Święci. Patroni na każdy dzień

Rosa Giorgi
Książka Święci. Patroni na każdy dzień
Książka Święci. Patroni na każdy dzień
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Uniwersalność, która jest obecna w naszej publikacji, wyraża się w doborze przykładów świętości, realizowanej przez mężczyzn i kobiety, dzieci, dorosłych i starców w równym stopniu obecnych w książce. Taka jest bowiem istota powołania do świętości, które jest powszechne i dotyczy wszystkich, niezależnie od wieku i płci, a także od stanu życia: konsekrowanych i świeckich, niewolników i wolnych, szlachetnie urodzonych i opuszczonych. W tworzeniu niniejszego zestawienia wykazu świętych dużą wagę przywiązywano do tradycji ludowej. Umieszczając nowych świętych, starano się uzupełnić brak popularnych imion oraz bardzo popularnych postaci: na przykład Matki Teresy z Kalkuty, Jana Pawła II, a także świętych z polskiego kalendarza liturgicznego. Umieszczono również sylwetki błogosławionych lub sług Bożych, wobec których proces kanonizacyjny dopiero się rozpoczął. Kolejnym kryterium wyboru była ikonografia. W przekonaniu, że dany święty obraz i jego popularność wynikają bezpośrednio z kultu przypisywanego takiej czy innej postaci, uznano za stosowne zamieszczenie obrazów najważniejszych i najbardziej rozpowszechnionych nie tylko w historii sztuki – uważanej za główne źródło ikonografii – ale także w świadomości ludowej. Odbiorcy: – pragnący pogłębić swoją wiedzę nt. świętych i błogosławionych Kościoła, – budujący relacje ze świętymi orędownikami w niebie, – starający się o wzbogacenie treści swojego życia wewnętrznego inspirującymi przykładami świętości. Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę? Krótkie teksty poświęcone każdej wspominanej w kalendarzu liturgicznym postaci błogosławionego lub świętego mają na celu przybliżenie najważniejszych rysów życia i szczególnych cech, które omawianą osobę wiodły drogami świętości. Publikacja przybliża ponadto uświęcony tradycją podział potrzeb i spraw, w których święci są przyzywani jako orędownicy. Czasami wynika to z historycznych okoliczności życia, jak w przypadku św. Błażeja, wspomożyciela w chorobach gardła, który uratował dziecko od uduszenia, uwalniając je od rybiej ości tkwiącej w przełyku, kiedy indziej ze sposobu poniesionego męczeństwa – na przykład święci, którzy zginęli przez ścięcie są przyzywani w bólach głowy. Biogramom towarzyszą syntetyczne notki wyjaśniające etymologię imion.
Data wydania: 2015
ISBN: 978-83-7971-125-3, 9788379711253
Wydawnictwo: Wydawnictwo Jedność
Kategoria: Sztuka
Stron: 783

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Święci. Patroni na każdy dzień nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Co czytać po książce “Święci. Patroni na każdy dzień”- Rosa Giorgi

Książka El Greco t.18
El Greco t.18 Rosa Giorgi
Nowa seria, poświęcona wielkim mistrzom i kierunkom w malars...
Książka Velázquez
Velázquez Rosa Giorgi
This book is the catalogue for a blockbuster exhibition that...
Książka Caravaggio t.10
Caravaggio t.10 Rosa Giorgi
Nowa seria, poświęcona wielkim mistrzom i kierunkom w malars...
Książka Księga herbaty
Księga herbaty Kakuzo Okakura
{}8.4/10
Napisana w 1906 roku niewielka książeczka była pomyślana jak...
Książka Polskie malarstwo salonowe
Polskie malarstwo salonowe Maria Poprzęcka
{}7/10
Jak pisze autorka celem tego albumu jest ukazanie różnych wd...

Cytaty z książki

O nie! Książka Święci. Patroni na każdy dzień. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe