Trendy i ewolucja. Dzieje gospodarcze ziem polskich

Grzegorz Wójtowicz
Trendy i ewolucja. Dzieje gospodarcze ziem polskich
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Książka poświęcona jest charakterystyce głównych tendencji, które wystąpiły w dziejowym rozwoju gospodarczym ziem polskich i opisaniu stopniowych zmian, które były następstwem wielu zdarzeń, zjawisk i procesów kształtujących poziom i strukturę gospodarki. Opracowanie składa się z pięciu rozdziałów. W pierwszym z nich jest mowa o pragospodarce, obejmującej okres pół miliona lat, od pierwszych śladów człowieka do powstania państwa polskiego. Rozdział drugi przedstawia burzliwe zmiany terytorium państwa i systemu gospodarczego w okresie minionego tysiąclecia. W następnym rozdziale, dotyczącym społeczeństwa, są zaprezentowane zmiany demograficzne, przebieg osadnictwa i przemiany struktury społecznej w ciągu tysiąca lat. Rozdział czwarty charakteryzuje rozwój gospodarki w dwunastu okresach wyodrębnionych w wyniku analizy tysiącletniego procesu przemian ekonomicznych na ziemiach polskich. Rozwój rolnictwa, przemysłu, transportu, handlu i finansów omówiono w okresach, których daty graniczne oznaczały zakończenie jednej i początek kolejnej epoki. Następnie przedstawiono analizę czynników produkcji i wzrostu gospodarczego w poszczególnych epokach w ujęciu ilościowym. W ostatnim rozdziale opisano zmiany w gospodarce światowej, stosując podział ostatniego tysiąclecia na takie same okresy, jak w odniesieniu do ziem polskich. Umożliwiło to umiejscowienie ziem polskich na mapach gospodarczych świata i Europy w latach wyznaczających koniec i początek kolejnych etapów międzynarodowego wyścigu gospodarczego. Pokazano też zmiany dystansu dzielącego ziemie polskie od Europy Zachodniej pod względem osiągniętego poziomu rozwoju. Książka jest rezultatem wieloletnich poszukiwań możliwie obiektywnej prezentacji skomplikowanego rozwoju gospodarczego ziem polskich.
Data wydania: 2006
ISBN: 978-83-88904-76-9, 9788388904769
Wydawnictwo: Twigger
Stron: 217

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Trendy i ewolucja. Dzieje gospodarcze ziem polskich? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Trendy i ewolucja. Dzieje gospodarcze ziem polskich. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl