Taniec Nataszy. Z dziejów kultury rosyjskiej

Orlando Figes
9.8 /10
Ocena 9.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Taniec Nataszy. Z dziejów kultury rosyjskiej
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.8 /10
Ocena 9.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Wielka panorama dziejów rosyjskiej kultury od drugiej połowy XVIII do końca XX wieku. Autor, znany historyk brytyjski, przedstawia koleje losu rosyjskich pisarzy, poetów, malarzy, kompozytorów i ich najważniejsze dzieła. Tytuł książki pochodzi od słynnej sceny z Wojny i pokoju Tołstoja, w której hrabianka Natasza tańczy w rytm melodii ludowej.
Data wydania: 2011-10-25
ISBN: 978-83-89656-26-1, 9788389656261
Wydawnictwo: Magnum
Kategoria: Historia
Stron: 666
Mamy 4 inne wydania tej książki

Autor

Orlando Figes Orlando Figes
Urodzony 20 listopada 1959 roku w Wielkiej Brytanii (Londyn)
Orlando Figes – brytyjski historyk i pisarz, specjalista historii Rosji i sowietolog. Studiował historię w Gonville and Caius College na Uniwersytecie Cambridge. Jest profesorem historii w Birkbeck College, University of London. Wykładał też histor...

Pozostałe książki:

Szepty Taniec Nataszy POŚLIJ CHOCIAŻ SŁOWO. Opowieść o miłości i przetrwaniu w Gułagu Europejczycy. Początki kosmopolitycznej kultury Opowieść o Rosji Tragedia narodu rewolucja rosyjska 1891-1924
Wszystkie książki Orlando Figes

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Opowieść o kwintesencji rosyjskiej duszy!

10.07.2012

Taniec Nataszy. Z dziejów Kultury Rosyjskiej Figes Orlando Znany brytyjski historyk i gawędziarz napisał opowieść o kulturze rosyjskiej od XVIII do XX wieku. Autor opisał wielu twórców m.in.: pisarzy, malarzy, kompozytorów, poetów, a także: carów i arystokratów. Interesujący jest tytuł publikacji pochodzący od scen... Recenzja książki Taniec Nataszy

MK
@magkasprzak

Taniec Nataszy - Orlando Figes

11.03.2015

Nie bez znaczenia był dla mnie fakt, że Simone Sebag Montefiore poleca książkę "Taniec Nataszy", Orlando Figesa. Poza tym bardzo lubię takie książki historyczne, które pozwalają się wczuć w atmosferę dawnych czasów. Książki, w których historia nie jest tylko zapisana, ale jest opowiedziana. Niewątpliwie, Orlando Figes potrafi opowiadać bardzo dob... Recenzja książki Taniec Nataszy

@MonikaZielinska@MonikaZielinska

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@bea-ta
@bea-ta
2019-12-16
9 /10
Przeczytane przeczytane 2016 Poszukuję do swojej biblioteczki

Żeby tak ktoś napisał równie porywającą książkę o kulturze polskiej…

„Taniec Nataszy” to pasjonująca opowieść o kulturze naszych wschodnich sąsiadów. Ogrom faktów, ciekawostek, fragmentów tekstów, ilustracji, zdjęć przedstawionych tak ciekawie, że czyta się niczym zajmującą powieść. Na kolejnych stronach spotykamy pisarzy, poetów, kompozytorów, malarzy, koronowane głowy, arystokrację, chłopów… To próba dotarcia do sedna rosyjskości: obyczajowości, mentalności, duszy. Próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, ile jest w Rosji Europy, ile Azji, a ile tego czegoś, co nie jest ani europejskie, ani azjatyckie. Dodatkową wartością są umiejętnie przedstawione refleksje autora, brytyjskiego historyka specjalizującego się w historii Rosji.

Opowieść rozpoczyna się na początku XVIII wieku od pomysłu Piotra Wielkiego, by na niedostępnych trzęsawiskach, w miejscu gdzie Newa wpada do Bałtyku, wybudować Petersburg, miasto będące symbolem nowoczesności i europejskości, odcięcia się od kultury bliższej Azji, opartej na zabobonach i wierzeniach pogańskich zakorzenionych w prostym ludzie. Rozważania na temat rosyjskości, rosyjskiej duszy prowadzą nas poprzez ważne wydarzenia historyczne do końca XX wieku.

Oprócz nowego spojrzenia na kulturę rosyjską, skutkującego mocnym postanowieniem ponownego sięgnięcia po dzieła klasyków rosyjskich, upajałam się odkrywaniem (dla siebie) przyczyn wielu zdarzeń historycznych, ciekawostek kulturowych i mentalnych.
Polecam:). 
...

× 9 | link |
@zuszka60
2019-12-01
10 /10
Przeczytane Rosja Posiadam

Dość dużo czasu zajęła mi podróż w głąb XVIII, XIX i XX- wiecznej Rosji. To było zamierzone, bo delektowałam się każdym słowem, które wyszło spod pióra autora. Gdyby ktoś mnie zapytał o książkę na temat Rosji, którą warto przeczytać, to byłby zdecydowanie „Taniec Nataszy”.
Książka ta, to piękna opowieść o niezwykłych ludziach niezwykłego kraju, wzbogacona o wartościowe refleksje autora. Historie opisane w książce osnute są na tle ówczesnego życia, detali których autor nie szczędzi czytelnikowi.
Tytuł książki, pochodzący od słynnej sceny z „Wojny i pokoju” jest wspaniałą zachętą do sięgnięcia po „Taniec Nataszy” - w rytm muzyki najznamienitszych światowych kompozytorów czytelnik poznaje historię Rosji oraz życie i twórczość tych, którzy wpłynęli na kulturę rosyjską.
Bardzo polecam nie tylko miłośnikom Rosji - książka napisana przystępnym i pięknym językiem.
Natomiast dla miłośników wszystkiego co rosyjskie, to lektura którą koniecznie trzeba przeczytać!!!!!!

× 3 | link |
@eR_
2019-12-19
10 /10
Przeczytane Współpraca

Wielka panorama dziejów rosyjskiej kultury od drugiej połowy XVIII do końca XX wieku. Autor, znany historyk brytyjski, przedstawia koleje losu rosyjskich pisarzy, poetów, malarzy, kompozytorów i ich najważniejsze dzieła. Tytuł książki pochodzi od słynnej sceny z Wojny i pokoju Tołstoja, w której hrabianka Natasza tańczy w rytm melodii ludowej.
Swoisty taniec jaki autor wykonuje z czytelnikami przez dzieje kultury niezwykłego kraju jakim jest Rosja.
Przedstawia najznamienitszych synów Mateczki Rosji.
Od Szostakowicza, Puszkina, czy Gogola po Tołstoja.
Przedstawia również swoje spojrzenie na aktualnie panujących możnych i ich udział w tworzeniu danego dzieła muzycznego, wiersza, czy też powieści.Władcy bowiem, stając się patronami danego utworu wpływali w pewien sposób na efekt końcowy.
Nie jest to jednak suche przedstawienie faktów, ale dynamiczna opowieść pełna faktów z życia, czasów w jakich przyszło im tworzyć, a także jak na ich dzieła wpłynęła dana sytuacja w kraju.Po Rewolucji Październikowej wielu znacząc artystów zdecydowało się wyemigrować, z ogarniętej chaosem Rosji.Oczywiście ich utwory, a także wpływ jaki miała na nie tęsknota autorów na rozłąkę z krajem autor starał się również przedstawić.

Od czasów Katarzyny Wielkiej, po koniec XX wieku.Olbrzymi zbiór opowieści, fascynujących faktów i spojrzenie od kuchni na proces tworzenia.
Książka łatwa w odbiorze, bowiem napisana przystępnym językiem.Jednak temat nie jest łatwy.Figes poradził...

| link |
IR
@irremedios
2008-11-06
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Taniec Nataszy. Z dziejów kultury rosyjskiej. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat