Szymborska. Znaki szczególne

Joanna Gromek-Illg
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Szymborska. Znaki szczególne
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Intymny portret noblistki

„Czasami jestem podobna do siebie, a czasami nie” – powtarzała.
Od zawsze budziła emocje. Była bliska także tym, którzy nigdy wcześniej nie czytali poezji. Czytelnicy myśleli o niej jak o przyjaciółce, sąsiadce i doradczyni. To może dziwić, tym bardziej że tak mało pisała i mówiła o sobie.
Łączyła cechy nie do pogodzenia: czułość i ironię, surowość i serdeczność, dojrzałość i dziewczęcy urok. Nie bez powodu jeden z bliskich pisał do niej:

„Wisełko, jesteś taka wieloraka”. Nie dało się jej zaszufladkować. Na jednej ze słynnych kartek wysyłanych do przyjaciół umieściła swój adres: „pokój z osobnym wejściem”.

Jaka była naprawdę Wisława Szymborska?

Interesowało mnie nie tyle życie zewnętrzne, co psychika poetki, jej przeżycia wewnętrzne. To rejony, do których dostępu broniła bardzo stanowczo, powtarzając: „to po mojej śmierci”, co skutecznie peszyło rozmówców. Na podstawie tysięcy listów, ale też rozmów z przyjaciółmi i znajomymi Wisławy spróbowałam odtworzyć tę część jej biografii, którą najskrzętniej ukrywała.
(fragment wstępu)
Data wydania: 2020-11-25
ISBN: 978-83-240-6107-5, 9788324061075
Wydawnictwo: Znak
Stron: 544
dodana przez: Evita

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Szymborska. Znaki szczególne aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@zetbasia27
2022-01-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane


Wydaje się, że tak niedawno Wisława Szymborska odbierała Nagrodę Nobla ( 1996 rok) a tu już 1 lutego 2022 roku będzie 10 rocznica śmierci poetki.
Ta książka ukazuje nam Szymborską na przestrzeni całego życia, kobietę skromną, inteligentną, nieco skrytą, ale też duszę towarzystwa, organizatorkę gier i zabaw, z niesamowitym poczuciem humoru. Jeśli się z kimś zaprzyjaźniła to na całe życie, dbała o podtrzymywanie kontaktów, prowadziła obszerną korespondencję. Ceniła spokój i uregulowane życie. Nie rozstawała się z papierosami mimo, że przez kilka miesięcy leczyła gruźlicę. Na szczęście skutecznie.
Poznając życie poetki, poznajemy także losy literackiego środowiska w Krakowie, bo tam Szymborska mieszkała przez całe życie.
Polecam lekturę, czyta się jak beletrystykę.

{}× 1 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Szymborska. Znaki szczególne. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl