Szczurzy pałac

Bogdan Rutha
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Szczurzy pałac
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Akcja powieści jest dość prosta. Bohater utworu i zarazem jego narrator, narażając się nieustannie »na wpadkę«, odwiedza getto w miasteczku N. Czyni to z trzech co najmniej powodów: z ciekawości czysto poznawczej, z chęci porozmawiania ze swym przedwojennym znajomym, doktorem Glatterem, pracującym potajemnie nad wielkim odkryciem naukowym z dziedziny neurofizjologii, po trzecie zakochuje się w pięknej Adzie.
 Ale powiedzmy wyraźnie, że okupacja, że getto, że nieustanne zagrożenie biologiczne oraz tragedie i cierpienia ludzi z obu stron muru dzielącego miasteczko N. stanowią tu tylko pretekst fabularny powieściowych wydarzeń, co nie znaczy, że powieść ta mogłaby istnieć i być tą samą powieścią, gdyby owe rozważania i dyskusje narratora z doktorem Glatterem, tak pozornie oderwane od rzeczywistości, były naprawdę wolne od konkretnego historycznego podglebia, konkretnych i niepowtarzalnych w swej grozie i skali realiów epoki.
Na tym polega świetny pomysł pisarza. Oderwanie się od schematów myślowych i fabularnych obowiązujących w znacznej części tzw. prozy wojenno-okupacyjnej, wpisanie w nie nie tylko nowych technik pisarskich, ale także i nowych, nietypowych wątków problemowych.
 
Janusz Termer. Fragment recenzji, Trybuna Ludu 2 IX 1973 
Data wydania: 1973
ISBN: 83-08-00467-9, 8308004679
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Stron: 560
dodana przez: Jagrys

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Szczurzy pałac nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Jagrys
2019-12-09
6 /10
Przeczytane Posiadam

Cytaty z książki

O nie! Książka Szczurzy pałac. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat