Świadomość i mózg

Stanislas Dehaene
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Świadomość i mózg
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Czy można dokładnie określić, kiedy u noworodków wykształca się świadomość? Co decyduje o wyjątkowej potędze ludzkiego umysłu, ale jednocześnie naraża go na takie choroby psychiczne jak schizofrenia? Czy odkrycie tego brakującego składnika pozwoli nam stworzyć rozumnego robota?
Stanislas Dehaene daje nam całościowy obraz stanu badań nad świadomością. Relacjonuje efekty wykorzystania rezonansu elektromagnetycznego oraz eksperymenty związane ze złudzeniami optycznymi. Bada język naszych myśli i kody, jakimi posługuje się nasz mózg, żeby je zapisać. Przedstawia także nowatorską teorię globalnej neuronowej przestrzeni roboczej, która zakłada, że każdy neuron ma swoją własną, wyjątkową funkcję. Wyjaśnia, że świadomość jest jak rzecznik prasowy dużej instytucji z personelem stu miliardów neuronów, na bieżąco wybierających, które informacje są dla nas najważniejsze. Gdyby nie ona, zgubilibyśmy się w nawałnicy bodźców, które codziennie docierają do naszego mózgu.

Ta fantastyczna maszyna biologiczna pracuje w twoim mózgu również w tej chwili, czyniąc z Ciebie najbardziej wyjątkowe zwierzę na Ziemi – człowieka.


Tytuł oryginalny: Consciousness and the Brain. Deciphering How the Brain Codes Our Thoughts
Data wydania: 2023-02-22
ISBN: 978-83-7886-686-2, 9788378866862
Wydawnictwo: Copernicus Center Press
Kategoria: Psychologia
Stron: 480
dodana przez: Vernau

Autor

Stanislas Dehaene Stanislas Dehaene
Urodzony 12 maja 1965 roku we Francji (Roubaix)
Stanislas Dehaene - profesor Katedry Eksperymentalnej Psychologii Poznawczej w Collège de France, członek Francuskiej Akademii Nauk. Kieruje Pracownią Neuroobrazowania kognitywnego INSERM-CEA w Gif-sur-Yvette pod Paryżem. Jego badania dotyczą neurob...

Pozostałe książki:

Jak się uczymy? Świadomość i mózg
Wszystkie książki Stanislas Dehaene

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Co nam w głowie gra

20.05.2023

Czasem trudne problemy nauki wyrastają z pogłębionego namysłu. W przypadku zagadki świadomości, jest to o tyle ‘oswojony’ problem, że niewiele trzeba kompetencji czy obserwacji świata, by sformułować fundamentalne pytanie o to, czym jest świadomość, jak się ją nabywa, czy da się jednoznacznie potwierdzić jej posiadanie przez konkretny organizm (lu... Recenzja książki Świadomość i mózg

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Carmel-by-the-Sea
2023-05-20
9 /10
Przeczytane Biologia_medycyna_2 Ekonomia_psycho-socjologia_2 Posiadam

Cytaty z książki

O nie! Książka Świadomość i mózg. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl