Tajemnica Pana Cukra

Anna Karolina Kłys
4.5 /10
Ocena 4.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Tajemnica Pana Cukra
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
4.5 /10
Ocena 4.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Reportaż, który poprzez historię życia jednego człowieka, pana Cukra, próbuje pokazać początki antysemityzmu w Polsce. Autorka dotarła do pana Cukra, który obecnie mieszka w Izraelu i opowiedział jej o swoim dzieciństwie w przedwojennej miejscowości na wschodzie Polski. W tym małym miasteczku mieszkało 70% ludności pochodzenia żydowskiego. Tuż przed wojną konflikty między mieszkańcami doprowadziły do pogromu ludności pochodzenia żydowskiego. Pan Cukier uciekł wraz z matką i rodzeństwem, a ich wojenne losy zagnały ich aż do Kazachstanu. W końcu wyjechał do Izraela. Tematem książki jest tajemnica: wybaczenia, zemsty, zapomnienia, zdrady… Wspomnienia pana Cukra uzupełniają przytoczone przez autorkę historie pogromów, które wydarzyły się w innych miasteczkach w Polsce. Rozmawiając z człowiekiem, który żył w tamtych czasach i w tamtych miejscach, próbuje zrozumieć, jak to się stało, że z iskry powstaje pożar trawiący wszystko i wszystkich.
Data wydania: 2015-03-18
ISBN: 978-83-8032-010-9, 9788380320109
Wydawnictwo: Wielka Litera
Stron: 368
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Tajemnica Pana Cukra aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@ladymakbet33
2021-02-19
2 /10
Przeczytane

Bohater tej książki mieszka w Izraelu, ale wychowywał się w Polsce, w małym miasteczku na wschodzie. I jak przekonuje, 70% mieszkańców było pochodzenia żydowskiego.

Anna K. Kłys pisze, że nienawiść do Żydów sięga jeszcze lat 30 II RP, słynna wyprawa myślenicka z 1936 roku. Niestety, znów przekazuje przekłamane informacje. W dodatku są chaotyczne i niezbyt czytelne. Brak jest wspólnego mianownika, treści w żaden sposób nie są ze sobą powiązane.
Publicystka kolejny raz odtwarza cytaty z dokumentów, aby dopasować je do swoich tez. Bywa nieprecyzyjna i niedokładna. Jakby nie mogła się zdecydować czy omawia 1936 czy 1938 rok. I to widać.

Uważam, że słabą stroną tych dywagacji jest brak uporządkowania myśli i tego, co chce przekazać. Hipotezy nie są poparte żadnymi źródłami.
Dziennikarka jest jednostronna i nieobiektywna. Omawiane kwestie potraktowała powierzchownie.

| link |
@Catta
2020-08-12
7 /10
Przeczytane Przeczytane w T. U M&J Judaica Półka M

Cytaty z książki

O nie! Książka Tajemnica Pana Cukra. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl