W cieniu Everestu

Magda Lassota
8.0 /10
Ocena 8.0 na 10 możliwych
Na podstawie 22 ocen kanapowiczów
W cieniu Everestu
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.0 /10
Ocena 8.0 na 10 możliwych
Na podstawie 22 ocen kanapowiczów

Opis

„Niektóre kraje mają ropę, Nepal ma Everest”

Wspinacze z całego świata i lokalni przewodnicy. Kobiety i mężczyźni, profesjonaliści i amatorzy. Szukający spełnienia, sławy i pieniędzy, łamiący społeczne konwenanse. Różni ich praktycznie wszystko, a łączy jedno: marzenie o górze. Każdy ma inną historię, każdy pod Everestem znalazł się z innego powodu. Wrócą z różnymi wspomnieniami, wrażeniami, ze szczytem lub bez. A niektórzy zostaną na zboczach góry na zawsze.

Co roku setki wspinaczy przybywają do Nepalu, by podjąć próbę wejścia na najwyższą górę świata. Magda Lassota postanowiła dowiedzieć się, kim są ci ludzie: co ich motywuje, o czym marzą, czego się boją. Dzięki porywającym historiom i niezwykłym fotografiom zabiera nas w świat Everestu, jakiego dotąd nie znaliśmy.

Ta książka to fascynujący reportaż z dwumiesięcznego pobytu w bazie pod Everestem, na wysokości 5364 m n.p.m. To opowieść o everestowskiej gorączce, faktach i mitach, skandalach, kolejkach na szczyt i zwykłej codzienności. Także o tych, bez których to wszystko nie byłoby możliwe: Szerpach, zagranicznych przewodnikach, właścicielach agencji, lekarzach i ratownikach. To przede wszystkim opowieść o ludziach. O życiu i śmierci.

Dowiedz się, czy zdobycie najwyższej góry świata to wciąż spełnianie wielkich marzeń, czy tylko czysty biznes.
Data wydania: 2020-11-12
ISBN: 978-83-8129-806-3, 9788381298063
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 416
dodana przez: Evita

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Everest od zaplecza

16.01.2021

Zabierałam się właśnie za pisanie recenzji “W cieniu Everestu”, kiedy zobaczyłam fantastyczną wiadomość o pierwszym zimowym wejściu na K2. Ależ się cieszę! Przede wszystkim dlatego, że dokonali tego Oni - Szerpowie, którzy zazwyczaj są jedynie cichymi, bezimiennymi bohaterami wielu wypraw. Teraz zasłużenie zapisali się w historii himalaizmu, w dod... Recenzja książki W cieniu Everestu

@Sylwia_K@Sylwia_K × 4

W cieniu Everestu

31.12.2020

Najwyższa góra świata jest obiektem westchnień wielu osób. Wzdychają do niej ludzie, którzy żyją ze wspinania i dla wspinania, ale też osoby, które wspinają się tylko okazjonalnie. Ludzie dla tej góry są gotowi brać kredyty, tracić zdrowie i ryzykować życie. Idąc na szczyt nigdy nie mają pewności czy bezpiecznie z niego zejdą. „W cieniu Everestu” ... Recenzja książki W cieniu Everestu

Nic specjalnego...

18.12.2020

Ostatnio dużo szumu w Internecie narobiła najnowsza pozycja literatury faktu "W cieniu Everestu" autorstwa Magdy Lassoty. Skuszona sięgnęłam po książkę i co otrzymałam...? Opis wydawcy: "„Niektóre kraje mają ropę, Nepal ma Everest” Wspinacze z całego świata i lokalni przewodnicy. Kobiety i mężczyźni, profesjonaliści i amatorzy. Szukający spełnie... Recenzja książki W cieniu Everestu

@bookjedenwie@bookjedenwie

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@kasiarz1983
2020-11-12
Chcę przeczytać

Bardzo ładne wydanie. W środku ponad 100 kolorowych zdjęć. Książka warta swojej ceny.

× 5 | link |
@WolneLitery
2021-01-16
9 /10


Kolejna książka z kategorii podróżniczych z górami i Everestem w tle. Ta jednak nie jest jednak o samym zdobywaniu szczytu, a o ludziach, którzy chcą, planują i pragną to zrobić.
Magda Lassota, to kobieta, która przez dwa miesiące żyła w bazie pod Everestem. Poznawała ludzi, rozmawiała z nimi i chciała poznać ich historię. Mimo własnych obaw, strachu i momentów zwątpienia chciała pokazać nam ich samych i ich losy. Jest to wspaniały reportaż, który pokaże nam jak różnorodni ludzie pragną zdobycia szczytu, jak wiele ich to kosztuje - i to dosłownie! Niektórzy z nich biorą niewyrażalnie wysokie kredyty, aby wejść na ten szczyt, chociaż nigdy nie mają oni stuprocentowej pewności, że z niego zejdą... Co ma w sobie takiego Everest, że potrafi aż tak przyciągać? Jaki magnetyzm znajduje się w tej wyjątkowej górze?

Kobieta rozmawia i robi zdjęcia zarówno osobom z agencji, turystom, jak i Sherpom, czyli tym ,którzy pomagają nam zdobyć szczyt i są opłacani przez agencje. Niektórzy z nich robią to tylko po to, aby przetrwać! Ryzykują swoje życie, aby mieć fundusze i dać godne życie swojej rodzinie. Oni wcale nie chcą wchodzić na tę górę... Nie wszyscy oczywiście byli skłonni do rozmów, niektórzy mieli obawy przed otwarciem się i powiedzeniem czegoś od siebie. Uważali, że reporterka przeinaczy ich słowa i zostaną one inaczej odebrane niż sami by tego chcieli. Książka też pokazuje nam różnorodność! Tak naprawdę każdy z naszych bohaterów będzie zupełnie innym człowiek...

× 2 | link |
TI
@TinyGirl
2021-01-22
7 /10

Po pierwsze, pod względem wizualnym to wydanie to prawdziwy majstersztyk. Okładka, zdjęcia, papier – wszystko dopracowane w najdrobniejszym szczególe. Wręcz idealne na upominek.
Po drugie, jest to debiut Magdy Lassoty, i to debiut naprawdę udany. Książkę czyta się dobrze i szybko, choć przyznaję, że postaci jest dużo i można się trochę pogubić.
I choć na pierwszy rzut oka, mogłaby się wydawać, że to kolejna książka o górach, jest to przede wszystkim opowieść o ludziach. O tych, którzy kochają góry, i o tych dla których to sposób zarabiania na życie. Autorka skupia się przede wszystkim na motywacji ludzi, którzy chcą stanąć na najwyższym szczycie świata i na Nepalczykach – Szerpach, którzy im to umożliwiają. To dzięki tej pozycji mamy okazję poznać, całe zaplecze konieczne do realizacji tego celu. Organizację życia i codzienności w bazie oraz koszt takiego marzenia. Dowiadujemy się również, dlaczego tak ważni są Nepalczycy, choć nikt nigdy o nich nie mówi. Czytamy o trudnych warunkach, towarzyszącym ludziom emocjach i problemach, które pojawiają się w trakcie oczekiwania na te 2, 3 dni, które pozwolą na atak szczytowy. Jednym słowem, poznajemy życie w bazie pod Everestem. Życie, które mnie niejednokrotnie zaskoczyło.
Po trzecie, to właśnie dzięki tej pozycji, wiem kto pierwszy zimą zdobył K2! Co więcej, pierwszy raz w historii himalaizmu, to właśnie Szerpom przydał ten zaszczyt. Do tej pory najczęściej pomijani, bezimienni i niedoceniani, w k...

× 1 | link |
@Paulina_Wu
@Paulina_Wu
2021-01-24
9 /10
Przeczytane

Niezwykła książka, która zabierze was do podnóża Everestu, gdzie toczy się codzienne życie tych, którzy biorą udział w wyprawie na sam szczyt. Ta opowieść wciąga i pochłania bez reszty. Opowiada nie tylko o wyprawach, ale przede wszystkim o ludziach, bez których nie doszłyby do skutku. Piękne wydanie, pełne ciekawych ilustracji. Warto było się z nią zapoznać, tym bardziej, że to była moja pierwsza książka o tej tematyce.

× 1 | link |
ZA
@zaczytanalala
2021-01-26
9 /10

Everest to prawdopodobnie jeden z najbardziej znanych szczytów świata, jednocześnie będący tym najbardziej pożądanym i powszechnie uważanym za najłatwiejszy z ośmiotysięczników. Żaden inny ośmiotysięcznik nie jest tak dobrze przygotowany do zdobycia, jak Everest – jest zaporęczowany niemal do samego wierzchołka, a każdy turysta chcący go zdobyć ma przy sobie całą armię ludzi, która im to ułatwi. Jednak nie są to tematy powszechnie znane, a jak dowiemy się z tej książki niemal każdy kto twierdzi, że zdobył szczyt samodzielnie kłamie.

Autorka sporządziła portret Everestu poprzez przegląd motywacji jej zdobywców, z którymi spędziła kilka miesięcy. Sama przekroczyła większą część Everestu, ale nie weszła na sam szczyt – jej praca polegała na zdobyciu informacji o osobach, które zdecydowały się zdobyć en ośmiotysięcznik. Autorka skupiła się na motywacjach i osobowościach ludzi, którzy dążyli do spełnienia swoich marzeń, a także na tym dlaczego ta góra jest tak pożądana .

Książka zawiera wiele ludzkich historii prowadzących do marzeń, a każdy czytelnik mógłby odnaleźć w nich cząstkę siebie. Podczas czytania wraz z autorką zastanawiałam się czy to dobrze, że Everest jest dostępny niemal dla każdego, czy to bezpieczne, że nieprzygotowani technicznie turyści mogli go zdobyć? Dzięki tej książce zrozumiemy, że wejście na tę górę jest okupione cierpieniem, strachem, niejednokrotnie wieloma chorobami, a byłoby niemożliwe bez armii ludzi, którzy...

| link |
BO
@bookoholik27
2021-01-15
8 /10
Przeczytane

Magda Lassota – polska tłumaczka, podróżniczka i fotografka. Jak napisała w swojej debiutanckiej książce:

„Nie jestem himalaistką, nie chodzę po górach wyczynowo. Wydaje mi się, że mieszczę się gdzieś pośrodku skali między profesjonalistą a niedzielnym turystą. Nie biję rekordów prędkości ani wysokości”.

„Nigdy nie chciałam wchodzić na Everest. Nie interesowało mnie to. Bo niby dlaczego tak skrajnie się męczyć, marznąć, narażać życie własne i innych?”

Gdy jednak pewnego razu znalazła się pod Everestem, w jej głowie zaczęła kiełkować myśl. Myśl o realizacji projektu, który przybrał nazwę „W cieniu Everestu”. Zebrała potrzebne fundusze, sprzęt i ruszyła w kierunku Korony Ziemi.

Magda Lassota nie zdobywała szczytu Everestu. Trafiła do bazy pod nim, gdzie przebywała przez następne miesiące w celu zebrania materiałów do projektu. Nie dajcie się zwieźć złudnemu przekonaniu, że będzie to nudna książka. Zawsze myślałem, że najważniejszy w tej wyprawie jest cel, szczyt. A tak naprawdę w bazie, gdzie przebywała autorka, dzieje się dużo. Oprócz wspinaczy poznajemy szerpów, lekarzy, kucharzy, przewodników i inne osoby związane z wyprawą. Książka to opowieść o miejscu gdzie ambicje i rozsądek kłócą się ze sobą, o życiu i śmierci. Ale przede wszystkich o ludziach.

„Wszyscy ludzie są niezwykli, jedynie wybierają bycie zwykłymi”

„Śmierć to los nas wszystkich. Czemu by nie zginąć, robiąc coś, co się kocha”

„To jak postrzegasz...

| link |
@gosia.zalewska12
2020-11-15
10 /10

Co sprawia, że ludzie przygotowują się do tej wyprawy latami? Porzucają rodziny, pracę, biorą kredyty, wszystko po to, żeby spełnić swoje marzenie - zdobyć Everest. Jak wyglądają przygotowania, poszukiwanie sponsorów, ile trudu i swoje życia muszą poświęcić? A czasami poświęcić się swojemu marzeniu na zawsze i nigdy z wyprawy nie wrócić. Autorka książki spędziła dwa miesiące w bazie pod Everestem. Spisywała historie ludzi, robiła zdjęcia. Wszyscy tacy różni, a łączy ich tylko jeden cen. Książka to fascynująca opowieść o pasji, miłości do gór, strachu, o życiu i śmierci. Razem z autorką przeniesiemy się do bazy pod Everestem i zobaczymy Everest oczami uczestników wspinaczki. Wspaniała książka, polecam:)

| link |
@revencleee
@revencleee
2020-11-28
10 /10
Przeczytane

Mieć marzenia - to takie banalne. Mieć prawdziwe marzenia, które się spełnia - to jest coś!
I właśnie oni - niezwykli ludzie z niezwykłymi marzeniami mierzą się z tym jedynym, królem - Everestem.
Ludzie zostawiają wszystko, by osiągnąć swój cel. Zapłacić mogą najwyższą cenę... Czy warto? Po przeczytaniu tej książki odpowiedź na to pytanie sama się nasunie.
Gorąco polecam tą lekturę nie tyko dla miłośników gór. Książka naprawdę wciągająca, ukazująca jak tak naprawdę wygląda górska rzeczywistość!
Będziecie zachwyceni!

| link |
@hanzei
@hanzei
2023-08-28
8 /10
Przeczytane
@Anjo
2023-04-28
7 /10
Przeczytane ✅ Literatura faktu, reportaże, biografie, autobiografie. ✅Góry małe i duże....
@Maria100
2022-03-28
10 /10
Przeczytane
@PonuryDziadyga
2021-12-30
7 /10
Przeczytane 2021
@Agnieszka_blog
@Agnieszka_blog
2021-12-15
7 /10
Przeczytane
OL
@olacom1_2
2021-12-08
9 /10
Przeczytane
AN
@Anuczka
2021-02-11
9 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka W cieniu Everestu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl