Symboliczne konstruowanie wspólnoty

Anthony P. Cohen
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Symboliczne konstruowanie wspólnoty
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Symbole są efektywne, ponieważ brak im precyzji. Oczywiście nie są pozbawione treści, ale część ich znaczenia jest subiektywna. Dzięki temu stanowią idealny środek pozwalający ludziom mówić „wspólnym” językiem…
A.P. Cohen

Najnowszy tom z prestiżowej serii MYŚL o KULTURZE przedstawia kompleksowe spojrzenie na zagadnienie symbolicznego konstruowania wspólnoty. Anthony P. Cohen, brytyjski antropolog społeczny, opierając się na bogatym materiale empirycznym, w przystępny sposób ukazuje wspólnotę jako kluczową koncepcję nauk społecznych. Podkreśla jednocześnie, że najważniejszą kwestią jest zbadanie, na ile członkowie danej wspólnoty są w stanie utrzymać witalność kultury i zbudować wspólnotę symboliczną, dostarczającą im znaczeń i poczucia tożsamości.

Tytuł oryginalny: The Symbolic Construction of Community
Data wydania: 2023-01-16
ISBN: 978-83-7982-427-4, 9788379824274
Wydawnictwo: NCK
Seria: Myśl o kulturze
Stron: 192
dodana przez: mewaczyta

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Symboliczne konstruowanie wspólnoty? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@mewaczyta
2023-04-05
Przeczytane 🍃 Współprace 🍃

Anthony P. Cohen to brytyjski antropolog społeczny, który szczególną sławą cieszył się w drugiej połowie ubiegłego wieku. Jego monografia „Symboliczne konstruowanie wspólnoty“ skupia się wokół zbioru norm i zasad moralnych, jakie razem dają poczucie tożsamości danym grupom. Opisuje liczne przykłady wspólnoty jako konstrukcji symbolicznej, co stanowi istotny głos w poszukiwaniach, czym „wspólnota“ tak właściwie jest. Poprawkę należy wziąć na to, że teksty powstały w latach osiemdziesiątych, ale wykazują się bardzo aktualnym wydźwiękiem. Zmuszają do zastanowienia nad podstawowymi kwestiami społecznymi, co jest wartością uniwersalną, ale nie będą dla każdego. Anthony to bowiem badacz i posługuje się językiem naukowym. Nie ma w tekście lekkości. Wydaje się to oczywiste w tego typu publikacjach, a jednak wciąż czuję się w obowiązku to zaznaczyć. Monografie naukowe (nawet te z półki socjologii i antropologii) budzą obawy w przeciętnym czytelniku, ale niosą w sobie ogrom wiedzy. Seria „Myśl o kulturze“ obiecuje „książki, które wpłynęły na sposób myślenia o kulturze, odegrały istotną rolę w formowaniu humanistyki i okazały się ważne w refleksji nad ranem kultury Zachodu“ i wydawnictwo NCK dokładnie to daje wybranymi przez siebie pozycjami.

Jeszcze słowo o wydaniu. Poza warstwą wizualną (która robi wrażenie użytymi materiałami* i estetyką) na uwagę zasługuje „Wstęp do wydania polskiego“, gdzie Izabela Bukalska i Rafał Wiśniewski przybliżają rozwój poglądów Cohena oraz pr...

× 6 | link |
@autodydaktyczna
2023-04-12
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Symboliczne konstruowanie wspólnoty. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat