Tożsamość. współczesna politykatożsamościowa i walka o uznanie.

Francis Fukuyama
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Tożsamość. współczesna politykatożsamościowa i walka o uznanie.
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Francis Fukuyama przewidział nadejście naszego obecnego kryzysu. W 2014 roku napisał, że amerykańskie i światowe instytucje są w nieładzie i zbyt słabe, by przeciwstawić się przejęciu państwa przez potężne grupy interesu. Dwa lata później jego przewidywania potwierdziły się wraz z pojawieniem się na scenie politycznych outsiderów, których gospodarczy nacjonalizm i autorytaryzm destabilizują ład międzynarodowy. Ci populistyczni nacjonaliści twierdzą, że utrzymują bezpośrednią więź z „narodem”, grupą zwykle definiowaną w wąskim i wybiórczym znaczeniu.
Wydaje się, że w dzisiejszych czasach świat polityki definiują wymogi związane z kwestią tożsamości. Antyimigracyjny populizm, wzrost znaczenia upolitycznionego islamu, irytujące środowisko wielu uczelnianych kampusów i ponowne pojawienie się białego nacjonalizmu – wszystko to wywodzi się z podważania zasady powszechnego uznawaniu ludzkiej godności każdego obywatela, które jest podstawą demokracji liberalnej. Zbyt wielu ludzi skłania się obecnie ku bardziej ograniczającym formom uznania, opartych na przynależności do narodu, do religii, do grupy etnicznej lub jakiejś sekty.
Jest to pilnie potrzebna i niezbędna książka. Francis Fukuyama, autor wielu bestsellerów i intelektualista, opisuje rozwój idei tożsamości od Platona poprzez Locke’a i Rousseau aż do feminizmu i współczesnej polityki genderowej. Nawiązuje do tej historii, by przekazać ostre ostrzeżenie: o ile nie wypracujemy powszechnego rozumienia ludzkiej godności, będziemy skazani na nieustający konflikt.

Data wydania: 2019-10-08
ISBN: 978-83-8062-545-7, 9788380625457
Wydawnictwo: Rebis
Stron: 224
dodana przez: dorota.sawicka

Autor

Francis Fukuyama Francis Fukuyama
Urodzony 27 października 1952 roku w USA (Chicago)
Francis Fukuyama (ur. 27 października 1952 w Chicago) – amerykański politolog, filozof polityczny i ekonomista japońskiego pochodzenia.

Pozostałe książki:

Koniec historii Zaufanie. Kapitał społeczny a droga do dobrobytu Budowanie państwa Koniec człowieka : konsekwencje rewolucji biotechnologicznej Koniec człowieka
Wszystkie książki Francis Fukuyama

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Tożsamość. współczesna politykatożsamościowa i walka o uznanie. aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@dorota.sawicka
2020-06-01
6 /10
Przeczytane

Autor, politolog i wykładowca ekonomii politycznej w USA opisuje w swojej książce mechanizmy rządzące polityką we współczesnym świecie. W pierwszych rozdziałach przedstawia jak powstawały obecne demokracje, a następnie analizuje jak doszło do tego, że obecnie do głosu dochodzą różne grupy społeczne, które domagają się uwagi i uznania ich praw - LGBT, kobiety, uchodźcy, mniejszości narodowe. Każda z tych grup domaga się respektowania swoich praw i uznania ich równorzędności z innymi. Zawiodłam się na tej książce. Problemy przedstawione są dość pobieżnie i płytko, spodziewałam się głębszej analizy i wniosków, których w książce zabrakło.

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Tożsamość. współczesna politykatożsamościowa i walka o uznanie.. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl