Sztuczna Inteligencja

Sztuczna Inteligencja
5.0
Ocena 5.0 na 5 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Czy można zbudować świadomą maszynę, sztuczny mózg? Czy też w naszych umysłac...
Czy można zbudować świadomą maszynę, sztuczny mózg? Czy też w naszych umysłach tkwi jakiś element, którego nie da się uchwycić w programach komputerowych? Może takim nieuchwytnym elementem jest ludzka świadomość? Systemy komputerowe wykazujące zdrowy rozsądek i dysponujące ogromną wiedzą, zdolne ...
Pełny opis
Data wydania: 2003
ISBN: 9788373610262
Wydawnictwo: Helion
Napisz swoją opinię
Sztuczna Inteligencja

Czy można zbudować świadomą maszynę, sztuczny mózg? Czy też w naszych umysłach tkwi jakiś element, którego nie da się uchwycić w programach komputerowych? Może takim nieuchwytnym elementem jest ludzka świadomość? Systemy komputerowe wykazujące zdrowy rozsądek i dysponujące ogromną wiedzą, zdolne do dialogu z człowiekiem mogą się pojawić jeszcze w tym dziesięcioleciu.

Celem i przedmiotem badań specjalistów od Sztucznej Inteligencji są maszyny, które potrafiłyby rozwiązywać zadania, podejmować decyzje, a mówiąc ogólniej -- rozumowałyby na wzór człowieka. Badania nad Sztuczną Inteligencją rozwijają się obecnie bardzo dynamicznie, a ich wyniki są wykorzystywane w wielu dziedzinach: począwszy od gier komputerowych, przez robotykę po systemy rozpoznawania mowy i obrazów.

Książka niniejsza ma jednak dużo szerszy zakres - tematycznie obejmuje zagadnienia z zakresu ogólnie rozumianej Sztucznej Inteligencji, filozofii tej dziedziny i nauk kognitywnych. Zagadnienia te można powiązać m.in. z logiką, informatyką, lingwistyką, psychologią. Przedstawia bogatą historię badań nad SI, współczesne osiągnięcia, a także prezentuje kierunki, w których badania te mają szansę się rozwinąć.

Znajdziesz w niej próbę odpowiedzi na pytania, związane z tematem SI praktycznie od samego początku:

Czy maszyna może myśleć?
Czy myśląca maszyna będzie równoznaczna ze sztucznym człowiekiem?
Dlaczego chcemy budować maszyny myślące?
Czy maszyna myśląca będzie mieć prawa człowieka?
Czy grozi nam "bunt robotów"?

Współtworzący tą stronę
puchar @mcmarcus @mcmarcus pierwsza opinia