymian słynnych i zapomnianych; rzuca nowe światło na podstawy rzymskiej kultury, od niewolnictwa po kwestię bieżącej wody, w szerszym kontekście imperium analizując tak ważne i dziś zagadnienia, jak demokracja, spory religijne, migracje, mobilność społeczna i wyzysk.

Tytuł oryginalny: SPQR: A History of Ancient Rome
Data wydania: 2021-02-23
ISBN: 978-83-8188-234-7, 9788381882347
Wydawnictwo: Rebis
Seria: Historia [Rebis]
Stron: 528
dodana przez: chudini0505
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Mary Beard Mary Beard
Urodzona 1 stycznia 1955 roku w Wielkiej Brytanii (Much Wenlock)
Mary Beard jest profesorem klasyki na University of Cambridge, członkiem Newnham College i profesorem starożytnej literatury w Royal Academy of Arts. Jest redaktorką klasyki The Times Literary Supplement, pisze także regularny blog „A Don's Life”. ...

Pozostałe książki:

Kobiety i władza. Manifest SPQR. Historia starożytnego Rzymu Dwunastu cesarzy Partenon Kultura antyczna Pompeje. Życie rzymskiego miasta Religie Rzymu. Historia Cesarz Rzymu Classics
Wszystkie książki Mary Beard

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Stary Rzym w nowej odsłonie

WYBÓR REDAKCJI
15.11.2024

Sądzę, że gdy Mary Beard kreśliła ostatnie litery swego dzieła pt. "SPQR. Historia Starożytnego Rzymu" to musiała przemknąć przez jej głowę myśl: "Kości zostały rzucone!". Tą książką przekroczyła bowiem swój własny Rubikon. To najlepiej napisana historia Starożytnego Rzymu w sensie popularyzatorskim, ale i zarazem literatura nieodporna na kontrowe... Recenzja książki SPQR. Historia starożytnego Rzymu

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Fredkowski
2021-11-03
8 /10
Przeczytane

Rzym. Starożytne imperium. Wielkie mocarstwo. Czy jego historię można zamknąć w jednej książce? Oczywiście, że nie można. Ale pozycja od Mary Beard to w miarę interesujący przegląd pewnych zjawisk, które tworzyły Rzym jako strukturę państwową, niekiedy bardzo prostą, w innym miejscu całkiem pogmatwaną. Czytałem o tym w ratach, jednak rozdziały książki są zmyślnie podzielone i przerwy nie zaszkodziły mi w odbiorze. Polecam wszystkim laikom, którzy od książki historycznej oczekują czegoś więcej niż wikipedialnych pitu-pitów.

× 16 | link |
@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
8 /10
Przeczytane Historia_2 Posiadam

Książek o historii starożytnego Rzymu jest sporo. „SPQR. Historia starożytnego Rzymu” sklasyfikowałbym, jako pracę pomiędzy klasyczną monografią a popularnym tekstem. Autorka, specjalistka od filologii klasycznej, przedstawiła w niej pejzaż rzymskiej historii od mitycznego momentu założenia miasta, po rok 212 n.e., gdy wszyscy wolni mieszkańcy imperium dostali obywatelstwo rzymskie. Jest to więc okres królewski, republikański i cesarski pryncypat.

Spośród wielu sposobów możliwych narracji o ogólnej historii Rzymu, to ujęcie w wykonaniu Mary Beard, ma atrakcyjnie przesunięty środek ciężkości. Nie jest to typowy opis chronologiczny, skupiający się na polityce i wojnach. To praca, gdzie dominują syntezy społeczne, obyczajowe i ciekawe analizy odwołujące się na kluczowych momentów historii państwa. Nie została w niej opisana wyczerpująco historia wojen punickich, nie ma wszystkich polityczno-militarnych wydarzeń, które doprowadziły do upadku republiki w I wieku p.n.e., czy szczegółowego wypunktowania reform Mariusza, Grakchów czy Oktawiana. To nie historia szkolnych pamięciowych faktów i faktoidów. To nie jest też zamiennik dla podręcznika Cary i Scullarda.

Zwolennikom militarnej wersji historii rzymskiego imperium, autorka wtyka kilka szpil (słusznie) w stwierdzeniach, zarówno o trudnym do ustalenia przebiegu licznych bitew, jak i sensowności dogłębnej ich analizy dla ustalenia procesów dziejowych (chociażby uwagi na str. 168-169 tyczące bitwy pod Kannami). ...

× 3 | link |
@maslowskimarcinn
2023-07-19
6 /10
Przeczytane

Była to ciekawa, aczkolwiek miejscami wyczerpująca, wyprawa przez historię starożytnego Rzymu.

Beard potrafi cudnie pisać o dawnych czasach, żonglować stereotypami i obalać mity, a jednocześnie pokazywać, co o Rzymie wiemy i jak jeszcze mało się o nim dowiedzieliśmy.
Rzym to ludzie i właśnie to o nich jest ta książka. Autorka nie skupia się na chronologicznym omawianiu rządów każdego z władców rodzącej się potęgi, opisywaniu terytorialnych zdobywczy i przyczynach upadku cesarstwa. Pisze o senatorach, niewolnikach i pospólstwie, wszystkich traktując równo i jednolicie piętnując wady panującego systemu. W swej opowieści posługuje się bogatym, jak się okazuje, spisanym zapleczem źródłowym, porównuje, kontestuje niektóre zapiski, ujawniając (z przymrużeniem oka), że to Rzymianie wymyślili propagandę i byli w niej prawdziwymi mistrzami. Oczywiście nie ucieka przed konfrontacją z tuzami rzymskiej historii – jest więc Neron i chrześcijanie, Cezar i Brutus, wilczyca i dwaj bliźniacy, jest Kleopatra, kosz ze żmiją i daktylami, a także krwawe jatki, wojny i morderstwa w białych pałacach i na świątynnych schodach. Ale to tylko tło, jakiś wycinek wielkiej epopei zbudowanej z mitów i legend, pieczołowicie tworzonej przez rzymskich urzędników wizji prężnie działającego, doskonałego państwa (a przynajmniej na taki miało ono wyglądać).

Beard nawiązuje do współczesności, pokazuje, że dzieje Rzymu wpłynęły na kulturę i sztukę, zapładniały wyobraźnię kolejnych pokoleń...

| link |
@lordofthedreams9
2022-04-16
7 /10
Przeczytane 📜 historia 📚 posiadam

W swojej historii starożytnego Rzymu Mary Beard skupia się na przemianach politycznych i życiu codziennym w starożytnym Rzymie, począwszy od jego powstania aż do roku 212, kiedy to dekretem cesarza wszyscy mieszkańcy imperium otrzymali obywatelstwo rzymskie. Opowieść o dziejach tej antycznej cywilizacji Beard prowadzi niechronologicznie i buduje ją wokół listów Cycerona pisanych do znajomych oraz korespondencji Pliniusza z cesarzem Trajanem. Często odnosi się też do historiografii antycznej i przytacza fragmenty innych dzieł literackich, jednak wspominane źródła archeologiczne ogranicza prawie wyłącznie do inskrypcji na budynkach i monumentach. Słynne kampanie wojskowe, zwycięstwa i porażki legionów bywają jedynie wspomniane, prawie zawsze bez przeanalizowania ich przyczyn i długofalowych skutków.
Książka została napisana przyjemnym stylem, jest wciągająca i zawiera sporo nieznanych mi wcześniej informacji na temat życia codziennego i politycznego w starożytnym Rzymie. W epilogu Beard skrótowo odnosi się do dalszej historii Rzymu (aż do upadku Konstantynopola) i tłumaczy swoją decyzję o zakończeniu głównej części książki na roku 212. Mi bardziej naturalne wydaje się doprowadzanie historii starożytnego Rzymu do upadku cesarstwa zachodniorzymskiego, jednak autorka pewnie uznała analizowanie jego przyczyn za zbyt kłopotliwe. Największym minusem książki (obok pominięcia kwestii kampanii wojskowych) były dla mnie komentarze, w których autorka rzutowała swoje poglądy ze ws...

| link |
@konrad.morawski
2024-11-15
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka SPQR. Historia starożytnego Rzymu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat