Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii

Berenika Lenard, Piotr Mikołajczak
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów

Opis

Nieznane oblicze Islandii Islandia – wyspa aktywnych wulkanów i olbrzymich lodowców, gorących źródeł i tysięcy wodospadów. Miejsce, o którym marzy wielu turystów. Obszar równy jednej trzeciej powierzchni Polski zamieszkany przez niespełna czterysta tysięcy osób. Berenika i Piotr, autorzy bloga IceStory, osiedlili się na Islandii, aby poznać prawdziwe życie w kraju, który kusi i zachwyca surowym pięknem, ale też wiele wymaga od swoich mieszkańców. Poznają historię i skutki kryzysu finansowego – w 2008 roku dotknął on nie tylko Islandczyków. Penetrują wyspę w poszukiwaniu opuszczonych miejsc. Odwiedzają odizolowany Djúpavík. Kiedyś była to jedna z największych na świecie przetwórni rybnych zatrudniająca setki pracowników, dziś mieszka tam garstka ludzi. Udają się na archipelag Vestmannaeyjar. W 1973 roku wybuch wulkanu Eldfell niemal rozpołowił jedną z jego wysp i zmusił mieszkańców do ewakuacji. Szepty kamieni ukazują nieznane, nieopisywane w przewodnikach oblicze Islandii. Niczego nie ujmując jej urokowi, dopowiadają niedopowiedziane.
Data wydania: 2017-04-26
ISBN: 978-83-7515-437-5, 9788375154375
Wydawnictwo: Otwarte
Kategoria: Reportaż
Stron: 245
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Berenika Lenard Berenika Lenard
Urodzona w 1986 roku w Polsce
Berenika Lenard – współzałożycielka strony Icestory.pl oraz współautorka reportażu Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii. Pochodzi z Beskidu Niskiego. W 2015 roku nominowana do nagrody głównej na Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania, jej...

Pozostałe książki:

Zostanie tylko wiatr Fiordy zachodniej Islandii Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii
Wszystkie książki Berenika Lenard

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Islandia jakiej nie znacie

WYBÓR REDAKCJI
14.03.2022

„ [...] mówimy zawsze tym, którzy pytają nas o wyspę, że Islandia jest opowieścią. Starą i pozornie nieskomplikowaną. Dla wielu odwiedzających ten kraj Islandia to przede wszystkim pejzaże i natura, która niemal na każdym kroku przypomina, jak mały jest człowiek próbujący ją ujarzmić. To przede wszystkim o nim jest ta opowieść. O wewnętrznych kraj... Recenzja książki Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii

Jeszcze bardziej marzę o Islandii...

16.02.2022

Od dawna marzę o Islandii. Wierzę, że kiedyś uda mi się to marzenie zrealizować. A na razie musi mi wystarczyć podróż literacka, w którą zabrali mnie Berenika Lenard i Piotr Mikołajczak znani z bloga IceStory i których można znaleźć również na Instagramie. Ich książka „Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii” będzie miała swoją premierę 9 ... Recenzja książki Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii

Szepty kamieni nowe wydanie

19.02.2022

Berenika Lenard Piotr Mikołajczak "Szepty kamieni" Historie z opuszczonej Islandii, Czy planując przyszłe podróże bądź też tylko o nich marząc, macie swoje preferencje dotyczące regionów świata, szczególnie bliskich Wam miejsc, które chcielibyście kiedyś odwiedzić? Czy towarzyszy Wam odwieczny dylemat - góry a może jednak woda ? A może fascynuj... Recenzja książki Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii

Islandia poza szlakiem

22.03.2022

Jeśli czytaliście już coś na temat Islandii i pierwsze co Wam się nasuwa to gejzery, robienie swetrów na drutach i miłość do Eurowizji to odłóżcie tę książkę na z powrotem na półkę. Nie znajdziecie tutaj Islandii z folderu turystycznego, reklamowanej jako ostatnie dziewicze miejsce w Europie. Jest surowe piękno ale trochę w tle. Na pierwszym plani... Recenzja książki Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii

@deana@deana × 1

Moja opinia o książce

Opinie

@Bookmaania
2022-02-16
8 /10
Przeczytane Wydawnictwo Otwarte Przeczytane w 2022 Współpraca

Jako osoba straszliwie bojącą się wejścia na pokład samolotu, marzą mi się podróże na odległe wyspy. Jedną z nich jest Islandia.

Islandia mniejsza od Polski o jedną trzecią, niezwykle surowa wyspa, słynie z wielu aktywnych wulkanów, gorących źródeł, wodospadów i lodowców. Zachwyca swoim bezwzględnym pięknem, opuszczonymi gospodarstwami, ale przede wszystkim ukazuje dziką naturę.
Autorzy książki Berenika Leonard i Piotr Mikołajczak osiedlili się na wyspie i postanowili przekazać zdobyte informacje i ciekawostki na temat wyspy, nie tylko odnośnie cudów natury, ale również historyczny punkt widzenia oraz miejscowe legendy.

"Łatwo zakochać się w tej ziemi, wszechobecnej ciszy i - co najważniejsze - dać się tu owładnąć niezwykłemu, niemającemu w sobie cienia egzaltacji".

Książka "Szepty kamieni" jest niezwykle interesująco opisana, pokazuje tak wiele, wnika w codzienność mieszkańców opisując zupełnie realne życie jakie toczy się i toczyło na tej niewielkiej wyspie. Jest to drugie wydanie, rozszerzone i uaktualnione, a na domiar uzupełnione o fotografie. Mimo, że w książce zdjęć mogłoby być więcej, dostajemy od autorów kod QR w którym możemy przejrzeć niesamowite krajobrazy z tej osobliwej wyspy.

Jesli interesujecie się podróżami, miejscami, które pomimo swojego surowego otoczenia mają w zanadrzu wiele wspaniałych miejsc do obejrzenia to zachęcam Was gorąco do poznania tej jakże wspaniałej lektury.

× 9 | link |
@gosia_myst
2022-10-08
Przeczytane

"Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii" to książka inna niż wszystkie gdzie wraz z autorami będziecie przemierzać wyspę zaglądając do opuszczonych domów czy fabryk. Zwiedzają miejsca, które kiedyś tętniły życiem, a teraz są opuszczone lub dano im drugą szansę, rozmawiają z mieszkańcami o przeszłości ale i przyszłości wyspy. Poznamy historię emigrantów oraz dowiemy się jak wyglądało życie na wyspie przed kryzysem. Całość mocno weryfikuje wszelkie wyobrażenia o Islandii. Problemy komunikacyjne, fiordy, wulkany, szybko zapadająca ciemność, zimno, wiatr wciskający się w każdą szczelinę, momentami wręcz przytłaczająca cisza czy setki kilometrów oddzielające miejscowości od siebie to tylko część z nich. Poza dziką przyrodą, widokami widzimy ludzi zmagających się z problemami takimi jak izolacja czy samotność. To również miejsce gdzie wiara w trolle i elfy, przenika się z rzeczywistością. Niezwykle ciekawy był temat turystyki zwłaszcza w mniejszych miejscowościach oraz jego wpływu na gospodarkę ale i mieszkańców. To niezwykle prawdziwy obraz kraju bez zbędnego upiększenia.

× 5 | link |
CZ
2022-03-09
7 /10
Przeczytane Posiadam

"Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii" to drugie, uzupełnione wydanie. Mamy tu sporo informacji na jej temat.

"Luksus zaczyna się tam, gdzie kończy się zasięg telefonów".

Zapraszam w podróż do Islandii, gdzie mieszka 360 tysięcy mieszkańców (2017 r.), a kraj jest odwiedzany przez 2 mln turystów.

Książka zawiera fotografie z wyspy. Autorzy zamieścili też kody QR, dzięki którym czytelnik ma możliwość zobaczyć jeszcze więcej zdjęć.

"Dziś, w XXI wieku, wyspa znajduje się w czołówce światowego rankingu szczęśliwości i jest dla przeciętnego turysty jednym z najbezpieczniejszych miejsc".

Autorzy w przystępny sposób opowiadają o wyspie, poznajemy jej historię, legendy, możemy przeczytać piękne opisy przyrody. Są przytoczone rozmowy z mieszkańcami, wraz z nimi mamy okazję zwiedzać ten daleki kraj. Mamy tu ogrom wiedzy o tej mało znanej wyspie.

Jeśli macie ochotę poznać atmosferę wyspy, aktywne wulkany, lodowce, wodospady to zapraszam do lektury i obejrzenia zdjęć.

× 2 | link |
@Vemona
2019-11-09
9 /10
Przeczytane Mam Literatura faktu 2018

Książka niezwykła, magiczna, wciągająca w świat przeszłości i teraźniejszości Islandii.
Zachwycająca dzięki temu, że można dzięki niej odczuć to, co jest opisywane, chłód i mgłę opuszczonej fabryki w Djuparvik (notabene warunki, w jakich ludzie pracowali - przerażające, podobnie jak fatalne podejście do kobiet), strach po wybuchu wulkanu, szok, kiedy upadały banki.... Jest w niej ogrom natury z jej całkowitą obojętnością w stosunku do ludzi, jest też o naturze ludzkiej, niekiedy zachwycającej, niekiedy przerażającej. Niektóre rozdziały, jak ten o hucie aluminium - przerażają, inne swoimi opisami wręcz koją, nie można się oderwać od lektury.
Co prawda doszłam do wniosku, że nie polecę na Islandię, zarówno z powodu cen za noclegi, mocno kontrastowych do ich jakości, jak i z uwagi na fakt, że aby cokolwiek zobaczyć - trzeba się tłoczyć, a to mi zdecydowanie nie odpowiada, ale książka jest zachwycająca.

× 2 | link |
@bethwithbooks
2022-02-10
7 /10
Przeczytane 2022

Islandia. Kraj, który rocznie odwiedzany jest przez 5 razy mniejszą liczbę turystów, niż sam Kraków. Kraj, w którym spotkacie 3 razy więcej owiec, niż ludzi. Kraj wulkanów, zorzy polarnej, lodowców i wodospadów. Miejsce magiczne, urzekające trudną do podrobienia atmosferą, a jednocześnie sprawiające wrażenie, jakby nie pasowało do Europy.

Muszę przyznać, że "Szepty kamieni" zaczarowały mnie w naprawdę wielu aspektach - i nie chodzi mi tu tylko o islandzkie elfy😉 Ogromny plus za poruszanie tematów, które prawdopodobnie nigdy nie znalazłyby się w żadnym przewodniku turystycznym. Dzięki relacjom z podróży po Islandii i rozmowom z mieszkańcami wyspy mamy w 100% prawdziwy obraz tego, jaka atmosfera tam panuje. Chociaż przyznaję, że czytanie przez kilkanaście kartek na okrągło tego i samego o śledziach mogło być nużące😅 Jestem jednak świadoma, że "przygody śledziowe" miały ogromny wpływ na rozwój Islandii jako kraju. Super byłoby dołączenie większej ilości zdjęć (koniecznie z podpisami!), bo chwilami czytając o niektórych miejscach chciałam sprawdzić, czy dobrze je sobie wyobrażam.

To książka nie tylko dla miłośników samej Islandii, ale ogólnie fanatyków podróży i ciekawostek na temat najróżniejszych miejsc na świecie - a tych ciekawostek znajdziecie naprawdę dużo. Zdradzę tylko tyle: podczas lektury dowiecie się czemu dzieci na Islandii są przed świętami takie grzeczne (nie dziwię im się), czym są "nekrospodnie", a także czym różniła się islandzka inkwizycja...

× 1 | link |
@deana
2022-03-22
8 /10
Przeczytane
@recenzja_na_tacy
2022-03-14
8 /10
Przeczytane
@toptangram
2022-02-19
8 /10
@StartYourDayWithBooks
2022-02-16
8 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl