Stanisława Orzechowskiego i Augustyna Rotundusa debata o Rzeczypospolitej

Krzysztof Koehler
Stanisława Orzechowskiego i Augustyna Rotundusa debata o Rzeczypospolitej
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Debata pomiędzy Stanisławem Orzechowskim a Augustynem Rotundusem Mieleskim należy do ciekawszych polemik toczonych publicznie w okresie Renesansu w Polsce. Zakładamy, iż nasza publikacja pokaże współczesnym czytelnikom staropolskie słowo w działaniu. Debata dwu pisarzy stanowi bowiem zarówno kontynuację, jak i inspirację szlacheckiej swady sejmowej czy sejmikowej. Bierze argumenty z politycznej praxis, jak i argumenty owej praxis podsuwa: formuje szlachecką ideę państwową, jak i jest jej emanacją. Właśnie owo przenikanie się, formowanie postaw czy ciągów argumentacyjnych jest dla nas niezwykle ciekawe. Warto przy okazji zauważyć rzecz zasadniczą: iż schematy owe rozumowania nie rodzą się wszystkie na sarmackiej ziemi: przenoszone są one bowiem z odległych (a dla szlachty tak bliskich!) czasów antycznych, budując szlacheckie doświadczanie continuum ideowego pewnych pojęć, które rodziły się nie na polskiej ziemi: wolności, prawa, równości, funkcji i celów wspólnoty państwowej.
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-7505-362-3, 9788375053623
Wydawnictwo: WAM

Autor

Krzysztof Koehler Krzysztof Koehler
Urodzony 25 lipca 1963 roku w Polsce (Częstochowa)
Krzysztof Koehler – polski poeta, historyk literatury, krytyk literacki, eseista, scenarzysta i librecista. Profesor nauk humanistycznych.

Pozostałe książki:

Wnuczka Raguela Kraj Gerazeńczyków Lekcja pisania Macie swoich poetów. Liryka polska urodzona po 1960 roku. Wypisy Krzysztofa Warszewickiego i Anonima uwagi o wolności szlacheckiej
Wszystkie książki Krzysztof Koehler

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Stanisława Orzechowskiego i Augustyna Rotundusa debata o Rzeczypospolitej nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Stanisława Orzechowskiego i Augustyna Rotundusa debata o Rzeczypospolitej. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl