Tętniące serce

Selma Lagerlöf
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów
Tętniące serce
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów

Opis

Powieść "Tętniące serce" jest wyjątkowa z dwóch powodów. Pierwszy, to temat. Książek o miłości macierzyńskiej jest wiele, tu głównym bohaterem jest miłość ojcowska. Przedstawiona z błyskotliwą wyobraźnią, przenikliwie... czuje się jej moc, jak się rodzi, trwa i nie ma końca, bez względu na to, co się dzieje. Czy się jednak skończy? To trzeba przeczytać... nie chcę psuć przyjemności czytania tym, którzy sięgną po tę książkę. Drugi powód, to struktura książki. Jest to bezwzględnie powieść, której ciągłość się czuje, ale tak naprawdę to jej nie ma... Czas biegnie chronologicznie, ale każdy rozdział to konkretny epizod z życia, które jest przedstawione. Są to jakby takie miniopowiadania. Interesująca książka; wzrusza, przybliża nam znakomicie obyczaje i sposób życia na szwedzkiej wsi w XIX wieku, a poza tym pozwala zapoznać się z twórczością mało nam znanej laureatki Nagrody Nobla.
Tytuł oryginalny: Kejsaren af Portugallien
Data wydania: 1992
ISBN: 83-85161-32-5, 8385161325
Wydawnictwo: Interlibro
Stron: 277
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Selma Lagerlöf Selma Lagerlöf
Urodzona 20 listopada 1858 roku w Szwecji (Mårbacka)
Szwedzka pisarka, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Międzynarodową sławę zyskała dzięki książce dla dzieci Cudowna podróż.

Pozostałe książki:

Cudowna podróż Tętniące serce Gösta Berling Mistrzowie opowieści. Skandynawskie lato Cudowna podróż. Tom 1 Dziewczyna z bagniska Chusta świętej Weroniki Cudowna podróż. Tom 2 Marynia Opowiadania Skarb pana Arnego Charlotte Löwensköld: powieść Królowe Kungachelli Legendy Chrystusowe Losy ludzkie. Antologia nowel i opowiadań szwedzkich Mistrzowie opowieści. O kobiecie Niewidzialny woźnica Podrzutek
Wszystkie książki Selma Lagerlöf

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Serce ojca

29.08.2022

Rozpoczynając lekturę od razu wkroczyłam w ulubione klimaty, a tworzy je między innymi mistrzowski przekład Franciszka Mirandoli. Wiemy doskonale, jak wiele zależy od przekładu. Poza tym Selma Lagerlöf nie bez przyczyny została wyróżniona Nagrodą Nobla. Porusza odwieczne dylematy i odczucia związane z egzystencją człowieka. Obawy o utrzymanie rodz... Recenzja książki Tętniące serce

@Remma@Remma × 21

Miłość ojcowska.

11.10.2021

Z twórczości Selmy Lagerlof znałam tylko piękną książkę dla dzieci "Cudowną podróż". Nie do końca byłam przekonana, że książka mająca już swoje lata, jest pisana zupełnie w innym stylu, innym językiem spodoba mi się. Le postanowiłam przeczytać coś innego tej autorki, pierwszej kobiety, która otrzymała Nobla w dziedzinie literatury. Literatura skan... Recenzja książki Tętniące serce

@maciejek7@maciejek7 × 20

Kadry z życia

15.11.2019

Selma Lagerlöf prezentuje, w sposób chronologiczny, życie Jana Andersona od momentu narodzin jego córki. Od chwili, gdy pierwszy raz wziął ją na ręce, stała się dla niego światłością opromieniowującą jego zwykły los, nic nieznaczącego chłopa. Tok powieści zaskoczył mnie nietypowym podziałem na krótkie - trudno to nazwać rozdziały - raczej kadry z... Recenzja książki Tętniące serce

@Asamitt@Asamitt × 4

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@aga.kusi_poczta.fm
2023-11-06
Przeczytane

wspaniała powieść o miłości ojca do ... córki.
ojca, którego zatwardziałe usposobienie nagle zmiękło. narodziła się ona, niepewnie i ze strachem wziął ją w ramiona, popatrzył na nią, na jej drobne rączki, malutką buzię... i zakochał się. Roztopił i poczuł ciepło w sobie.
od jej narodzin już nic nie było takie samo, jak wcześniej. on nie był tym samym człowiekiem.
Teraz, będąc ojcem, nie umiał pojąć, jak to było, gdy jej nie było... Jak on żył z pustym sercem... z tą dziurą w sobie, o której nie wiedział, że ma. teraz jest syty, uważny, troskliwy i szczęśliwy. dla córki robi wszystko. chroni ją, tuli, martwi się o nią. siedzi przy łózko, gdy choruje. czuwa przy niej.
kocha ją, jak nikogo innego na świecie
kocha ją, tak mocno, jak żaden inny ojciec
kocha ją...

× 19 | link |
@maciejek7
2021-10-11
7 /10
Przeczytane Legimi literatura piękna

Mimo tego, że to jest opowieść pisana ponad 100 lat temu, to jednak porusz problemy, które są zawsze aktualne oraz opowiada o pięknej, ale graniczącej z szaleństwem ojcowskiej miłości do córki.

× 11 | link |
@Justyna_K
2020-01-07
5 /10
Przeczytane Ebook/Legimi

O ile jeszcze początek zapowiadał się interesująco, tak dalsza część książki bardzo mnie nudziła. Ciężko mi było przebrnąć przez opisy szaleństwa Jana ze Skoryłki. Rozumiem, że lepiej było mu ucieć w obłęd i myśleć o sobie jako o ojcu wielkiej cesarzowej Portugalii, która to cesarzowa zajęta jest licznymi obowiązkami i nie ma czasu odwiedzić starych, żyjących w nędzy rodziców, niż mysleć o sobie jako o ojcu, którego rodzona córka ma zwyczajnie w czterech literach. 
Cała opowieść jest taka trochę baśniowa, tak ja ją odebrałam. Książka porusza wiele ważnych kwestii, jednak sposób podania tego wszystkiego do mnie nie przemówił. Zamiast wzruszyć mnie, sprawić że pochylę się w zadumie nad losem rodziców, losem ojca, który nad życie umiłował własne dziecko, którego serce tętniło ogromnym uczuciem, zanudziłam się na śmierć. Według mnie za bardzo został rozwleczony wątek z szalonym ojcem w roli cesarza Portugalii. Daję 5 gwiazdek tylko ze względu na to, jakie przesłanie płynie z książki oraz za wielce obiecujący początek, za to jak z ogormnej niechęci rodzi się piękna i wielka miłość. 

× 9 | link |
@zooba
@zooba
2019-11-27
7 /10
Przeczytane Posiadam

Gdyby to była kobieta, a nie książka, mówiono by o niej, że jest piękna w nieoczywisty sposób. Daleko jej do ideału, ale w myślach i pamięci zostaje na długo. Takie jest właśnie „Tętniące serce” – momentami irytujące i mało ciekawe, a mimo to oderwać się nie mogłam, a końcówka mną wstrząsnęła.

Dla wszystkich, którzy o książce i autorce nie słyszeli napiszę pokrótce, że to pierwsza kobieta z Noblem literackim (1907), szwedzka pisarka, a rzeczona książka nosi naprawdę tytuł „Cesarz Portugalii”. Tłumacz bardzo się porządził i nie zachował z niego ani słowa. Mam nadzieję, że reszta jest autorskim pomysłem Selmy Lagerlof.
Akcja powieści dzieje się w drugiej połowie XIX wieku na szwedzkiej prowincji, nie mam pojęcia, w jakiej części kraju. Prowincji to trochę niedopowiedzenie, na wsi zabitej dechami, gdzie dopiero co otwarto jednoizbową szkołę. Wcześniej dzieci uczyły się po domach u dochodzącego nauczyciela. Mieszkańcy tworzą ścisłą wspólnotę, w której każdy zna swoje miejsce i wie czego może się od życia spodziewać. I oto biednemu wyrobnikowi Janowi ze Skrołyki rodzi się córka. Jeden kłopot, ani się wyspać po robocie a i kobieta przez dziecko nie zarobi. Jednak właśnie wtedy budzi się w bohaterze tytułowe tętniące serce, zaczęło wreszcie bić na poważnie i po coś, dla kogoś. Z każdym epizodem z życia małej Klary Gulii widać coraz bardziej wyraźnie, ile miłości ojcowskiej dziewczynka dostaje od ojca. Momentami historyjki z Klarą w roli cudownego dziecka trąciły myszką ...

× 1 | link |
@Antytoksyna
2023-11-30
8 /10
Przeczytane e-book 2023 Literatura szwedzka
DO
@donka
2023-05-16
8 /10
Przeczytane
@Remma
2022-08-06
8 /10
Przeczytane nobliści klasyka
@Galene
2021-03-02
7 /10
Przeczytane Audiobooki
@jatymyoni
2020-08-22
7 /10
Przeczytane Nagroda Literacka Nobla L. skandynawska Dawno temu przeczytane
@Asamitt
2019-11-15
6 /10
Przeczytane Skandynawskie/Nordyckie tereny Oblicza ojcostwa Literatura piękna / Klasyka

Cytaty z książki

Nic innego tedy nie mógł wymyślić, tylko to, iż najwyraźniej Bóg i ludzie byli dlań niesprawiedliwi.
Jakże jednak trudno radować się, gdy cały dzień przesiedziało się w drewutni, zziębło na kość i gdy człowieka, po prostu diabli biorą.
Pojął teraz nagle, co wywołało tak silne bicie jego serca. Ale mało tego, zrozumiał w tej chwili, czego mu dotąd brakło w życiu i co było powodem wszystkich utrapień.
Nie ma na świecie drugiego takiego dziecka. Nie można tej małej okpić, nie można w nią wmówić czegoś, co nie jest rzetelną prawdą.
Młody nosa zadziera, a stary plony zbiera!
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl