Tao

Goda Aya
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Tao
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Daleko od Pekinu i rozkwitu gospodarczego nadmorskich miast istnieją inne Chiny. Para włóczęgów, których zetknął ze sobą kapryśny los, zwiedza centralne i zachodnie prowincje, które ominął ekonomiczny sukces Państwa Środka. Wielkie miasta ogarniają protesty i wszystkie cudzoziemskie twarze budzą podejrzliwość, ale odważna młoda studentka z Japonii wypuszcza się w głąb Chin. Aya Goda wiąże się z charyzmatycznym i bojowym wędrownym malarzem Cao, którego twórczość początkowo jest tolerowana przez chińskie władze, ale potem artysta popada w niełaskę i musi się ukrywać. Mając na karku policję, Cao i Goda wyruszają do Tybetu, gdzie Cao pracował na uniwersytecie i szkolił się w fachu grabarza. Zdezelowaną ciężarówką, samolotem i pociągiem uciekają przed rozbójnikami i urzędnikami.

Wschodnioazjatyccy Cassady i Kerouac – Cao i Goda są nieujarzmionymi pokrewnymi duszami poszukującymi oświecenia i wolności. Proza Gody – krystaliczna i metaliczna jak himalajski strumień – pozwala czytelnikowi śledzić każdy ich nieustraszony krok i skosztować różnorodnych smaków współczesnych Chin.

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Tao nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Asamitt
2019-12-22
4 /10
Przeczytane ✈ Wymienione/Sprzedane Klimaty Orientu Podróżnicza/Reportaż

 
Chiny ukazane z perspektywy Japonki Aya Goda i chińskiego malarza Cao Yonga, który próbuje wymykać się rygorowi narzuconemu w każdej dziedzinie życia przez ingerujące państwo. Dzięki Yongowi zyskujemy malownicze wręcz opisy jednak poświęcone nie tyle Chinom co Tybetowi, gdzie pracował jako profesor uniwersytecki, a który stanie się drogą ucieczki. Dwoje młodych ludzi połączonych artystyczną pasją i wizją wolnego świata.
 
 Owszem sporo faktów z historii Chin, jednak książka sama w sobie jest opowieścią o bohaterach, którzy ją piszą poprzez swoje spotkanie i związek, więc nabiera zupełnie innego znaczenia. Nie do końca pasuje mi takie spojrzenie na ten kraj. Zresztą jest to mieszanka chińsko-tybetańsko-japońska, ze względu na pochodzenie tej pary oraz rozmiłowanie Yonga w tybetańskiej kulturze i szlaku swej wędrówki jaki obierają na ucieczkę z Chin. I tak trzeba podchodzić do tej lektury, jako podróży Aya i Cao, przemieszczających się wyboistymi szlakami z punktu A do punktu Z, poznając przy okazji ważne szczegóły budujące historie miejsc.
 

× 5 | link |
@jatymyoni
2020-06-17
7 /10
Przeczytane Reportarz i dokument L. japońska
KA
@kasia1123
2011-06-28
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Tao. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl