To nie deszcz, to ludzie

Halina Birenbaum, Monika Tutak-Goll
8.9 /10
Ocena 8.9 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
To nie deszcz, to ludzie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.9 /10
Ocena 8.9 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów

Opis

MIŁOŚĆ I PAMIĘĆ OCALONE Z HOLOCAUSTU. Zawsze patrzy przed siebie: „Przeszłość żyje obok mnie, ale ja nie żyję przeszłością”. Jeśli kocha, to całą sobą: „Ja nie wierzyłam, gdy mówili, że Boga trzeba kochać więcej niż wszystkich. Myślałam zawsze: ja moją mamę kocham więcej niż Boga, więcej niż wszystko”. Miała trzynaście lat, gdy straciła ukochaną matkę na Majdanku, gdzie zostały wywiezione z warszawskiego getta. Była też więźniarką Auschwitz-Birkenau, Ravensbrück oraz Neustadt-Glewe. Przywraca pamięć o tych, których nie pamiętałby już nikt. Odważnie mówi o sprawach, o których zazwyczaj się milczy. Jeden z najmocniejszych od lat głosów z głębi Shoah, niezwykle poruszające świadectwo siły życia, kobiecości i pamięci. W głębokiej i osobistej rozmowie z Moniką Tutak-Goll Halina Birenbaum wspomina swoje dzieciństwo w Warszawie, dojrzewanie w getcie, zamordowanie rodziców, pierwszą miłość w Auschwitz, a także odzyskaną wolność, drogę do Izraela oraz budowanie na nowo państwa i rodziny. Ta przejmująca historia – książka pisana z perspektywy kobiecej – to opowieść o sprzecznościach i podobieństwach: o Polsce i Izraelu, o łączeniu macierzyństwa z pisaniem, o wpływie Zagłady na relacje z innymi, o zazdrości i miłości, o lęku przed stratą, o wyzwoleniu z poczucia winy wobec dzieci. A nade wszystko to manifest chęci życia i pojednania – nie tylko między krajami, ale także między ludźmi i rodzinami.  
Data wydania: 2019-05-22
ISBN: 978-83-268-2837-9, 9788326828379
Wydawnictwo: Agora
Kategorie: Biografia, Reportaż
Stron: 456
dodana przez: kazal_ka

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

***

1.08.2021

W prasie pojawił się wywiad z Haliną Birenbaum. Przeczytałam chętnie... bo aż wstyd przyznać, że żadnej jej książki nie miałam w ręce. Postawa więźniarki Auschwitz zachwyciła mnie, sięgnęłam po książkę. Książka jest wywiadem przyprowadzonym z Haliną Birenbaum przez Monikę Tutak-Goll - reporterką Wysokich Obcasów, feministką. Pięknie przeprowa... Recenzja książki To nie deszcz, to ludzie

@apo@apo × 1

Nieludzkość...

26.12.2019

Bardzo trudny i piękny w swoim tragizmie wywiad, rozmowa o holokauście, ale zupełnie inna niż te, które czytałam dotychczas. To raczej opowieść o człowieku w całej tej nienormalnej normalności, która stała się udziałem ludzi, Żydów, społeczeństwa. I o tym w jaki sposób to co nienormalne powoli rozgaszcza się i zastępuje wszystko inne, trwoga,... Recenzja książki To nie deszcz, to ludzie

Moja opinia o książce

Opinie

@oliwa
2021-12-08
9 /10
Przeczytane Biografie, wspomnienia Żydowskie motywy

Po co czytać tatuażystów z Auschwitz i inne tego typu wyroby, kiedy są książki jak ta? P. Halina Birenbaum opowiada nie tylko o Zagładzie, która dotknęła niemal wszystkich jej bliskich, ale także o życiu w jej cieniu, później, w Izraelu, o swojej rodzinie, trudnych do pewnego momentu relacjach ze starszym synem... Książka przejmująco szczera, uczciwa, mądra. Przeczytana jednym tchem, w ciągu kilku godzin.

× 18 | Komentarze (2) | link |
@Antoniowka
2021-02-12
8 /10
Przeczytane

„To nie deszcz, to ludzie” jest zapisem poruszającej rozmowy Haliny Birenbaum z Moniką Tutak-Goll. Niby uczymy się o Holokauście, czytamy książki o tamtych wydarzeniach, ale jednak opowieść uczestnika, świadka nadal porusza do głębi.

Ryszard Kapuściński napisał, że dla ludzi, którzy przeżyli wojną, ta wojna nigdy się nie kończy, nie da się od niej uwolnić. Tak jest i w tym przypadku – trauma, jaką przeżyła Halina Birenbaum położyła się cieniem na jej późniejszym życiu. Pani Halina nie stara się ukazać swojego życia „po” tylko w kolorowych barwach, raczej pokazuje, jak ważna jest rodzina, jej wsparcie. A gdy traci się bliskich w tragicznych okolicznościach (Holokaust przeżyła tylko pani Halina i jej brat), w życiu młodej osoby powstaje wyrwa, której nie da się w żaden sposób uzupełnić.

Nigdy wcześniej nie czytałam ani nie słyszałam o stosunkach jakie panowały w Izraelu między Żydami europejskimi, naznaczonymi piętnem Zagłady, a tymi którzy nie mieli tego doświadczenia. Zaskakujące to informacje, ale i zasmucające.

Książka jest szczera do bólu, można się nie zgadzać z niektórymi poglądami Autorki, ale podoba mi się to, że pani Halina ma własne zdanie, które nie zawsze zbiega się z poglądami większości (również w Izraelu). Dopóki są ludzie, którzy szerzą pamięć o Holokauście, będzie trwała pamięć o ofiarach, bo najgorsze jest zapomnienie.

Ważna jest też nauka, którą daje nam Autorka:
„Od nienawiści może uratować człowieka tylko drugi ...

× 3 | link |
@maslowskimarcinn
2023-02-18
8 /10
Przeczytane

„To nie deszcz, którego nie da się zatrzymać, to ludzie, a oni zawsze mogą zmienić zdanie.”

Długo zastanawiałem się, od czego powinienem zacząć. Jakimi przymiotnikami wyrażającymi mój podziw, opisać tę książkę, zapis szczerej i bolesnej, a jednocześnie przepełnionej optymizmem rozmowy Moniki Tutak-Goll z Haliną Birenbaum.

Nieszczęścia ukształtowały bohaterkę, która ocalała Zagładę, a mimo to nie złamały Jej, nie skruszyły. To Jej – córce, żonie i matce – trzeba oddać głos, wsłuchać się w Jej opowieść, w historię o miłości, rodzinie i stracie.

To Jej życie zaczęło się od końca, zaczęło się od śmierci. Toczyło błędne koło, pełne nieszczęść i radości, niektórych przecież tak pospolitych i tak nadzwyczajnych jednocześnie, których my, niedoświadczeni, pojąć nie zdołamy.

Nie zliczę zdań, które zaczynałem pisać o „To nie deszcz, to ludzie”, a później wymazywałem, uznając je za grafomańskie, banalne i płytkie.

Mądrości nie trzeba uzasadniać ani tłumaczyć.

| link |
TO
2022-01-04
9 /10
Przeczytane
@apo
2021-08-01
9 /10
Przeczytane
NI
2021-07-18
8 /10
Przeczytane
@Czytanna
2021-04-19
10 /10
Przeczytane
@Iwona_Banach
2019-12-26
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka To nie deszcz, to ludzie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl