Tajemnica Brokeback Mountain

autor: Annie Proulx
Tajemnica Brokeback Mountain
4.12
Ocena 4.12 na 5 możliwych
Na podstawie 33 ocen kanapowiczów
Opowiadanie Annie Proulx Tajemnica Brokeback Mountain, nagrodzone przez , zda...
Opowiadanie Annie Proulx Tajemnica Brokeback Mountain, nagrodzone przez , zdaniem krytyków i recenzentów należy do najoryginalniejszych we współczesnej literaturze. Jest to historia trudnego i niebezpiecznego romansu, który połączył dwóch wiejskich chłopaków miłością zdarzającą się tylko raz w ży...
Pełny opis
Data wydania: 2006
ISBN: 9788373018785
Wydawnictwo: Rebis

Recenzje

Tajemnica Brokeback Mountain
Będąc na 'wyjeździe' z moimi dziewczynami musiałam przytargać ze sobą jakąś książkę. Niestety z powodu ograniczonych zasobów portfelowych, które zostały przeznaczone na tak potrzebne przedmioty, jak np. jedzenie czy szampon do włosów, musiałam znaleźć jakąś tanią i dobrze zaopatrzoną księgarnie. ...
Tajemnica Brokeback Mountain
Już od dawna planowałam przeczytanie tego opowiadania, gdyż słyszałam na jego temat wiele pochlebnych opinii, a poza tym chciałam poznać coś z twórczości Annie Proulx. Czy Tajemnica Brokeback Mountain rzeczywiście jest tak wyjątkowa i poruszająca, jak się o niej mówi? Jack i Ennis to młodzi i pro...
Napisz swoją opinię

Opinie

@ZaczytanaAga
@ZaczytanaAga 2015-08-22
Przeczytane (2015-08-22)
Widzę, iż nie będę odosobniona w mojej opinii. Ja również wpierw sięgnęłam po film i dopiero dużo później po książkę, o której dowiedziałam się nie tak znowu dawno temu. Autorka, zdawałoby się, nie napisała przejmującej opowieści, a raczej na kartach książki streściła pokrótce swój własny pomysł na historię, która narodziła jej się w głowie. Z reguły narzekamy na to, że film nie porusza wszystkich wątków, które zawarte zostały w książce. Tutaj jest zupełnie na odwrót. Film nie tylko wyciągnął z tej nowelki dosłownie wszystko, jak jeszcze twórcy mnóstwo dodali od siebie. Niemniej jednak polecam przeczytać. Choćby po to, żeby móc sobie samemu powiedzieć, że krytykuje się dlatego, że się zna, a nie dlatego, że tak powiedzieli inni.
@Castiel
@Castiel 2012-07-21
Przeczytane (2012-01-01)
Autorka tego opowiadania określiła swój styl pisania jako "skondensowany". I rzeczywiście, taka też jest historia Ennisa i Jacka - bardzo krótka, zwięzła i, moim zdaniem, niedopracowana, choć autorka wspomina o wielokrotnym przerabianiu tekstu. Pomysł był bardzo dobry, jednakże jego wykonanie wypada bardzo blado w porównaniu z filmowym scenariuszem. Dlatego zamiast tej książki, sugeruję obejrzenie filmu.
@Nancy
@Nancy 2011-07-12
Przeczytane (2011-07-12)
Długo zastanawiałam się co napisać, bo opowiadanie wywarło na mnie duże wrażenie. Teraz jednak stwierdzam, że książkę trzeba po prostu przeczytać by zrozumieć jej treść i zawarty w niej sens. Co do wypowiedzi na jej temat to zgadzam się z poprzedniczką co do surowości samej historii, która w gruncie rzeczy właśnie taka miała być: twarda, prosta, bezpośrednia. Autorka odwaliła kawał dobrej roboty!
@Jenny_89
@Jenny_89 2009-09-25
Przeczytane (2009-01-01)
Mało treści...dużo jakości... Poruszająca historia... "Między tym, co wiedział, a tym, w co starał się wierzyć, istniał pewien rozziew, ale nic na to nie można było poradzić, a jeśli nie można czegoś zmienić, trzeba z tym żyć."
@Chikuma
@Chikuma 2009-05-30
Chcę przeczytać (2009-05-30)
Oglądałam film - płakałam jak bóbr, co jest niezawodnym znakiem, że film zapadnie mi w pamięć. Właśnie staram się dostać to opowiadanie. Mam ogromną ochotę na przeczytanie, bo film to naprawdę dzieło sztuki.
@melomanka
@melomanka 2012-08-14
Przeczytane (2012-08-14)
Zgadzam się z Castiel - film zdecydowanie rozbudowuje wątki książkowe i wzbogaca całą historię, dlatego ten kto pierw zobaczy ekranizację a dopiero później sięgnie po książkę na pewno poczuje niedosyt.
@aneka
@aneka 2011-01-03
Przeczytane (2011-01-03)
książka bardzo krótka więc można poświęcić godzinkę na przeczytanie mnie osobiście wzruszyła teraz oglądnę film bo zawsze wole najpierw przeczytać a dopiero potem oglądać w tv polecam
@Nephretes
@Nephretes 2009-06-16
Przeczytane (2009-06-16)
Jeden z nielicznych przypadków kiedy preferuję film od opowiadania. Nie wiedzieć czemu pisane wg mnie potocznym językiem i bez tej specyficznej głębi.
@bunia
@bunia 2010-05-08
Przeczytane (2010-05-08)
Niespecjalnie zachwycają mnie opowiadania ze względu na ich krótka formę, ale to jest nawet niezłe. Można na nie poświęcić godzinkę.
@Canis_Luna
@Canis_Luna 2010-01-30
Chcę przeczytać (2007-08-07)
Kocham film, płakałam na nim rzewnymi łzami. Książkę chcę za niedługo przeczytać ale jakoś nie mogę się na nią zdobyć. Film cudowny.
Autorzy
Annie Proulx
Edna Annie Proulx (urodzona 22 sierpnia 1935 roku w Norwich w stanie Connecticut, USA) jest amerykańską pisarką i dziennikarką. Jej druga książka, ,,Kroniki portowe", zdobyła Nagrodę Pulitzera w ka...
Inne książki:
Książka Kronika portowa
Książka Akordeonowe zbrodnie
Książka Pieśni serca i inne opowiadania
Książka As w rękawie
Książka Kroniki portowe
Współtworzący tą stronę
puchar @boopoland @boopoland pierwsza opinia