Święte i tygrysice. Piastówny i żony Piastów 1138-1320

Barbara Faron
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Święte i tygrysice. Piastówny i żony Piastów 1138-1320
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Jak to się stało, że w czasach zdominowanych przez mężczyzn możni zgodzili się, aby na tronie Piastów zasiadła kobieta? W dodatku kobieta, której władza formalnie nie różniła się od zasięgu władzy królów? Chociaż legendy uczyniły Jadwigę Andegaweńską jedną z najbardziej rozpoznawalnych kobiet u władzy, w istocie nie miała ona sprzyjających okazji, by się wykazać – zmarła młodo, w wieku około dwudziestu sześciu lat. Więcej zamieszania na scenie politycznej wywołały niesłusznie pozostające w jej cieniu przodkinie z dynastii Piastów – święte i tygrysice, bohaterki i intrygantki, waleczne matki i żony, skandalistki i domniemane trucicielki, które nigdy nie otrzymały tytułu przysługującego królom. Pomijając starania ojca Jadwigi, Ludwika Węgierskiego, który nie miał męskiego dziedzica, do jej sukcesu w dużej mierze przyczyniły się pokolenia wspomnianych kobiet, sprawujących lub starających się sprawować rządy w okresie rozbicia dzielnicowego (1138–1320). To ich działania, nawet jeśli nie były one oficjalnymi władczyniami i „tylko” wspierały swoich mężów w walce o władzę lub sprawowały rządy opiekuńcze w imieniu małoletnich synów, wpływały na zmianę mentalności kilku pokoleń mężczyzn i pośrednio utorowały Jadwidze drogę do tytułu króla.
Data wydania: 2019-01-31
ISBN: 978-83-65280-36-7, 9788365280367
Wydawnictwo: Astra - wydawnictwo
Stron: 380

Autor

Barbara Faron
Urodzona 25 października 1977 roku w Polsce (Limanowa)
Barbara Faron urodziła się w Limanowej, dzieciństwo spędziła w niedalekiej Kamienicy, a obecnie mieszka w Krakowie. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, a potem studia podyplomowe na tamtejszym Wydziale Historycznym. Pracuje ja...

Pozostałe książki:

Szczęście smakuje truskawkami Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach Zazie na bezludnej wyspie Zniewolona Święte i tygrysice. Piastówny i żony Piastów 1138-1320 Jak przetrwać w zabobonnym Krakowie Piastówny na tronach Europy W alchemii, w łaźni i pod szubienicą
Wszystkie książki Barbara Faron

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Święte i tygrysice. Piastówny i żony Piastów 1138-1320 nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@sandrajasona
@sandrajasona
2019-11-03
7 /10
Przeczytane Przeczytane w 2019 Historia

Okres rozbicia dzielnicowego zawsze sprawia trudności w omówieniu zawiłości politycznych i dynastycznych. Ogrom władców, mariaży prowadzi do zawrotów głowy, tym bardziej, że władcy i władczynie nadawali swoim potomkom takie same imiona. Tutaj mamy 17 księżnych, które obok swoich mężów i synów próbowały raz z większym raz z mniejszym skutkiem wpływać na historię naszego kraju w tak trudnym momencie. Niektóre już za życia były postrzegane przez współczesnych za święte, inne między innymi dzięki kronikom jawiły się, jako diablice. Książka opisuje historię tych kobiet z perspektywy niestety mężczyzn, im nie wolno było mieszać się do polityki, ponieważ tylko mężczyźni mogli rządzić. Widzimy spiski, zdrady, obłudę, krzywoprzysięstwo, ale także miłość, przywiązanie i walkę o dobro swoich dzieci.
Książkę polecam miłośnikom historii średniowiecza, zaznaczam, że trzeba bardzo uważnie czytać, aby orientować się, kto jest, kim.

× 3 | Komentarze (1) | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Święte i tygrysice. Piastówny i żony Piastów 1138-1320. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl