Opinia na temat książki Trans-Atlantyk

@literackiespelnienie @literackiespelnienie · 2022-04-05 20:08:13
Przeczytane Psychologiczny Polityczny Surrealizm Polska
Gombrowicz zmierza do Argentyny i poluje na polską mentalność. Echa wojny w Europie jako przystanek do prowokacji. Niechęć do ojczyzny, a jednocześnie tęsknota czy pragnienie za krajem utraconym. Trudna lektura, bo powtarzająca wydarzenia oraz słowa. Majaczenie wśród morskiej fali - rozbicie polskiej osobistości zdanej na łaski klakierów, którzy nie widzą w Gombrowiczu Gombrowicza, lecz literata światowego formatu. Czasem odnoszę wrażenie, że nasz pisarz błąka się między własną indywidualnością, a jakimś ukrytym buntem za chwalenie kogoś po narodowości. Coby nie mówić - literatura powinna bronić się sama, nie ważne skąd jesteś i jakie cechy charakteru w ,,polskiej szatni'' cię uwierają. Ale to nieodłączny element historii, bo coś w tym jest, że poniekąd, skąd pochodzisz, decyduje, jak zachowujesz się w prawdziwym świecie. Dlatego stereotypy stały się powszechne, jak to, że Niemcy są za sztywni w ludzkich odruchach, Francuzi niestali w uczuciach, a na Bałkanach czy w Turcji gorące głowy.

Gombrowicz, gdyby się przyjrzeć, wybija się z polskiej mentalności - zawsze eksperymentował, podważał waleczność, choć jak na ironię - trafiamy na statek, gdzie starszy pan z Polski broni honoru i zamierza pojedynkować się na pistolety z obcokrajowcem, który go obraził niestosownie. Niczym oddzielny byt, który najlepiej by działał, gdyby nie należał do żadnej społeczności. W ,,Trans-Atlantyk'' chyba najmocniej uderza w bożą opatrzność, w historię fałszywych bohaterów i porażek, które nic nie znaczą dla reszty. Pełna majaczących tekstów, jakby chciał odpłynąć od straszliwego losu, od polskiej prezydentury, zapomnieć o Zachodzie, gdzie rozwój mylą z pederastią. Ostre cięcia w ludzki racjonalizm. Zabawa z wyobraźnią i z Bogiem, który nie ingeruje w ludzki świat.
Ocena:
Data przeczytania: 2022-04-05
× 10 Polub, jeżeli spodobała Ci się ta opinia!
Trans-Atlantyk
16 wydań
Trans-Atlantyk
Witold Gombrowicz
7.4/10

Jedyny w swoim rodzaju utwór-wyzwanie, utwór-prowokacja, kapitalna rozprawa Gombrowicza z polskością, z podtrzymywanymi przez tradycję stereotypami narodowymi. Genialny humor i cudowny język, zadziw...

Komentarze

Pozostałe opinie

Dużo tutaj absurdów, groteski, co muszę przyznać tworzy unikatowy klimat, ale nie do końca jest w moim guście.

Nie podoba mi się styl, jakim posłużył się Gombrowicz. Rozumiem, że książka miała być w klimacie groteski, ale... Śmiałam się i płakałam na przemian i to NIE jest komplement.

@psychiczna@psychiczna

Z całym szacunkiem dla twórczości pana Gombrowicza, w przeciwieństwie do "Ferdydurke" z "Trans-atlantykiem" miałam ogromny problem. Ciężko mi było przebrnąć przez niekończące się powtórzona. Lektura m...

@Goszka@Goszka

Całkiem ciekawa książka dla wymagającego czytelnika - a chyba tylko dla takich przeznaczony jest Gombrowicz.

@Niku@Niku
© 2007 - 2024 nakanapie.pl