Świadectwo skazanych na śmierć sześćdziesiąt lat później

Pia Kristina Garde
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Świadectwo skazanych na śmierć sześćdziesiąt lat później
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Jesienią 1945 roku w Szwecji ukazała się książka „Świadectwo skazanych na śmierć”. Autorzy, Gunhilda i Einar Tegen, z kilkuset wywiadów i ankiet przeprowadzonych wśród osób uratowanych z obozów koncentracyjnych wybrali dwieście, które miały zachować dla potomności pamięć o tej straszliwej zbrodni. Jednak chociaż od końca wojny minęło ponad sześćdziesiąt lat, nadal istnieją pytania, na które brak odpowiedzi. Pia-Kristina Garde postanowiła odnaleźć dawnych respondentów i dowiedzieć się, jak potoczyło się ich życie.
„Dzięki akcji humanitarnej szlachetnych Szwedów udało się uratować pod sam koniec wojny pewną liczbę więźniów obozów koncentracyjnych. Część z nich była tak wyniszczona, że rychło zmarła, część wróciła do normalnego życia. Ale czy rzeczywiście było ono normalne? Jak układały się ich losy, jak postrzegali świat i jak go przeżywali? Autorka dotarła po kilkudziesięciu latach do ocaleńców i pytała, jak żyje się z bagażem tak strasznych doświadczeń, wyniesionych z czasów pogardy. O tym właśnie opowiada ta niezwykła książka. Koncentracyjne uniwersum, choć skończyło się wraz z zamknięciem ostatniego obozu, trwa w tych, którzy stali się jego ofiarami. Czy można się od niego wyzwolić? Zebrane w tym tomie rozmowy stanowią próbę odpowiedzi na te pytania.” Michał Głowiński
O autorce: Urodzona w roku 1951 w Sztokholmie. Z wykształcenia aktorka. Studiowała w Szwecji i w USA. Porzuciła karierę aktorską po urodzeniu syna w 1990 roku. Obecnie pracuje jako asystentka w bibliotece Nordiska Museet w Sztokholmie. Autorka poezji, artykułów oraz książek. W roku 1977 wydała m. in. książkę o umierających w Szwecji i Anglii pod tytułem Istnieje inny sposób, a w roku 1999 o artystach u schyłku życia mieszkających w południowej dzielnicy Sztokholmu zatytułowaną „Dom artystów – zaczarowana kwatera”. Jako nastolatka zobaczyła w telewizji zdjęcia uwolnionych z Zagłady więźniów obozu Bergen-Belsen. Obrazy te były dla niej wstrząsające. W roku 1980 przeczytała książkę szwedzką "Świadectwo skazanych na śmierć": odpowiedzi na ankietę i wywiady, o ludziach sprowadzonych z obozów do Szwecji w 1945. Wówczas postanowiła odnaleźć tych, o których mowa w tej książce. Pia-Kristina Garde była także inicjatorką projektu dokumentacji „Wspomnienia Żydów z okresu drugiej wojny światowej”.
Data wydania: 2009-04-20
ISBN: 978-83-7536-070-7, 9788375360707
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Poza serią
Stron: 366

Autor

Pia Kristina Garde Pia Kristina Garde Urodzona w roku 1951 w Sztokholmie. Z wykształcenia aktorka. Studiowała w Szwecji i w USA. Porzuciła karierę aktorską po urodzeniu syna w 1990 roku. Obecnie pracuje jako asystentka w bibliotece Nordiska Museet w Sztokholmie. Autorka poezji, artykułów...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Świadectwo skazanych na śmierć sześćdziesiąt lat później nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Czytanna
2022-02-17
10 /10
Przeczytane

Książka rewelacyjna! Nie dość, że porusza rzadko wspomniane w literaturze kwestie dotyczące deportacji więźniów przez Szwedzki Czerwony Krzyż, zaangażowaniu w ten proces hrabiego Folke Bernadottego, to jeszcze została opatrzona doskonałym wstępem. Z resztą sam temat budzi wiele emocji. Przedstawienie, ale najpierw odszukanie ludzi, którzy przybyli do Danii i Szwecji podczas w wyżej wymienionej akcji, przeprowadzenie z nim wywiadów i następnie odszukanie ich w świecie po niemal 60 latach, to to czego podjęła się Pia Kristina Garde. Wykonała tytaniczną, skrupulatną pracę. Jak sama pisała, nie raz miała wątpliwości, czy ten projekt się uda, czy pomimo przeciwności losu, uda się nawiązać kontakt z tymi, którzy niemal 60 lat wcześniej stanęli umordowani na duńskiej i szwedzkiej ziemi. Ta książka to wspomnienia ludzi, którzy przeżyli piekło nazistowskich obozów i ludzi, którzy zdecydowali się z autorką porozmawiać na temat tego, jak potoczyło się ich życie po wyzwoleniu, ludzi, którzy, w imię dobra projektu, musieli wszystko przeżyć na nowo, po to, by dać świadectwu przyszłym pokoleniom. Książkę polecam każdemu, kto interesuje się dziejami ludzkimi podczas II wojny światowej, jest naprawdę rewelacyjna!

× 6 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Świadectwo skazanych na śmierć sześćdziesiąt lat później. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl