Ulica Ciemnych Sklepików

Patrick Modiano
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Ulica Ciemnych Sklepików
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

W 1981 roku w „Czytelniku” ukazała się powieść Patricka Modiano Ulica Ciemnych Sklepików, zdobywczyni Nagrody Goncourtów z 1978 roku. Obecnie, kiedy jej autor został uhonorowany Literacką Nagrodą Nobla, przypominamy tę jedną z najlepszych pozycji w jego dorobku. Urodzony w 1945 roku autor inspirował się doświadczeniami ojca, włoskiego Żyda, dla którego lata spędzone podczas II wojny światowej we Francji były trudnym okresem ukrywania się, mistyfikacji, a także ciemnych interesów. Ulica Ciemnych Sklepików, podobnie jak inne powieści Patricka Modiano, krąży wokół problemów zagubionej tożsamości. Bohater, dotknięty amnezją prywatny detektyw, prowadzi śledztwo w sprawie swojej przeszłości. Stopniowo niezrozumiałe epizody zaczynają wiązać się w większe całości, ale do pełnego wyjaśnienia wszystkich wątków ciągle daleko. Powstaje migotliwy obraz międzywojennego i okupowanego Paryża, na którego tle toczy się historia miłości, przyjaźni i zdrady. Lektura Ulicy Ciemnych Sklepików to najlepszy sposób na wejście w świat Patricka Modiano.
Data wydania: 2014-11-27
ISBN: 978-83-07-03352-5, 9788307033525
Wydawnictwo: Czytelnik
Stron: 160
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Patrick Modiano Patrick Modiano
Urodzony 30 lipca 1945 roku we Francji (Boulogne-Billancourt)
Francuski pisarz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2014 roku. Modiano zadebiutował w roku 1968 powieścią La Place de l’Étoile. W 1972 roku otrzymał nagrodę Akademii Francuskiej (fr. Grand prix du roman de l'Académie française) za powi...

Pozostałe książki:

Katarzynka Perełka Przejechał cyrk Ulica Ciemnych Sklepików Nawroty nocy Willa „Triste" Zagubiona dzielnica Dora Bruder Żebyś nie zgubił się w dzielnicy L'herbe des nuits
Wszystkie książki Patrick Modiano

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Ulica Ciemnych Sklepików? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@literackiespelnienie
2022-08-11
8 /10
Przeczytane Francja Surrealizm Kryminał Psychologiczny

Modiano trafi na listę ,,artystów obowiązkowych''. Niczym niespodziewane spotkanie utkane z krótkiej, wakacyjnej przyjaźni. Napędzane parą, upalnymi wędrówkami po korytarzach z dawnych lat. Przesycone romantyczną utopią. Układanie puzzli z fragmentów. Kryminalny obrzyn - rozrywający do kości. Porażająca rozpacz oraz drapieżność, pióro niemal pali się w dłoniach. Obsesyjna, kompulsywna pogoń za przeszłością, która przypomina sen szaleńca pogrążonego w afrykańskiej gorączce. Trauma, która zmiażdżyła przytomność i tożsamość - odkrywanie własnej historii we fragmentach z pocztówek i pamiątek. Dramatyczne poszukiwania dawnego ,,ja'' postrzępionego wśród ulic, nazwisk i wykorkowanych wspomnień. Minimalistyczne, surrealistyczne, przytłaczająco ,,uliczne''. Bieganina za zdarzeniami, które przeminęły. Szaleńczy bieg po utracie id. Świetny labirynt z paryskim zatłoczeniem. Literatura dla osób odważnych, którzy sami szukają wczorajszego dnia, nasze zatarte czułostki czy marzenia. Kim się staliśmy, i dlaczego porzuciliśmy naszą dawna osobę? Utopiliśmy się w szale zmian? Czy my, jako ludzkość, czemuś zawiniliśmy? Czyż naszym obowiązkiem nie jest odkrywaniem tego, czym być mogliśmy, gdybyśmy nie stracili tej części siebie?

× 9 | link |
@Renax
2020-06-20
10 /10
Przeczytane Literatura obca

Bardzo minimalistyczny tekst, co nie odbiera mu siły wymowy. Pomimo że trochę czasu minęło od jego powstania to aktualność problemów, z jakimi się mierzy jest wciąż istotna, wymowna... Przemawia do czytelnika. Utwór ten, opowiadanie podejmuje motyw kryzysu tożsamości. Narracja jest zredukowana do minimum. Nie ma narratora wszechwiedzącego. Są dialogi i świat myśli głównego bohatera, prywatnego detektywa, który próbuje sobie przypomnieć swoją przeszłość. Szuka świadków, zdjęć, miejsc, które przypomniałyby mu to, kim był. Fascynująca była droga do przypomnienia sobie przeszłości. Okazuje się, że pamięta się strach i to, co o tym przypomina, pamięta się włączanie światła w ciemnym pokoju i twarz zdrajcy. Pamięta się pieprzyk nad pośladkiem ukochanej, ale zapomina się siebie, szczęśliwe chwile i tak dalej. To bardzo dobrze napisana książka, ciekawa, odkrywcza i przede wszystkim coś wnosząca do myślenia o współczesności. Przejmująco aktualna, a zarazem subtelna i typowo literacka miniaturka.

× 6 | link |
VE
@Verbal
2020-02-13
8 /10
Przeczytane
@MgorzataM
2019-11-12
10 /10
Przeczytane A: Posiadam Y: 2018 N: Nobelpriset
@Sun.shine
@Sun.shine
2015-08-14
8 /10
Przeczytane Ze mną. Na moich półkach
@Bazia13
2015-05-10
8 /10
Przeczytane zagadki kryminalne ;)

Cytaty z książki

O nie! Książka Ulica Ciemnych Sklepików. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl