Tropiciel złych historii. Rozmowa z Martinem Pollackiem

Katarzyna Bielas
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Tropiciel złych historii. Rozmowa z Martinem Pollackiem
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Martin Pollack to jeden z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych austriackich intelektualistów. Książka Śmierć w bunkrze, opowiadająca jego historię rodzinną, poświęcona ojcu pisarza, który był członkiem gestapo i zbrodniarzem wojennym, weszła już do kanonu literatury dotyczącej tożsamości, winy i odpowiedzialności, a autor stał się w Polsce symbolem etycznego i humanistycznego pisarstwa. Jego osobiste i zawodowe związki z Polską trwają już ponad sześćdziesiąt lat. W związku z krytyką polityki PRL-owskich władz w latach osiemdziesiątych jako osoba niepożądana miał zakaz przekraczania polskiej granicy. Po upadku komunizmu przez kilka lat, do 1998 roku, był korespondentem „Der Spiegel” w Polsce. Po powrocie do Austrii pozostał przyjacielem i rzecznikiem Polski, czego wyraz daje w swojej działalności dziennikarskiej i translatorskiej – przełożył na niemiecki m.in. książki Ryszarda Kapuścińskiego, Mariusza Wilka, Andrzeja Bobkowskiego. W 2010 roku otrzymał Nagrodę im. Georga Dehio. W marcu 2011 roku odebrał Lipską Nagrodę Książkową na rzecz Porozumienia Europejskiego, a w 2012 został uhonorowany tytułem Ambasadora Nowej Europy. Jest także laureatem Nagrody im. Karla Dedeciusa przyznawanej najlepszym tłumaczom literatury polskiej na niemiecki i niemieckiej na polski oraz Nagrody Kulturalnej Górnej Austrii w dziedzinie literatury. W 2016 roku został laureatem Nagrody Translatorskiej dla Tłumaczy Ryszarda Kapuścińskiego za całokształt twórczości translatorskiej.
Data wydania: 2018-02-28
ISBN: 978-83-8049-632-3, 9788380496323
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Bez Pośpiechu
Stron: 336

Autor

Katarzyna Bielas Katarzyna Bielas Katarzyna Bielas, absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, od 1989 roku dziennikarka „Gazety Wyborczej”, obecnie „Dużego Formatu”. Zajmuje się szeroko pojętą tematyką kulturalną. Przeprowadziła rozmowy z wieloma znanymi ludźmi kultury – ...

Pozostałe książki:

Dzianina z mięsa Niesformatowani Pamiętam, że było gorąco. Rozmowa z Tadeuszem Konwickim Gombrowicz. Od „Ferdydurke” do „Kronosu” Co byś powiedział sobie młodemu ?
Wszystkie książki Katarzyna Bielas

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Tropiciel złych historii

WYBÓR REDAKCJI
2.01.2022

Czytanie książek Martina Pollacka przypomina układanie puzzli, z każdą kolejną pozycją objaśnia się nam inny fragment obrazka. Dzieje się tak ponieważ Autor całe dorosłe życie szuka informacji o swojej rodzinie, ale i bezimiennych dotąd ofiarach nazizmu. Te 26 rozmów przeprowadzonych przez Katarzynę Bielas pozwala nam spojrzeć na Pollacka nie tylk... Recenzja książki Tropiciel złych historii. Rozmowa z Martinem Pollackiem

@Antoniowka@Antoniowka × 23

Moja opinia o książce

Opinie

@Antoniowka
2022-01-02
8 /10
Przeczytane
@elutka_a
2020-12-10
8 /10
Przeczytane
@abdita
2019-11-23
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Tropiciel złych historii. Rozmowa z Martinem Pollackiem. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl