Straszny kraj

Keith Gessen
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Straszny kraj
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Fantastyczny portret współczesnej Rosji oczami emigranta, który wraca do Moskwy, żeby zaopiekować się babcią.

Współczesna powieść o Rosji i Ameryce, o tym, gdzie kończy się polityczny protest a zaczyna życiowy kompromis - lekka i zabawna, ale bardzo ważna.

Gdy starszy brat Andreja Kaplana, Dima, naciska, żeby ten wrócił do Moskwy i zaopiekował się podupadającą na zdrowiu babcią, Andrej musi porzucić swoje życie w Nowym Jorku. To o tyle łatwiejsze, że jego dziewczyna przestała odpowiadać na wiadomości, a promotor doktoratu ze slawistyki raczej nie roztacza przed nim perspektyw jakiejkolwiek sensownej pracy. Jest lato 2008, stan konta Andreja systematycznie topnieje, więc ten szybko uznaje, że parę miesięcy w Moskwie to może faktycznie to, czego w tej chwili potrzebuje. Podnajmuje więc swoje lokum na Brooklynie, pakuje sprzęt do hokeja i przeprowadza się do mieszkania, które jego babka dostała w prezencie od Stalina. Mieszkająca w nim 90-latka czuje się samotna, bo przeżyła i męża, i niemal wszystkich swoich przyjaciół. Przetrwała też trudne czasy komunizmu i była świadkiem agresywnych kapitalistycznych przemian, w wyniku których straciła swą ukochaną daczę.

Wita Andreja w swoim domu z ogromną serdecznością, choć zdarza jej się zapominać, kim on właściwie jest.

Andrej uczy się poruszać po Moskwie czasów Putina - to wciąż jego rodzinne miasto, choć z dużo droższą kawą i dziwnymi zasadami randkowania. W ciągu dnia poświęca się opiece nad starszą - ale wciąż zaskakująco bystrą - babcią, a po godzinach znajduje miejsce, gdzie może grać w hokeja, kafejkę z wifi i w końcu grupę przyjaciół, z piękną aktywistką Julią na czele.

W ciągu tego roku babcia podupada na zdrowiu a Andriejowi coraz trudniej stwierdzić, czy bliżej mu do Rosji czy do Ameryki i z czym chce związać swoją przyszłość.

Niespieszna narracja i niezwykle malowniczy portret rodziny, a także współczesnej Rosji, z jej dziwnymi cechami, zwyczajami, rytuałami - to wszystko sprawia, że od książki wprost nie można się oderwać. Wątek starzejącej się babci i jej relacji z wnukiem jest rozczulający, spostrzeżenia z codziennego życia odkrywcze i zabawne, refleksje - zaskakujące i dające do myślenia.

Ta książka to powód do świętowania: ciepła, zabawna, nie sposób przestać czytać.

George Saunders

Ta piękna, jesienna powieść, opublikowana w środku lata, to dar dla każdego, kto zechce ją przyjąć.

Dwight Garner, "The New York Times"

Zabawna, wzruszająca… "Straszny kraj" to jedna z najlepszych książek, jakie przeczytacie w tym roku.

Ann Levin, Associated Press

Najzabawniejsza powieść, jaką przeczytałem w tym roku.

Christian Lorentzen, Vulture.comTytuł oryginalny: A Terrible Country
Data wydania: 2021-02-16
ISBN: 978-83-8234-038-9, 9788382340389
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Stron: 432
dodana przez: chudini0505

Autor

Keith Gessen Keith Gessen
Urodzony 9 stycznia 1975 roku w Federacji Rosyjskiej (Moskwa)
Keith Gessen urodził się w Moskwie i jako sześciolatek wraz z rodziną przeniósł się na stałe do Stanów Zjednoczonych, gdzie prowadzi kwartalnik literacki i wykłada dziennikarstwo na nowojorskim Uniwersytecie Columbia. "Straszny kraj" to jego druga p...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wnikliwy obraz współczesnej rosyjskiej codzienności...

WYBÓR REDAKCJI
30.04.2021

Bardzo się ucieszyłam, kiedy zobaczyłam na stronie Wydawnictwa Prószyński i S-ka zapowiedź premiery książki „Straszny kraj”. Pomyślałam, że właściwie bardzo mało wiem o Rosji i patrzę na nią jedynie przez pryzmat działań jej przywódcy - Putina na arenie międzynarodowej. Liczyłam na to, że może wreszcie nadarzyła się okazja, by dowiedzieć się czego... Recenzja książki Straszny kraj

Moja opinia o książce

Opinie

@etiudyliterackie
2021-03-18
7 /10

Straszny kraj…

Początkowo myślałam, że ten tytuł może być trochę przesadzony, ale jednak nie był… W ogólnym rozrachunku to była bardzo smutna książka, ale zarazem piękna.

Myślałam, że wątek rosyjski będzie tu bardziej rozbudowany, są wzmianki o tym co dzieje się w kraju, jak wygląda rzeczywistość, jak jest ona podzielona społecznie, ale w moim odczuciu zdecydowanie na pierwszy plan wysuwa się historia starszej pani i powiem Wam, że jest pełna uroku, wzruszająca, ale też pokazująca momentami bezsilność starych ludzi.
To właśnie z ust babci najcześciej padały słowa: „To straszny kraj. Zmienia dobrych ludzi w złych ludzi. Dobrym ludziom przytrafiają się złe rzeczy.”

Główny bohater Adriej, z upływem kolejnych dni również zauważał szarość Moskwy, gdzie wszystko jest trudniejsze, niż w innych częściach globu, gdzie ludzie spotkani na ulicy nie darzą siebie chociażby uśmiechem.

A wracając do starszej pani… starość potrafi być uciążliwa i to nie tylko dla osób nią dotkniętych, ale również dla ich bliskich, ale Adriej, pomimo wcześniejszych wątpliwości zmienił swoje życie, aby zadbać o babcię. Chciał wnieść ciepło, radość i promienie słońca w ostatnich chwilach jej ziemskiej wędrówki. Chodzili razem na spacery, do kina (chociaż nie były to łatwe wyprawy), układał z nią diagramy, chciał aby poczuła się potrzebna… to było ujmujące i wzruszające, choć ostatecznie znowu w...

× 2 | link |
RI
2021-04-16
6 /10

Współczesny obraz Rosji, który jawi się jako absurdalny i wręcz nierealny. Czas jakby zatrzymał się w miejscu, z ogromem dysproporcji, które można dostrzec na każdym kroku.
Straszny kraj przedstawiony oczami autora, który skierowany jest w jedną jedyną właściwą stronę w stronę Putina.

W dwa tysiące ósmym roku Andriej wraca na prośbę swojego brata do Moskwy by zaopiekować się babcią chorującą na demencję.
Związek Radziecki opuścił z rodzicami lata temu i przeniósł się do Ameryki, lecz z opowieści wywnioskować można, że nie wiódł tam życia, które dostarczałoby mu satysfakcji. Odnosi się wrażenie jakby nosił piętno strasznego kraju, który opuścił..kraju do, którego zmuszony był powrócić.

Kraj w którym mieszkańcy dostawali kartki z okazji Nowego Roku "Obyś miała cudowny nowy rok. Nasz kraj jest wdzięczny za wszystkie Twoje poświęcenia. Nie zapomnimy"!. W historii Andrieja śledzimy nie tylko jego ciepłą, pełną miłości i wsparcia opiekę nad babcią lecz również mierzenie się z światem, którego nie znał, którego nie pamiętał. Babcia daje mu obraz życia w czasach komunizmu, czasach gdy można było mieć własne mieszkanie, daczę czy stałą pracę, to był obraz lepszego życia, to gorsze to brak możliwości czytania książek czy cenzurowanie prasy. Z opowieści babci można wywnioskować, że było to przyjemne doświadczenie, w którym można było skosztować komunizmu, choć z drugiej strony przeświadczenie, że w tym strasznym kraju nic się nie może udać.

Pomimo...

| link |
@StartYourDayWithBooks
2021-04-30
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Straszny kraj. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl