Sudety i Dolny Śląsk. Regiony. Przewodnik+atlas

praca zbiorowa
Książka Sudety i Dolny Śląsk. Regiony. Przewodnik+atlas
Książka Sudety i Dolny Śląsk. Regiony. Przewodnik+atlas
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

"Sudety i Dolny Śląsk" to bogato ilustrowany mapami i planami miast przewodnik turystyczny z serii Polska Niezwykła. Zachęcamy w nim do poznawania miejsc, obiektów i wydarzeń o specyficznym klimacie i odkrywamy tajemnice popularnych zabytków Sudetów i Pogórza Sudeckiego, proponujemy wędrówki po ich najbardziej niezwykłych zakątkach. Przedstawiamy tereny o niezwykle bogatej historii tworzonej m.in. przez Piastów Śląskich, Czechów, Austriaków, Prusaków, a po II wojnie światowej - Polaków. Potęga gospodarcza tej krainy wyrosła na górnictwie kruszców już na przełomie XV i XVI w., gdy jako część cesarstwa austriackiego należała do najzasobniejszych w Europie. W XVIII w., po ponad 20. latach wojen region przeszedł pod pruskie panowanie. W przewodniku piszemy o wielkich bitwach tamtych czasów, np. pod Lutynią czy Dzierżoniowem, o najznamienitszych pruskich dowódcach, najmożniejszych rodach Europy, wreszcie o wielu naukowcach i twórcach. W Książu, Hochbergowie - właściciele kopalń, fabryk i browarów w Księstwie Pszczyńskim - wznieśli zamek, który wielkością ustępuje w Polsce tylko Malborkowi i Wawelowi. We Wrocławiu - historycznej stolicy Śląska - urodziło się aż czterech przyszłych noblistów. Przybliżamy Państwu pamiątki po III Rzeszy - tajemnicze podziemia i obiekty kompleksu "Riese" -będące magnesem dla turystów oraz do niedawna tajne sowieckie miasta-koszary. W regionie zachowały się licznie zabytkowe zespoły miejskie, w nich, a także poza nimi piękne kościoły, opactwa i klasztory, zamki i pałace. Opisując wspaniałą przyrodę, z najciekawszymi fragmentami objętymi ochroną w parkach narodowych: Karkonoskim i Gór Stołowych, piszemy o narodzinach masowego ruchu turystycznego w Sudetach, który ukształtował się tu już pod koniec XVIII w! gdy w Tatrach jeszcze w ogóle o tym nie myślano. Pierwszy na świecie przewodnik turystyczny, Franz Pabel prowadził gości z Karłowa na Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych. Po wykonanych wtedy kamiennych stopniach do dziś wspinają się turyści. Sudety są najważniejszym w kraju regionem uzdrowiskowym.  
Data wydania: 2012
ISBN: 978-83-7427-723-5, 9788374277235
Wydawnictwo: DEMART
Seria: Polska Niezwykła
Stron: 328
dodana przez: Mirko

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Sudety i Dolny Śląsk. Regiony. Przewodnik+atlas nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Sudety i Dolny Śląsk. Regiony. Przewodnik+atlas. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}