Taki właśnie jest grudzień

Donal Ryan
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Taki właśnie jest grudzień
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

„Taki właśnie jest grudzień” to przejmująca, słodko-gorzka opowieść o roku z życia człowieka, który nie nadążał za światem.

Johnsey Cunliffe desperacko próbuje trzymać się tego, co znane, nawet gdy traci tych, którzy przez całe życie chronili go przed trudną codziennością. Po śmierci rodziców dziedziczy rodzinną farmę i solidnie zaopatrzone konto bankowe. Nie umie jednak zarządzać ani jednym, ani drugim. W jego życie wkraczają wiejskie łobuzy i intryganci śledzący każdy jego krok.

Kiedy po brutalnym pobiciu trafia do szpitala, wydawać by się mogło, że zazna wreszcie przyjaźni i miłości. Czy to wystarczy, aby przestał być tak rozpaczliwie samotny?„Zwięzłe, olśniewające, wyważone dzieło. To jedna z tych pięknych i poważnych powieści, która potrafi też rozbawić”. Sebastian Barry, Guardian „Jego bohaterowie to ludzie o wielkich sercach żyjący w świecie pełnym ciasnych umysłów”. Anne Enright, Observer „Boleśnie poruszająca. Ryan zachowuje równowagę między emocjami, zaskoczeniem i dwuznacznością. Wyznacza punkt odniesienia dla innych pisarzy”.

John Boyne, The Irish Times

Tytuł oryginalny: Thing about december
Data wydania: 2020-10-21
ISBN: 978-83-66577-48-0, 9788366577480
Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Relacja
Stron: 216
dodana przez: mewaczyta

Autor

Donal Ryan Donal Ryan
Urodzony w 1977 roku w Irlandii (Nenagh)
Irlandzki pisarz, z wykształcenia prawnik. Przez wiele lat pracował dla National Employment Rights Authority, urzędu zajmującego się prawami pracowniczymi w Irlandii. Pierwszy szkic powieści stworzył w 2010 r., kiedy zapaść gospodarcza doprowadziła ...

Pozostałe książki:

Dwadzieścia jeden uderzeń serca
Wszystkie książki Donal Ryan

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Grudzień to nie koniec. To dopiero początek...

7.12.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Autor czytanej przeze mnie, nagrodzonej powieści "Dwadzieścia jeden uderzeń serca" powraca z nowymi wątkami, jak i ze świeżymi problemami, jakie w okolicznościach skrajnej Irlandii pragnie ukazać czytelnikom. Tym razem chciwość, fałszywe znajomości, nieczyste intencje, pragnienie poczucia bezpieczeństwa, ludzie nieodnajdujący się wśród społecznoś... {} Recenzja książki Taki właśnie jest grudzień

Skąd się biorą problemy z dostosowaniem społecznym?

11.08.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Skąd się biorą problemy z dostosowaniem społecznym? Czy można mówić w tym przypadku zarówno o winie społeczeństwa, jak i wykluczonego? Dlaczego czyjaś słabość rodzi z jednej strony przemoc a z drugiej obojętność otoczenia. Na czym powinno polegać wyciągnięcie ręki do takiej osoby? A może to ona ma zabiegać o „włączenie” do społeczeństwa? Samotny p... {} Recenzja książki Taki właśnie jest grudzień

Taki właśnie jest grudzień

8.11.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

 Lubię książki Donala Ryana, ponieważ są boleśnie szczere. Mówią o codzienności, o relacjach w małych społecznościach i uczuciach, które duszą. Nie ubarwia życia i przedstawia przeróżne problemy, z jakimi każdy z nas może się zerknąć. „Taki właśnie jest grudzień" jest jego drugą książką, którą poznałam i drugą, która wywarła na mnie pozytywne ... {} Recenzja książki Taki właśnie jest grudzień

@mewaczyta@mewaczyta {}× 1

Moja opinia o książce

Opinie

@Bookmaania
2020-11-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Różnorodne jest nasze życie, raz daje nam dobrą kartę, raz spadamy w dół i czujemy się niedocenieni, bez wartości i emanując negatywnymi emocjami.

Taka właśnie jest kolejną książką Donala Ryana. Samotność i wycofanie społeczne bijące od głównego bohatera wylewa się z treści i znajduje miejsce w naszej empatii. Współczujemy mężczyźnie, mierzymy się z jego słabościami i przeżywamy jego lęki, wracamy do przeszłości i niezagojonych ran.

Poznajemy rok z życia Johnsey'a Cunliffa, rok osobliwie tragicznym, który zabiera z tego świata ostatnią osobę i podporę, jaką jest postać matki, pozostawiając go samemu sobie.

Złamane serce, brak poczucia bezpieczeństwa powimo rozwoju i dorosłości w dalszym stopniu odbija się na nim. Jest to bohater niezwykle traumatyczny nic nie wnoszący w swoje istnienie, a tym bardziej nie idzie w kierunku zmiany życie na lepsze. Jest momentem, o który odbija się każdy, pozostawiając na nim przeróżne ślady.

Pomimo przedstawianych tak wielu negatywnych i dołujących emocji, człowiek czytając ''Taki właśnie jest grudzień'' dostaje od lektury wysublimowany od narratora humor. Jednak nie można się skupić wyłącznie na bohaterze powieści, mianowicie autor porusza temat rzeczywistości ogarniającego nas świata i przede wszystkim oddziaływania na status w społeczeństwie.

Książka z pewnością jest specyficzna i nie każdemu przypadnie do gustu. Jeśli jednak masz za sobą poprzednią powieść '' Dwadzieścia jeden uderzeń serca'...

{}× 9 | link |
@pierwszyrozdzial
2020-10-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10

Rok z życia Johnseya Cunliffe’a. Rok, który obfituje przede wszystkim w samotność i tęsknotę za kimś utraconym. Johnsey to młody Irlandczyk mieszkający na prowincji. Od najmłodszych lat zmagał się z brakiem akceptacji ze strony rówieśników - winił za to swoją tuszę, gapowatość i naiwność.
Los, który dwa lata wcześniej zabrał mu ukochanego ojca nie jest najłaskawszy - bohaterowi umiera matka, pozostawiając go samemu sobie.

„Taki właśnie jest grudzień” to nieco ponad 200 stronnicowa studium o samotności i tęsknocie. Ujęła mnie perspektywa, z jakiej Autor opisuje zmagania głównego bohatera z szarą rzeczywistością - perspektywy mężczyzny rozpaczliwie poszukującego akceptacji i miłości.

Wydawać by się mogło, że to smutna i dołująca historia. Mój odbiór był nieco inny - owszem, temat jest przygniatający, ale atmosfera nie jest w żadnym stopniu duszna. Narracja jest bardzo subiektywna, dominują osobiste myśli, złości i nadzieje. Jest gorzko-poważnie-zabawnie. A tych zabawnych fragmentów było naprawdę wiele!

Donal Ryan napisał mocno skondensowaną, przesyconą emocjami opowieść, w której aż kipi od nadziei. Dokładnie tak. Bohater, który uważa swoją sytuację za fatalną (kilkakrotnie myśli o samobójstwie, jednak trudno mu znaleźć dobry moment) w głębi serca żywi ogromna nadzieję za zmianę swojego losu. Bo przecież każdy zasługuje na szczęście!
Jeśli miałabym się do czegoś przyczepić - czasem denerwowała mnie skrajna nieporadność bohatera i jego b...

{}× 1 | link |
@StartYourDayWithBooks
2021-08-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@ksiazka_w_pigulce
2020-12-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@mewaczyta
2020-11-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane 🍃 Współprace 🍃

Cytaty z książki

“Słowa potrafią wystrychnąć człowieka na dudka. Po co w ogóle ludzie muszą tyle gadać? Co właściwie można osiągnąć słowami? ”
{}
#
“Czasami trzeba coś zrobić, żeby sprawdzić, czy to na pewno dla nas. Niestety, po wszystkim jest już za późno. Nie da się cofnąć tego, co już się wydarzyło. ”
{}× 2
#
“Dlaczego ludzie mówią to, czego tak naprawdę nie mają na myśli? ”
{}
#
“Człowiek nie musi być sam, żeby czuć się samotny. ”
{}
#
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl