Utwory zebrane. Tom 13: Polot nad niskimi sferami

Miron Białoszewski
Utwory zebrane. Tom 13: Polot nad niskimi sferami
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Trzynasty tom "Utworów zebranych" Mirona Białoszewskiego to obszerny zbiór wierszy rozproszonych i niepublikowanych z wczesnego i dojrzałego okresu twórczości poety - począwszy od młodzieńczych tekstów pisanych podczas okupacji, poprzez utwory z czasów debiutu książkowego i późniejszych eksperymentów językowych, aż po nasycone żywiołem dziennikowości wiersze z lat sześćdziesiątych i początku siedemdziesiątych. Teksty zamieszczone w zbiorze, z różnych powodów niewłączone przez autora do opublikowanych tomów, w znaczący sposób uzupełniają obraz jego twórczości. Najwcześniejsze są frapującym świadectwem poetyckiej drogi, jaką Białoszewski przeszedł przed swoim późnym debiutem. Późniejsze wzbogacają zakres tematyczny jego poezji o nowe wątki, wśród których na pierwszym miejscu wymienić należy wyrazisty wątek miłosny. Są także ciekawym literackim śladem istotnych momentów biografii Białoszewskiego. W tomie znalazły się wszystkie znane inedita poetyckie i wiersze rozproszone pochodzące ze wspomnianego okresu, z wyjątkiem tekstów niedokończonych, szkiców i utworów, które autor definitywnie odrzucił (przekreślając je i opatrując komentarzem niedobre). Opublikowano tu także przekłady poetyckie Białoszewskiego oraz dramaty: "Kalejdoskop" i "Rozalie". Teksty pochodzą z różnych źródeł - ze zbiorów prywatnych, archiwów PIW-u oraz z Muzeum Literatury.
Data wydania: 2017
ISBN: 978-83-64822-73-5, 9788364822735
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Stron: 392

Autor

Miron Białoszewski Miron Białoszewski
Urodzony 30 czerwca 1922 roku w Polsce (Warszawa)
Urodził się w Warszawie. W chwili wybuchu wojny był uczniem III klasy gimnazjum. W okresie okupacji zdał maturę na tajnych kompletach, po czym rozpoczął studia polonistyczne na (również tajnym) Uniwersytecie Warszawskim, których nie mógł ukończyć. W...

Pozostałe książki:

Pamiętnik z Powstania Warszawskiego Poezja polska od średniowiecza do współczesności. Antologia Poezja naszego wieku Po schodach wierszy. Antologia Na każdym rogu ta sama truskawka. 1946-1950
Wszystkie książki Miron Białoszewski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Utwory zebrane. Tom 13: Polot nad niskimi sferami nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Utwory zebrane. Tom 13: Polot nad niskimi sferami. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl