Teatr Sabata

Philip Roth
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Teatr Sabata
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Uhonorowany National Book Award (1995) Teatr Sabata Philipa Rotha rozpoczyna się od erotycznego ultimatum, które po trzynastu latach luźnego związku 52-letnia Drenka Balich, stawia swojemu 64-letniemu konkubentowi. Mickey Sabat jest starym, przegranym kawalerem, hedonistą, miłośnikiem kobiet, nie stroni od towarzyskich skandali i wytrwale broni własnego, trudnego do powszechnego zaakceptowania kodeksu moralno-obyczajowego. Czy potrafi się zmienić dla jednej kobiety? Spośród 31 książek napisanych w ponad 50-letniej karierze, Philip Roth szczególnym uczuciem darzy właśnie Teatr Sabata: „Wiele osób jej nienawidzi, ale to nie jest powód, dla którego ją lubię. Jest w niej dużo wolności. A tego szukasz jako pisarz, kiedy pracujesz. Poszukujesz swojej własnej wolności. Aby wyzbyć się zahamowań, sięgnąć w głąb pamięci, swych doświadczeń i życia, po czym odkryć prozę, która przekona czytelnika”.
Tytuł oryginalny: Sabbath's Theater
Data wydania: 2017-04-20
ISBN: 978-83-08-06339-2, 9788308063392
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 608
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Philip Roth Philip Roth
Urodzony 13 marca 1933 roku w USA (Newark, New Jersey)
Philip Milton Roth – amerykański pisarz żydowskiego pochodzenia, przez wiele lat wymieniany wśród kandydatów do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Urodził się w konserwatywnej rodzinie żydowskiej. Większość jego wczesnych powieści i opowiadań r...

Pozostałe książki:

Kompleks Portnoya Konające zwierzę Amerykańska sielanka Wzburzenie Everyman Lekcja anatomii Duch wychodzi Kiedy była dobra Kiedy była porządną dziewczyną Ludzka skaza Nemezis Praska orgia Spisek przeciwko Ameryce Cień pisarza Upokorzenie Dziedzictwo Fakty Mistrzowie. Spotkania z twórcami Mój wiek męski Nasza klika Oszustwo Pierś Playboy. Opowiadania Teatr Sabata Wyszłam za komunistę Zuckerman wyzwolony Gdy była porządną dziewczyną Goodbye Columbus Great American Novel Literatura na świecie nr 12/1982 (137) Nauczyciel pożądania Operacja Shylock Przeciwżycie The Assassins
Wszystkie książki Philip Roth

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Teatr Sabata? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@eR_
2019-12-19
8 /10
Przeczytane Współpraca

Czasem się zdarza tak, że jesteśmy pod wrażeniem jakiejś lektury długo po jej przeczytaniu. Niby fabuła opowiada o pozornie nieistotnych sprawach, niby bohaterowie za nic nie chcą przypominać nas samych. Ale... Właśnie to coś sprawia, że taka powieść zapada w pamięć na długo i nie sposób nie porównywać tejże publikacji, do innych podobnych. Mam ten "kłopot" gdy czytam Irvinga, to samo wrażenie pozostaje po przeczytaniu obojętnie której powieści Philpa Rotha.

"Teatr Sabata", to bodajże najsłynniejszy twór tego artysty. Od jej powstania minęło ponad dwadzieścia lat, jednak nadal powieść ta jest popularna. Sam autor twierdzi, że należy ona do jego ulubionych dzieł, mimo tego że wielu czytelników twierdzi, że nienawidzi tej powieści. Nie mnie to oceniać, dla mnie to znakomity przykład literatury, o czymś. A to już wiele.

Główny temat to oczywiście ludzka seksualność, pożądanie i nie łatwe relacje między-zdawałoby się znacząco różniącymi się od siebie osobnikami. Roth jak zwykle lawiruje między tym co piękne, dajmy na to uczucie, a tym o czym większość nie zamierza opowiadać. W tym przypadku jest to dziki seks. Nie zmienia to faktu że autor znakomicie operuje słowem. I to co może wydawać się wulgarne, potrafi przedstawić w sposób, który, na prawdę nie razi czytelnika. Pozostaje mi polecić, zachęcić do lektury.

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Teatr Sabata. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat